FotoNotlari.com

Menu

HDR nedir?

HDR (High Dynamic Range) yazılım desteği kullanılarak 3 farklı ışık modunda fotoğraf çekimi yapıp daha sonra bu 3 farklı fotoğrafın birleştirerek ortaya kaliteli bir ikinci fotoğrafın çıkarılmasıdır.

HDR Teknolojisi

Son yıllarda yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda fotoğrafın dinamik kademesi programsal yoldan artırılmıştır. Fotoğraf makinası ile kadrajımız içinde kalan ve farklı ışık değerleri olan bir karede hiçbirzaman dengeleme sağlayamayız. Işık veya gölge nekadar optimize edilsede LDR sınırları içinde kalacağı için istenen neticeyi vermeyecekdir. İşte bu noktada farklı ışık değerlerinin optimize edilmesi ve kadrajımız içinde kalan her noktanın (ister gölgede, ister ışıkta kalan yüzey ) patlama veya kararma yapmadan en iy şekilde algılanması için dinamik kadememizin yardımcı bir programla yükseltilerek işlenmesine HDR denir.

hdr nedir

HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir

Fotoğraf makinalarımız yada Telefonlarımız tarafından en az üç adet çekilmiş aynı kareye ait farklı pozlanmış (-2, 0, +1 gibi) fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde birleştirilerek asıl fotoğraftan farklı ikinci bir fotoğraf oluşturulur. Örneğin 0 poz değerinde karanlık çıkan alanlar + 1 pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler -1 pozlanmış kareden alınır. Böylece ışık problemlerinin sebep olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayları görebildiğimiz birazda abartılı renklerden oluşan göze daha hoş gelen HDR dediğimiz kare ortaya çıkmış olur.

//

HDR Altyapısı

Bunun üstesinden gelmek üzere HDR görsel işleme adında bir algoritma seti kullanılmaktadır ve dinamik olarak aralık artırılmaktadır. HDR ile insan gözünün görebileceğinden çok daha yüksek bir ışık seviyesine sahip, bazen hiç de gerçek gibi olmayan bir fotoğraf meydana getirmek mümkündür. Ancak burada da bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz viagra kaufen thailand. Örneğin fotoğraflara bakmakta kullandığımız monitör veya akıllı telefonlar da insan gözünden daha düşük bir dinamik aralığa sahiptirler. Filmli fotoğraf makinesi zamanlarında, bir fotoğrafın dinamik aralığını artırmak, filmi geliştirip bastıktan sonra mümkün olabiliyordu. Ansel Adams gibi fotoğrafçılar, “dodging” ve “burning” olarak bilinen bu tür görsel değiştirmede uzmanlardı. Dodging, baskının pozlamasını düşürerek alanı daha aydınlık bir tona getirir, burning ise tonları koyulaştırır. Negatifteki koyu alanlar, baskı kağıdında aydınlık alan olarak görünür, çünkü kağıt üzerindeki ışığa duyarlı gümüş tozları daha az ortaya çıkar ve dolayısıyla daha aydınlık görünür. Aydınlık alanlar ise daha fazla ışık gümüş tuzlara çarptığından baskıda daha karanlık görünür.

//

HDR hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

HDR (High Dynamic Range) Fotoğraf Nedir

Bir önceki yazımız olan Odaklama Kilidi Nedir? başlıklı makalemizde fotoğrafta patlama, netleme noktası kilidi ve Odaklama Kilidi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories:   Teknoloji

Yorumlar

Close
Sayfamızı Beğenin
Aşağıdaki butonları tıklarak sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.