Eki 27, 2014
7725 Views
1 0

AF Modu Nedir? Ne işe Yararlar?

Yazan

SLR Makinalarımızda AF modunu bir çoğumuzu görmüş, fakat karışık geldiğinden veya üşendiğimizden ayarları ile oynamak veya öğrenmek aklımıza pek gelmemiştir.

AF Modu Nedir?

Fotoğraf makinamızın deklanşörüne yarım bastığımızda fark edeceğimiz, odaklama sisteminin odaklama yaparken kullandığı tek nokta veya çoklu noktalar şeklinde olan bölgeleri seçmemize yarayan moddur.

AF mod nedir

AF modları nelerdir?

AF modları otomatik yada  manual modlarda çalışırlar.

Manuel AF Mod (MF yada M)—

Netleme noktasını el ile kendimiz yaptığımız moda Manuel mod (MF) denir. Makinaya güvenemediğimiz odaklama noktası seçimini elimizle yapmak istediğimiz Makro veya portre fotoğrafçılığı gibi durumlarda kullanırız.

af mod nedir

Otomatik AF Mod (AF)

Fotoğraf makinanımız yine bizim seçeceğimiz AF modları yardımı ile netlemeyi otomatik olarak yapacaktır. Bu modu genelde manzara çekimlerinde yada elle ayar yapmak için uğraşmak istediğimiz bütün çekimlerimizde kullanırız.

Günümüzde otomatik AF modları oldukça geliştiğinden çoğu kullanıcı otomatik mod ayarını kullanmaktadır. Fakat bazı kullanıcılar makina ayarlarına güvenmediği yada fotoğrafa tam olarak hakim olmak istediklerinden manuel mod u tercih edebiliyorlar çünkü otomatik mod her zaman bir insan gibi düşünemez manzaradaki bir martıyı çekmek istediğinizde karşıdaki vapura yada farklı bir noktaya odaklanabilirler.

Otomatik AF modları :

AF mod ayarları

Tekil (One shot, S-AF, AF-S): Belirlenen alan içerisinde odaklama sağlanır ve AF sistemi durur. Makinemiz odak noktasına kilitlendikten sonra obje veya makine hareket etse dahi odak değişmez. Bu sistemin iyi yanı kompozisyon çabuk değiştirilip aynı nesne farklı şekillerde çekilebilir. Hareketsiz veya yavaş hareket eden nesneleri çekerken kullanılır.

Sürekli (AI servo, C-AF, AF-C): Deklanşörünüzü yarım basılı tuttuğunuz sürece belirlenen alanın net olduğunu saniyede birkaç kez denetler. Net değilse tekrar odaklar. Hareketli objeler ve net alan derinliği az olan çekimler için kullanabiliriz. Sistemin deklanşöre tam basılsa dahi odağa kilitlenmeden fotoğrafın çekilmesine izin vermeyeceğini unutmamalıyız. Sokak fotoğrafçılığı için uygun bir seçim olacaktır.

Değişken (AI focus, AF-A) :  AF-A yada All focus modu yeni başlayan kullanıcılar içindir. makinanınız çekim yaptığınız duruma göre Tekil (Af-S) ya da Sürekli (AF-C) moduna otomatik olarak geçiş yapar. Bu özellik AF-S ve AF-C modları öğrenildikten sonra genelde kullanılmaz hatta bazı marka ve modellerde üst seviye SLR alan kişinin fotoğrafı bildiği kabul edilerek AF-A özelliği eklenmemiştir.

Odaklama konusunda  önemli bir konuda AF Area yani ölçüm noktaları konusundaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 3 Puan: 3.7]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar AF Modu Nedir? Ne işe Yararlar?

  • oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş emeği geçenlere teşekkürler efenim

    Kadir 15 Kasım 2014 01:56 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir