Eki 8, 2014
3362 Views
0 0

Ay Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Yazan

Ay fotoğrafları çekmek,  zorlayıcı çekim teknikleri arasındadır. Çoğu zaman yaptığımız denemeler sonucunda bulanık ve parlak bir kitle şeklinde  sonuçlanır.

Ay fotoğrafları çekmek konusu ile ilgili tavsiyeleri uyguladıktan sonra sizde çok güzel ay fotoğrafları çekebileceksiniz.

Ay Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Mekan Çok Önemli

En iyi ay fotoğrafları çekimi aslında aya en yakın mekanlarda yani dağlarda çekilir, mesela bin rakımlı bir dağda çekim yapmak çok daha kolay olacaktır. Ay hem daha büyük görünecek hem de daha rahat zoom yapma imkanınız olacaktır. Çekim yapacağınız mekan mutlaka karanlık olmalı sokak lambası veya farklı ışıklar altında çekim yapmamalısınız.

Öncelikle iyi bir lens seçimi yapmalısınız.

Gökyüzünde aya baktığınızda size çok büyük gelecektir fakat fotoğraflarınızda küçük bir ışık şeklinde görünür bunun için ihtiyacınız olan Tele yada Zoom lensler en azından 200mm  ye kadar zoom yapabilmelisiniz. 50mm’lik bir lens ile ay, fotoğrafınızda sadece küçük bir nokta oluşturacaktır. Eğer imkanınız varsa 300 veya  400mm zoom yapabilen bir lens ideal dir.

Ay fotoğrafları çekmek için Diyafram değerleri ;

Ay fotoğrafları çekmek için aklımıza ilk gelen ayarlar daha fazla ışık alabilmek için diyaframı en düşük değerlere ayarlamak olacaktır fakat bir kaç çekimden sonra bu değerlerin hatalı olduğunu göreceksiniz, ay oldukça parlak bir nesne olduğu için düşük diyafram değeri kullandığınız zaman aşırı parlak bir nokta görünümünü alacaktır. Ay fotoğrafları çekmek için ideal diyafram değeri f/11 veya f/16 arasıdır.

Ay fotoğrafları çekmek için Enstantane değerleri ;

Ay fotoğrafı çekmek için  1/125 ile 1/250 arasındaki bir perde hızı kullanmanızı yeterli olacaktır. Daha yavaş bir enstantane hızı kullanırsak ay üzerini detaylı şekilde fotoğraflayamayabiliriz.

Ay fotoğrafları çekmek için İSO değerleri ;

Yüksek İSO değerlerinin her zaman fotoğrafta her zaman grenler (Kumlanmalar) oluşturduğunu unutmamalıyız. Ay fotoğrafı çekmek için 200 ile 400 arasındaki bir ISO değerini kullanabilirsiniz.

Ay Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Ay fotoğrafları çekmek için tavsiyeler;

– Özellikle Dolunay fotoğrafı çekerken Auto-focus özelliği kapalı olmalı ve odaklama manuel dikkatlice yapılmalıdır.

– Farklı ayarlar kullanarak bir çok fotoğraf çekin. Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınızda inceleyin exif bilgilerini kontrol ederek bir sonraki çekimde aynı ayarları kullanın.

– Fotoğrafları bilgisayar yada akıllı telefonunuza attığınızda siyah beyaz ya da sepia gibi filtreler kullanarak deneyin

– Çekim sırasında deklanşöre dokunurken titremeye neden olmamak ve daha net fotoğraflar çekmek için kablolu veya kablosuz kumanda iki side yoksa süreli çekim modunu kullanın.

– Makinanınızı sabitleyebileceğiniz duvar veya masa vb bir eşya bulma riskine girmek ay çekiminde sizi çok zorlayacaktır. Telefoto bir lens kullandığınız için sabitlemek ve yönlendirmek çok daha zor olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir