Kas 23, 2013
1221 Views
0 0

Beyaz Dengesi Ayarları Nasıl Yapılır?

Yazan

Beyaz dengesi ayarları bir çok SLR fotoğraf makinası menüsünde WB olarak belirtilir. Amacı fotoğrafta beyaz rengin tam olarak beyaz görünmesini sağlamaktır.

Beyaz dengesini (White Balance) fotoğraflarımıza farklı tonlar katmak için kullansak ta aslında mevcut tonlar ne olursa olsun beyaz olması gereken objelerin fotoğrafta beyaz görünmesini sağlamak için yapılan ayarlardır.

Beyaz dengesi
Hatalı Beyaz Dengesi

İnsan gözü rengi değişse bile (Floresan veya Ampül vb ışığında) beyazı yinede beyaz olarak algılar fakat Fotoğraf makinaları gözlerimiz kadar marifetli değildir. Beyaz dengesi önemlidir çünkü fotoğraftaki beyaz renkler doğru beyaz değilse diğer renklerde doğru tonlarında olmayacaktır.

Beyaz dengesi

Doğru Beyaz Dengesi

Bu yüzden bir çok fotoğraf makinasında  ‘otomatik’, ‘gün ışığı’, ‘gölge’, ‘tungsten’, ‘flash’, ‘ampul ışığı’ ‘Bulutlu’ gibi önceden ayarlanmış değerler  (WB)  mevcuttur, doğru ayarları seçerseniz ister parlak ışıkta ister kapalı mekanda olun doğru renkleri alabilirsiniz.Bazen ortama uygun olmayan ‘floresan’ vb farklı beyaz dengesi ayarlarını deneyerek yüzde yüz olmasa da en doğru sonucu yakalayabilirsiniz.

Bazende farklı beyaz dengesi ayarları ile fotoğraflarınıza hava katabilirsiniz mesela günbatımı fotoğraflarınızda gölge yada bulutlu beyaz dengedi ayarını, uzun pozlamalarınızda parlement mavisi rengini yakalamak için tungsten ayarını kullanabilir hatta ayarlardan duruma göre rengini artırıp azaltabilir yada farklı renkler deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Beyaz Dengesi Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Güzel ve sade anlatımmm

    Fizelgob 15 Aralık 2018 10:59 Cevapla
  • Çok iyi anlatım olmuş

    ZobertMaync 15 Aralık 2018 16:41 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir