Ağu 31, 2014
1608 Views
0 0

Bozcaada Fotojenik Bir Ada

Yazan

Çevresi 14 mil tutan Bozcaada fotojenik bir ada ve önemli bir turistik merkez. Özellikle istanbul dan gelecekler hafta sonlarını tercih etmesinler.

Geyikli bozcaada gezilecek yerler

Bozcaada gezilecek yerler blog yazımız Eyvah eyvah filminin çekildiği Ezine’ den başlıyor, adaya ulaşım bu şirin beldede bulunan feribot iskelesinden başlıyor.

Etrafındaki irili ufaklı adacıklarla çevrili olan ada, Ulaşımın sağlandığı Ezine ilçesi Geyikli beldesi Yük yeri Feribot İskelesine ise 3,4 mil uzaklıkta.

Adada Liman Koyu, Değirmenler Koyu, Poyraz Limanı, Çanak Limanı, Çapraz Limanı, Çanak Limanı, Kocatarla Limanı, Lagor Limanı, Ayana Limanı, Ayazma Koyu, Sulubahçe Koyu, Habbeli Koyu olmak üzere on iki adet cennet benzeri koyu vardır. Bu koylara Adadaki dalış merkezi tarafından koylarında dalış turları düzenlenmektedir.

Bozcaada

Bozcaada’da neler yapılır ?

Adaya varır varmaz ilk dikkatinizi çekecek yapı kalesi olacaktır. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale, Çanakkale Boğazı’nın önemi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet döneminde esaslı bir şekilde onarılmıştır.

Bozcaada Kale

İçerisinde ve bir çok katında dolaşma ve rahatça fotoğraf çekme şansınız mevcut arka kısımlarında dolaşarak adayı kale üzerinden fotoğraflayabilirsiniz.

Bozcaada sokaklar

Kaleden sonra belkide en çok seveceğiniz kısmı olan Bozcaada sokaklarına gelecek sıra Ayvalık, Alaçatı, Antalya benzeri eski rum evleri ve çiçeklerle kaplı sokakları gerçekten çok fotojenik. Adanın giriş kısmı şirin bir balıkçı kasabası havasında. Zamanında kasabanın ortasından geçen bir dere, Rum ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamış kasabanın. Artık böyle bir ayırım yok ama mimari farklarından hangi mahallede olduğunuzu anlamak mümkün.

Bozcaada sokakları

Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekici duruyor. Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi yer alıyor. Eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık ev, bir kısmı da pansiyon ve otel olarak kullanılıyor.

Bozcaada sokaklar

Türk Mahallesi, kıvrımlı sokakları ve ahşap evleri ile belli ediyor kendini. Burada daha az turistik mekan bulunuyor. Son yıllarda yeni açılan pansiyon ve otellerin sayısında artış görülüyor.

Bozcaada sokaklar

Bozcada’nın kargaları balıkçıda yemek yerken dikkatimi çekti insanlara epey yaklaşıyorlar, şehirde gördüklerinizden farklı bir cins.Tüm kargalar içinde en küçük ve en tiz sesli olan, beyaz gözleri ve gri ensesi ile dikkat çeken bir cins bu. Ada halkı bu zeki hayvanlarla içli dışlı yaşıyor. Çay bahçesinde otururken masanıza konarlarsa şaşırmayın bu arada balıkların ve Çiçek fırınındaki meşhur kurabiyelerin (özellikle sakızlı) Zeytinyağlıların, Damla sakızlı muhallebilerin tadına bakmayı unutmayın.

 

Bozcaada Kalesi

 

Bozcaada güzellikleri

Ada sokaklarını bir saat içinde yürüyerek gezmeniz mümkün. Ama bir kere dolaşmakyetmiyor, her seferinde yeni bir ayrıntı yakalanıyor. Özellikle fotoğraf severler için ara sokaklar, bol bol vakit geçirilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Belkide son duraklarımızdan Adanın batısındaki yel değirmenleri güzel fotoğraflar vermesi dışında adanın olduğu kadar çevrenin de önemli ölçüde elektrik enerjisini sağlamaktadır.

Sabah erkenden yola çıkmanızda fayda var sabah bir tur dolaşıp öğle arası dinlenip yemek yiyerek öğleden sonra ikinci bir tur yapabilirsiniz. Feribot kalabalık değilse arabanızla gitmenizde fayda var, kalabalık bir hafta sonuna denk geldiyseniz sakın araba ile geçmeyin çok sıra beklersiniz. Arabanızı köy içine park edebilirsiniz sorun olmaz. Yaz aylarında hem fotoğraf açısından hemde kalabalık olması açısından çok tercih edilmemeli ilkbahar ve sonbahar da daha rahat fotoğraf çekebilir ve gezebilirsiniz. Adada konaklamak için her talebe uygun otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Ayrıca bozcaada plajları ilede meşhur vaktiniz var ise şezlong vs bulabileceğiniz tesislerinde bulunduğu meşhur ayazma tamamen kum plajında mutlaka denize girin

BOZCAADA’YA İLK KEZ GELENLERE:

– Arabalı Vapur biletleri gidiş-dönüş olmak üzere sadece Geyikli iskelesinde satılmaktadır.

– Bozcaada’da sadece Ziraat Bankası Şubesi ve İş bankası’na ait ATM Garanti ATM vardır.

ARABAYLA

İstanbul’dan Assos’a gelirken arabayla Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı seçenekler bulunuyor:

* Gelibolu – Lapseki (20 dak)
* Eceabat – Çanakkale (15 dak)
* Kilitbahir – Çanakkale (7 dak)

Çanakkale’den sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılıyor.

İzmir yönünden gelirken, Çanakkale’ye gitmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

Hızlı Feribot
Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında gidip gelirken Yenikapı – Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Hergün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki iskeleye varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar rahat olmasa da manzarası daha güzel !

Belli zamanlarda feribot saatleri değişebiliyor. Güncel Tarifeler için

www.gestasdenizulasim.com.tr

Bozcaada otelleri

Bozcaada kalınacak yerler için; biz Çanakkalede kalıp günü birlik gidip geldiğimiz için konakladığımızdan otelleri google en çok puan alanlar listesinden aldım fakat genelde kapasiteleri küçük olduğundan hafta sonu vs gibi zamanlarda dolu oluyorlar mutlaka yer ayırtın.

İola Otel 4,2 Google puanı
3 yıldızlı otel
Adres: Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Cd. No:71, 17680 Bozcaada/Çanakkale
Telefon: (0286) 697 00 27

Aika Hotel 4,7 Google puanı
3 yıldızlı otel
Adres: Alaybey Mah. Namazgah Caddesi No 8, Çanakkale
Telefon: 0532 461 42 55

Bozcaada Biz 4,4 Google puanı
2 yıldızlı otel
Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Cd., 17680 Bozcaada/Çanakkale
Telefon: (0286) 697 05 86

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir