Eyl 26, 2013
1789 Views
0 0

Çekim Modları: Diafram öncelikli

Yazan

Diafram öncelikli modda çekeceğiniz konuya göre diyaframı belirlersiniz ve doğru pozlama için gerekli olan uygun enstantane hızının seçilmesini fotoğraf makinenize bırakırsınız.

Diyafram-modu

Diyafram öncelikli modda çalışırken ortamın ışık seviyesi değiştiğinde diyaframınız sabit kalır ve doğru pozlamayı korumak için ışığın durumuna göre Fotoğraf makinanız enstantane hızını değiştirir. Diyafram öncelikli modu,diyafram seçiminin ve alan derinliğinin yüksek önem taşıdığı durumlarda (manzara, portre, yakın çekimler vb.) en uygun çekim modudur. Bu mod ayrıca pozlama modları arasında en çok tercih edilen moddur.

Slr-mod

Bazı profesyonel fotoğrafçılar Manuel modu tercih etse de giriş seviyesi yada daha rahat daha kısa zamanda çekim yapmak için Diyafram modu daha uygundur çünkü manuel modda ışığın objenin durumuna göre ayarları sürekli değiştirmeniz ve Diyafram ve Enstantane kombinasyonunu güncellemeniz gerekmektedir buda zaman kaybı ve yanlış çekimlere neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir