Tem 26, 2018
1484 Views
2 0

Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ?

Yazan

Enstantane nedir ? sorusuna cevap olarak deklanşöre bastığınızda diyafram içerisinden geçen ışığın sensör içerisinde kaldığı süre diyebiliriz.

Enstantane ne demek ?

Enstantane kelime anlamı dilimize olarak “an” “ansızın” olarak çevrilebilir. Fotoğrafçılık terimi olarak  makinalarımızda diyaframdan geçen ışığın kaç saniye sensörde kalacağını belirleyen sisteme verilen isimdir.

Enstantane nedir ? Enstantane nasıl ayarlanır ?

Enstantane ayarı SLR makinamızı S moduna aldığımızda yada manuel moda aldığımızda makinanamızın lcd ekranından yada ayar tekeri yardımıyla saniye aralıkları ile gösterilen değerler değiştirilerek ayarlarlanabilir.

Bu modta hız 30 saniye ile başlamakta ve 1/8000 lere kadar çıkmaktadır. 1/8000 demek saniyenin sekiz binde biri demektir.
Enstantane değerleri
1/2 – 1/4 – 1/8 – 1/15 – 1/30 – 1/60 – 1/125 – 1/250 – 1/500 – 1/1000 – 1/2000 – 1/4000 – 1/8000 şeklinde sıralanmaktadır.

Bir saniye üzerindeki değerler ise  ise 2 – 4 – 8 – 15 – 30  bundan sonra makinanızda BULK değerini göreceksiniz bu ayar süreyi kumanda veya deklanşör üzerinden siz belirlediğiniz moddur.

Bu değerlerin her bir atlayışı, diyafram ve ISO gibi şartlar aynıyken, iki kat ışık pozlamak demektir.

1/1000 demek saniyenin binde biri demektir. Yani bu kadar bir sürede ışık düzeneği açılıp kapanır. Göz kırpmasının saniyenin 20’de biri hızında olduğunu düşünürseniz 1/1000 in ne kadar hızlı bir  değer olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Enstantane diyafram ilişkisi; Değer değişimlerine göre diyafram ayarlarımızı da güncellemeliyiz. Profesyonel bir kullanıcı değilseniz yada uğraşmak istemiyorsanız cihazınız  “S” moduna alabilirsiniz. Böylece değeri siz belirlersiniz makinanız diyaframı otomatik olarak günceller

 

enstantane nedir ?

Kuşları hareket halinde fotoğraflamak için yüksek enstantane kullanırız.

Enstantane fotoğraflar üzerinde etkisi

Eğer ışık seviyesi çok düşük ve gerekli olan diyafram değeri lensinizin en geniş seviyesinden daha büyük ise pozlamayı korumak için hızınızı düşürmeli ya da ISO değerini yükseltmelisiniz. Aynı şekilde tam tersi durum gerçekleştiğinde, yani ortam ışığı aşırı parlak ise Saniye değerinizi yükseltmeli ya da ISO değerinizi düşürmelisiniz. Bu mod da  değerinizi bir kez belirlediğinizde ortam ışığının değişimlerine bağlı olarak kameranız diyafram değerini değiştirir.

Bu mod genellikle hareket yakalama ağırlıklı fotoğraflar çekilirken kullanılır. Hareketli nesneleri  çekmek için enstantane değerleri yükseltilirken hareketi durdurmak (Akan suyu veya dalgaları dondurmak gece araç vb ışıkları çizgi halinde yakalayabilmek)  için enstantane değeri düşürülmelidir.

enstantane nedir?

Araç ışıklarını çizgi halinde yakalamak için düşük değerler kullanırız.

“S” modunu ne zaman kullanmalıyız ?

Bu mod en çok hareketli nesneleri çekerken, uzun pozlama yaparken kullanılır.
Örnek olarak Çocukların hareket halinde çekimlerinde, spor müsabakalarında, Doğada canlıların çekimlerinde ve Şelale vs gibi akan suları yada gece hareketli ışıkları uzun  pozlarken kullanabilirsiniz.

Bir önceki Polarize filtre kullanım ipuçları başlıklı makalemizde filtreler, polarize ve polarize filtre hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 4 Puan: 3.5]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir