Eyl 23, 2013
969 Views
0 0

Çekim Modları: Manuel mod

Yazan

Diafram Öncelikli, Enstantane öncelikli modlar ve hazır Manzara portre gibi modlar icat edilmeden önce profesyonel Fotoğraf makinalarında kullanılan moddur.

manuel-mod

Bursa İznik Uzun pozlama

Diyaframı ve enstantaneyi farklı düğmeler ile siz belirlersiniz ve siz değiştirene kadar ikisi de aynı şekilde kalır. Enstantanenin ve Diyaframın belirlediğiniz ayarlarda sabit kalmasını istediğiniz durumlarda bu mod kullanışlı olacaktır. Çünkü diğer mod larda sahneye girip çıkan unsurlar ışık yön değişimleri pozlamanın değişmesine sebep olurlar. Genel kullanım ve giriş seviyesi kullanıcılar için ise pek gerekli bir mod değildir, çünkü her açı değiştirdiğinizde ayarları tekrar değiştirmek zorunda kalırsınız.


BULB Modu
Eğer düşük ışıkta çekim yapıyorsanız ve DSLR fotoğraf makinalarının sınırının (genelde en fazla 30saniyedir) yetmediği durumlarda Bulb pozlama modu nu tercih etmelisiniz. Manuel mod da Diafram belirlersiniz ve Enstantaneyi 30 saniyenin üzerine çıkarırsanız kameranızın perdesi deklanşöre basılı tuttuğunuz süre boyunca açık kalır (dakikalarca ya da saatlerce). Bulb modu ile yıldız izlerini ve havai fişekleri fotoğraf pozlayabileceğiniz gibi ND filtreler yardımı ile pozlamada yapabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Çekim Modları: Manuel mod

  • Sürekli kullanmak istediğim bir mod fakat bir süre sonra sıkılıp y,ne otomatiğe geçiyorum : (

    Cenk_Sekerci 25 Ekim 2016 11:20 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir