Mar 11, 2018
283 Views
3 0

Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek

Yazan

Cep telefonu ile iyi fotoğraf çekmek için tek yapmanız gereken çekim esnasında dikkat edeceğiniz vereceğimiz bir kaç püf noktasına uymaktır.

Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Cep telefonları hayatımıza konuşma amaçlı olarak girsede zamanla bir çok yetenek kazanmaya başladı bu yeteneklerden  belkide en önemlisi diyebileceğimiz kamera özelliğidir.

İlk çıkan telefonların kameraları Compact makinalarımızın yada SLR makinalarımızın yanına yaklaşamamakla beraber zorunluklar dışında fotoğrafçılık için neredeyse hiç kullanılmamaktaydılar. Günümüzde kamera kaliteleri o kadar iyi duruma geldiki bazen SLR makinamızı bile çıkarmaya gerek duymayıp cep telefonlarımız ile çok kaliteli fotoğraflar çekebilmekteyiz.

Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Altın orana dikkat edin

Bu tavsiye aslında her türlü makinada çekim yaparken en çok duyduğumuz uyarıların başında gelir. Altın oranı bulmak için kullanılan ekranı üçe bölen ızgaraları hemen hemen her telefonda ayarlardan açarak aktif edebilirsiniz. Nesnenizi veya vurgulamak istediğiniz özneyi ızgaraların birleşme yerine denk getirmeye çalışın öncelik sağ üst, sol üst, sağ alt, sol alt

fotograf-altin-orani

Lens Camını Temiz Tutun

Telefonlarımız sürekli elimizde olduğu için lens üzerinde parmak izi vs bir çok leke oluşmakta çekim sırasında fark etmeyerek fotoğraflarımızın puslu veya lekeli çıkmasına sebep olabilirler. Mümkünse fotoğraf makinalarımızın temizle bezleriyle yada gözlük bezleriyle dikkatlice temizleyebiliriz. Çizilmesi kalıcı hasara yola açacaktır.
 

Titreşimi Önlemeye Çalışın

Akıllı cep telefonlarıyla çekim yaparken en çok karşılaştığımız sorunlardan biri titreyen ellerimiz yüzünden bulanık çıkan fotoğraflardır. Öncelikle çekim yaparken telefonunuzu sabitleme şansınız yok ise elinizi kolunuzu yada vücudunuzu müsait bir yere dayayarak sabitlemeye çalışın, mümkünse iki elle çekim yapın. Bir çok telefon modelinde bulunan yada ayrıca bir uygulama ile edinebileceğiniz gecikmeli çekim özelliği hem sabit bir yere bırakarak hemde elle çekerken titremeyi önlemenize yardımcı olacaktır.  Bunların dışında yanınızda rahat taşıyabileceğiniz mini tripod veya monopodları özellikle gece çekimleri için kullanabilirsiniz.

Ekrana Dokunarak Odak Noktası Belirleyin

Hemen hemen her akıllı cep telefonunda otomatik odaklama (auto focus) modu bulunmakta fakat bazen bu otomatik odak sistemi  istemediğimiz nesnelere odaklanarak ön plana çıkarmak istediğimiz öznemizin flu kalmasına sebep olabilirler. Ekran netlemesini istediğiniz nesneye dokunmatik ekran üzerine dokunarak odağı istediğimiz noktaya verebiliriz.

cep-telefonu-ile-eniyi-fotograf

Dijital Zoom Kullanmamaya Çalışın

Dijital zoomlar aslında yazılım kullanılarak yapılan bir tür yanıltmaca olduğu için fotoğraf kalitesini özellikle az ışıklı ortamlarda düşürürler. Telefonunuz destekliyorsa optik zoom özelliğini kullanın desteklemiyorsa mümkün olduğunca öznenize yaklaşarak çekim yapmaya çalışınÇekim Zamanı ve Işığı İyi Ayarlayın

Fotoğrafçılığın temeli ışıktır. En iyi ışığı yakalamk için doğru yer ve zamanları seçmelisiniz. En iyi çekim zamanları sabah güneş doğduktan sonraki yaklaşık 2 saat akşam güneş batmadan önceki 2 saat diyebiliriz.

Aynı zamanda bazen çekimlere ayrı bir hava katsada ters ışık denilen güneşi veya ışık kaynağını arkanıza alarak yaptığınız çekimlerde özneniz karanlık çıkacaktır.  Işık kaynağınızı her zaman çekeceğiniz nesnenin sağına ya da soluna 45 derecelik açı ile gelecek şekilde ayarlamalısınız.

Işık Yetersizse Flaş Kullanın

Flaş kullanmak ışığın yetersiz olduğu ortamlarda çok işinize yarayacaktır. Flash kullandığınızda öznenizden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalısınız. Ayrıca portre veya selfi çekimlerinde iki telefon kullanarak birinin flaşı ile öznenizi aydınlatabilir diğeri ile çekim yapabilirsiniz.

Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek için ipuçlarımızın sonuncusu ise, iyi bir kareyi yakaladığınızda ışığın azizliğine uğramamak için değişik ayarları kullanarak farklı açılardan bol bol fotoğraf çekin

 

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Summary
Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek
Article Name
Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek
Description
Cep telefonu ile iyi fotoğraf çekmek için tek yapmanız gereken çekim esnasında dikkat edeceğiniz vereceğimiz bir kaç püf noktasına uymaktır.
Author
Publisher Name
fotonotlari.com
Publisher Logo
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Cep Telefonu İle İyi Fotoğraf Çekmek

  • dostum bu tam aradığım şey aklına sağlık

    Nedim 11 Mart 2018 02:31 Cevapla
  • Yani aslında sadece cep telefonu için değil tüm kameralı cihazlarda dikkat edilecek noktalar

    kerim_senal 11 Mart 2018 02:32 Cevapla
  • Çoğunu bilmeden yapıyormuşum işime yarar bilgiler var Teşekkürler

    Gülser 11 Mart 2018 23:05 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir