Eki 16, 2013
1440 Views
0 0

Diyafram Nedir?

Yazan

Fotoğraf makinelerinde ışığın kontrolü diyafram adı verilen yaprak şeklinde özel bir mekanizma ile yapılır. Diyafram açılıp kapanarak objektiften giren ışığın yoğunluğunu ayarlar.

Diafram_Lens2

Diyafram Mekanizması

Diyaframın daha açık olması, ki daha küçük f-rakamı ile ifade edilir, aynı pozlanmada daha kısa poz zamanları elde etmenizi sağlar. f-rakamının daha küçük olması, daha yoğun ışığın sensör ya da filme vurmasını sağlar. Aynı şartlarda, daha açık diyafram, daha kapalı diyaframa göre alan derinliği daha az olan görüntüler fotoğrafın tamamını aynı netlikte elde etmenizi sağlar. Yani arkaplan ve önplanın objeden daha az net-flu olmasını sağlar, ya da yol açar. Manzara çekimlerinde bu durum istediğiniz bir sonuç olmakla birlikte bazı çekimlerde istemediğiniz bir sonuç ta olabilir. objeyi daha fazla öne çıkarmak için arka planın flu olmasını isteyebilirsiniz ozaman diyafram değerini yükseltmeniz gerekecektir.


Not:Uzak noktaları çekerken Diaframı en küçük değerine getirmelisiniz

Diyafram alıştırması için SLR Camera Simulator uygulamasını mutlaka deneyin

Diafram_Lens

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir