Kas 2, 2018
137 Views
0 0

Diyarbakır Surları Gezi Rehberi

Yazan

Diyarbakır surları yapısı itibariye tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentteki surların varlığı şehrin saldırı ve muhasaralara karşı hep korumuştur.

Diyarbakır surları hikayesi

Surlar üzerinde birçok devletin kitabelerini taşımaktadır. Surların üzerinde Çift başlı kartal, kaplan, boğa, güneş, yıldız, at, insan akrep sembolleri yer almaktadır.
Diyarbakır surları büyüklüğü ve uzunluğu bakımından dünyada birinci uzunluğu bakımından ise dünyada ikinci sırada bulunmaktadır.

Diyarbakır surları

Diyarbakır surları hakkında bilgi

Diyarbakır surları Çin seddinden sonra dünyadaki en uzun sur şeklinde yapılardandır.

Diyarbakır surları uzunluğu uzunluğu ise yaklaşık olarak 5 kilometredir. Surlarda 4 tane ana kapı bulunuyor aynı zamanda 82 farklı burç bulunmaktadır. Surların genişliği ve yüksekliği 12 metreyken bugün dahi özelliklerini korumakta olan burçlar ise Keçi Burcu, Yedi Kardeş Burcu ve Evli Beden (Ben-u Sen)Burcudur.

Diyarbakır surları ne zaman yapıldı ? Diyarbakır surları tarihi

Her tarafı çeşitli devir medeniyetleri yansıtan kitabeler asma ve kabartmalarla süslüdür. İlk yapılış tarihi bilinmemekle birlikte MS 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinos tarafından onarılmıştır. Bugünkü halini büyük İmparator Justinianus zamanında almıştır.
Ayrıca surlar üzerinde Roma, Bizans, Abbasi, Mervanlı, Büyük Selçuklu,Şam Selçukluları, Eyyublu, Akkoyunlu ve Osmanlı devletlerinin çeşitli kitabeleri bulunmaktadır.

Diyarbakır surlarına çıkmak için burçların iç yüzeylerinde kapı yanlarında sağlı sollu merdivenler bulunmaktadır.

Diyarbakır surları

DİYARBAKIR SURLARININ EN ÖNEMLİ BURÇLARI

YEDİ KARDEŞ BURCU
Diyarbakır’ı çevreleyen surların güney kesiminde yer alan Yedi Kardeş Burcu Artuklu hükümdarı Melik Salih adına Hicri 605, miladi 1208 yılında Ben-u Sen burcunu yapan mimar İbrahim’in oğlu Yahya tarafından hazırlanmıştır. Tarihi ve mimari değeri olan burcun üstünde çift başlı kartal ve kanatlı aslan kabartmaları ile burcu saran bir kitabe bulunmaktadır.

Yedi Kardeş Burcu’nun tamamen kesme taştan dış görünüşü silmeler kabartmalar ve kitabe ile hareketlendirilmiştir.

Diyarbakır surları fotoğraf

KEÇİ BURCU
Surların en büyük burcudur. Kentin Mardin Kapsının doğusunda geniş bir ovayı gören kayanın üstündedir. Burç Mervanoğulları döneminde onarılmış olup halen tüm ihtişamıyla kayanın üzerinde yükselmektedir. Geniş ve yüksek olan burcun içinde düzenli 11 kemer bulunmaktadır.

Burçların etrafında ara sokaklarda çok güzel manzara ve portreler yakalayabilirsiniz bol bol dolaşın derim

Burcun bir ara mabet olarak kullanıldığı sanılan son bölümünde bir yer altı geçidine benzeyen dehliz daha sonra kapatılmıştır.
Mervanlılar küçük bir burç olan Keçi Burcu’na içe doğru yeni birçok ekleme yapmış ve onu en büyük burç haline getirmiştir. Son zamanlarda onarılan Keçi Burcu’nun iç kapısı üzerindeki kitabe taşları kaybolmuş ve yerine konulmamıştır.
MÖ 3000 yıllarından günümüze kadar uzanan tarihsel süreç içinde bölgede doğup gelişen tüm uygarlıklara ait birçok simgeyi üzerinde taşımaktadır.

Diyarbakır surları neden kalkan balığı şeklinde ?

Surların iç ve dış kısmına kuşbakışı baktığınızda kalkan balığı şeklindedir. Fakat tesadüf ederi olarak olduğu tahmin edilmektedir. Sebebi ise surların bir kısmı ilk inşaasından sonra Roma imparatorluğu daha sonra ise Osmanlı imparatorluğu tarafından inşaa edilmiştir.

Diyarbakır surları kuşbakışı

 

 

Bir önceki Konya Akören, Çatal höyük, Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Konya akören belediyesi, Konya akören Gezilecek yerler ve Konya akören harita hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Summary
Diyarbakır Surları Gezi Rehberi
Article Name
Diyarbakır Surları Gezi Rehberi
Description
Diyarbakır surları yapısı itibariye tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentteki surların varlığı şehrin saldırı ve muhasaralara karşı hep korumuştur.
Author
Publisher Name
fotonotlari.com
Publisher Logo
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

yorumlar Diyarbakır Surları Gezi Rehberi

  • Şehrimizi kısada olsa tanıtan güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

    Diyarıbekirli 8 Şubat 2019 22:54 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir