May 29, 2018
177 Views
1 0

Doğru Objektif Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yazan

Lensimizi hangi tarz çekimlerde kullanıcağımıza göre seçimler yaparız. Amacımıza uygun doğru Objektif seçimi nasıl olmalıdır?


Her fotoğraf severin işine yada hobisine göre farklı lensler seçerek ilerlemesi lazım ilk önceleri manzara çekimleri ile başlayan doğa fotoğrafçısı uygun bir geniş açı tercih ederken daha sonra makro yada doğa hayvanları fotoğrafçılığına yönelip zoom lensleri tercih edebilir.

Özel ilgi alanımız dışında bir fotoğraf severde kit lens yanında bir zoom lens ve geniş açı yada sabit 50mm vs bir lens olmalıdır.

Doğru Objektif Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Manzara fotoğrafçıları için lens tavsiyeleri

Manzara fotoğrafçıları, çektiği fotoğraflara geniş bir alanın sığmasını isterler. Lensleri ne kadar geniş açılı olursa o kadar daha fazla manzara ve dar sokakları kadraja sığdırabilirler.
Full frame makinalar için 16-35mm, SLR 1.6x crop sensörlü makinalar için 10-16 veya 10-22mm gibi bir lens tercih edebilirsiniz. Bu lenslerle azda olsa bir yakınlaştırma imkanınızda olacaktır. Diyafram değerleri ortalama 2.8 ile iyi sonuçlar alabilirsiniz. (ortalama 2.500-3.000TL) daha düşük diyaframları bütçenize göre tercih edebilirsiniz.

Doğru Objektif Seçimi Nasıl Olmalıdır

Makro çekimler için hangi Lensleri tercih etmeli?

Belki, makro çekim için bir lens bakıyor olabilirsiniz. Makro lensler oldukça büyük yakınlaştırma oranı sağlarlar ve gerçek görüntünün 1:1 oranında büyütme sağlarlar (en az).
60 mm’lik bir lens, 100 / 105 mm’lik lensler kadar standart bir boyuttadır. Bu lensleri satın almak isteyip istemediğinize karar vermeden önce deneme çekimleri yapmak için bir lens kiralayabilirsiniz. Aksi takdirde, buna yatırım iyi olmayabilir.

Portre Sevenler hangi lensleri kullanmalıdır?

Portre fotoğrafçıları full frame makineler için genellikle 85mm ya da 105mm’lik lensleri tavsiye ederler. SLR Crop sensör makinalarda, 50mm veya 85mm lensler de aynı görüntüyü verebilmektedir. Bu lensleri alırken en önemli seçenek 1.2, 1.4 gibi diyafran değerlerleridir. Bütçenize uygun lensleri seçerken ne kadar düşük diyafram değeri ile daha net fotoğraflar çekebileceğinizi unutmamalısınız.Düğün vs iç dış mekan çekimi yapmak isteyenler.

Düğün fotoğrafçılığı için en çok tavsiye edilen lens 70-200mm dir. Fakat bu lensler oldukça maliyetlidir. Mesela 70-200 f4 bir lens 3.500TL den başlamaktadır. İyi bir F 2.8 diyaframlı bir lens alabilmek için 5.000-6.000TL gözden çıkarmalısınız. Bu işi ciddi olarak yapmak istiyor yada hazır referanslarınız var ise iyi bir 70-200mm yanına iç mekanlarda rahatlık sağlayacak 2. bir gövde ve üzerinde ortalama bir geniş açı almalısınız. Yanında ekstra lens olarakta 50mm veya 70mm’nin çantanızda bulunmasında fayda var.

Vahşi yaşam ve hayvan fotoğrafçılığı yapmak isteyenler

Doğa fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız minumum 300-400mm lik bir zoom lens kullanmalısınız. Diyafram ne kadar düşük olursa o kadar iyi iş çıkaracaktır, fakat zoom lenslerde f 3.5 altı diyaframlarda fiyatlar epey yükseliyor. Bütçenize göre en düşük diyaframlı lensi seçmelisiniz. Zoom yaparken titreşimi önlemek için VR titreşim önleme özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Titreşim önleme özelliğini daha önceki yazılarımızda açıklamıştık buradan göz atabilirsiniz.

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliği

Hareketli nesneler ve çocuk fotoğrafları çekmek istiyorum diyenler

Yine doğa fotoğrafçılığındaki gibi mümkün olduğu kadar diyaframı düşük bir zoom lens veya başlangıç için standart bir 70-300mm f3.5 bir lensi uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Doğru Objektif Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • hocam nikon7100 makinama tokina 11-16 düşünüyorum geniş açı manzara çekimleri için ne dersiniz

    Photgrapher 2 Haziran 2018 04:53 Cevapla
    • Nikon 7000 ve 7100 modellerinde denenmiş uyumlu çalışan kaliteli bir geniş açı lensdir. Özellikle parasoley ve bw veya kaliteli bir marka polarize filtre ile kullanmanızı tavsiye ederiz.

      admin 2 Haziran 2018 05:00

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir