Ara 10, 2013
1115 Views
0 0

Doğru Objektif Seçimi

Yazan

Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalı dır. Bir futbol karşılaşmasında ya da vahşi hayvan fotoğrafları çekerken mutlaka belli bir uzaklıktan fotoğraf çekmemiz gerekir.

Uzaktaki cisimleri rahat fotoğraflayabilmek için tele objektiflere ihtiyacımız olur. Manzara çekimlerinde genelde geniş açı lensler tercih edilirken, Portre çekimlerde sabit lensler 50mm vb. yada Tele zoom objektifler gereklidir. Doğru objektif seçimi için, objektif çeşitlerini ve nerelerde işimize yarayıp yaramayacaklarını iyi analiz etmeliyiz.

Doğru Objektif Seçimi

Yeni lens satın alırken mm, diyafram, Auto focus, VR titreşim önleyici gibi özellikleri göreceksiniz. Bunlardan dikkat edeceğiniz en önemli özelliklerden ilki diyaframdır. Bir lens üzerinde 1.2-5.6 gibi aralıklarda değerler vardır. Bu değerler, lensimizin diyaframının açılabileceği maksimum değeri göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir