Kas 24, 2015
1166 Views
1 0

En Güzel Sonbahar Fotoğrafları

Yazan

Fotoğrafçılar için her mevsim başka güzellikler sunar fakat mevsimler arasında bir sıralama yapılsa sonbahar her zaman ilk sırada yer alır herhalde, konumuz en güzel sonbahar fotoğrafları nasıl çekilir.

En Güzel Sonbahar Çekim Mekanları

En güzel kış fotoğrafları için karlı bir mekan en güzel yaz fotoğrafları için deniz kenarı veya tatil beldeleri ararız fakat sonbahar fotoğrafları için mekan her yerde kolaylıkla bulunur. Yaprakları sararmış ağaçların, yerlere dökülmüş küçük veya büyük  yaprak birikimlerinin bulunduğu her yer sonbahar çekimleri için uygundur.

Sisli bir orman ve ya çiğ taneleri, yağmurdan sonraki renkler gibi kareleri yakalamak için şehir içindeki ağaçlı yolları, Yürüyüş parkur veya patikalarını, orman girişlerini veya dağ yollarını hatta parkları bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sonbaharda gün doğumu ve gün batımı çekimleri

Gün doğumu ve batımını en güzel yakalayacağınız mevsim sonbahardır sarı, kırmısı ve turuncu adeta birleşerek dans ederler. Yumuşak gün doğumu  ışığının yanı sıra birde sis yakalayabilirseniz en ideal şartlar sağlanmış demektir. Sonbaharda ayrıca gün batımından sonraki dakikalarda güneş bulutları canlı bir kızıllığa boyar adeta, tabii bu dakikalarda en iyi çekimleri yapabilmek için önce tripodunuza sonra varsa nd filtrenize ihtiyacınız olacak ışık durumuna göre bir kaç farklı sürede değişik 10-14 diyaframları arasında çekimler yaparak en iyi kareleri yakalayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı su birikintileri, yansımalar ve ağaçlar eklemeyi unutmayın.

Sonbaharda Orman Çekimleri

Sonbaharı en iyi yakalayabileceğiniz mekan şüphesiz ormanlardır, ormanda hem arkadaşlarınız veya ailenizle portre çekimleri yapabilir, hemde özellikle ağaçların sık ve yaprakların yerlerde bol bulunduğu yerlerde manzara çekimleri yapabilirsiniz. Ağaçlı bir yol çekimi sırasında alan derinliğini artırmak  derinlik hissi vermek için tek nokta af ve geniş bir diyafram değeri seçebilirsiniz. Ağaçları daha sık ve yoğun göstermek için uzak mesafeden zoom lens ile çekimler yapmayı deneyin

Sonbahar_fotograflari

Bulanık Çekimler

Sonbaharın bir güzelliğide fotoğraflarda flu bile olsa renkleri ile kendini belli eder ve özellikle ormanlık alanlar bu flu çekimler için en iyi mekanlardır. Enstantane değerini 1/15sn ye ayarlayıp deklanşöre basarken fotoğraf makinanızı aşağı veya yukarı doğru hafifçe hareket ettirin ağaçların ve sarı yaprakların oluşturduğu görsel şöleni yakalamaya çalışın

Komposizyonlar

Yer hizasından çekilen ağaçlar, mavi gökyüzüne fırlatılan sararmış yapraklar, yeşilden sarı,kırmızı ve mora dönüşen rengarenk yapraklar, eski bir bank üzerine atılmış sararmış yapraklar, Güneş ışığının arkasından parlattığı sarı yapraklar, sararmış ve yeşil kalmış ağaçlar ile bulutların ahengi gibi sayısız kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Sonbahar fotoğrafları

Farklı komposizyon fikirleri için sonbahar etiketi ile flicker veya 500px gibi sitelerden esinlenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Bir önceki En İyi Fotoğraf Çekim İpuçları başlıklı makalemizde Daha iyi fotoğraflar çekmek, En İyi Fotoğraf Çekim İpuçları ve fotoğraf çekim tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar En Güzel Sonbahar Fotoğrafları

  • bu sene kaçırdım ama yazı çok güzelmiş senete mutlaka denerim

    admin 10 Ocak 2016 02:57 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir