Eki 15, 2013
1531 Views
0 0

En İyi Portre Fotoğrafları Nasıl Çekilir ?

Yazan

En İyi Portre Fotoğrafları Nasıl Çekilir? Portre fotoğrafı, çoğumuzun algıladığı gibi yalnızca vesikalık fotoğraf klişesinden ibaret değildir.

Portre fotoğraf nedir ?

Profilden bir baş, bütün bir beden, piyano çalan bir el gibi insanın kişiliğini, duygularını, iç dünyasını ortaya koyan fotoğrafa portre fotoğrafı denir.

Çekim Açısı

Portre fotoğrafları genellikle modelin göz hizasından çekilir. Böylece izleyenin model ile göz teması kurması sağlanır. Model size açılı bir şekilde duruyor ise netlik aldığınız noktaya dikkat etmeniz gerek, özellikle açık diyaframlarda çalışıyorsanız net alan derinliği azalacağından nereye netlediğimiz çok önemli olacaktır. Bu gibi durumlarda modelin bize yakın olan gözüne netlemek her zaman iyi sonuç verir.

En İyi Portre Fotoğrafları Nasıl Çekilir

En güzel portre fotoğrafları için modelimizi nereye baktır malıyız?

Modelin baktığı yönün çoğu zaman portre üzerinde etkisi büyüktür. Doğrudan kameraya bakan bir model ile değişik yönlere bakan bir portre çekip ikisi arasındaki farkı sizde bulabilirsiniz. Bazen kadraj dışında kalan bir alana dikkat çekmek ve izleyicide merak uyandırmak için modeli farklı yönlere baktırmak, ilginç bir durum ortaya koyabilir.

Kompozisyon Kurallarına Uyun

Diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi portre fotoğrafında da genel kompozisyon kuralları geçerlidir. Altın kesim kuralına uymak veya bakış-baş boşluğunu gözeterek yapacağınız çekimler estetik olarak bir adım öne çıkacaktır.

Işığın Önemi

Portre fotoğrafında kullandığınız ışık, modelin ruh dünyasını yansıtması açısından biraz daha önemlidir. Farklı açılardan gelen ışığın şiddeti ve modelde oluşturduğu kontrast ifadenin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle yakın plan portrelerde yüzdeki detayların ortaya çıkması ve belirginliğin artması için yanal ışık tercihi çok yerinde bir seçimdir.

Portre fotoğraf pozları verdirirken samimi olun

Çoğu insan fotoğraf makinasını görünce doğallığını bozar ve ruh hali değişir. Fotoğrafçının vücut dilini iyi kullanması ve samimiyetini açığa vuracak davranışlar sergilemesi modeli rahatlatabilir. Özellikle çocuklar makinalara karşı farklı tepkiler verdikleri için onların en doğal halini yansıtmak için bazen tele objektifler ile çekim yapmak gerekebilir.

Farklı Mekanları Deneyin

Çektiğimiz insanı kendi bölgesinden çıkarıp alışık olmadığı farklı bir mekana taşımak, şaşırtıcı sonuçları olan fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olabilir. Fotoğrafçı kritik anı kollayarak ifadeye yansıyanları fotoğraflamak için tetikte olmalıdır.

Farklı bölgelere odaklanın

Portre fotoğrafı denince akla ilk gelen, baş ve omuzları içine alan bir alandır. Oysa biraz daha yakın bir çekim örneğin sadece gözlere odaklanarak yapılan bir çekim veya sadece elleri konu edinen bir fotoğrafta bazen çok şeyler anlatır. Bunun için fotoğrafçının modelini çok iyi gözlemlemesi ve farklı odak noktaları yakalayarak normalde görünmeyeni de yansıtması gerekir.

Çevreyi Kulllanın

Portresini çekeceğiniz modeliniz kendine özgü bir mekanda yaşıyorsa veya özel bir işle ilgileniyorsa, modelin çevresini de kompozisyona dahil etmek, izleyiciye fotoğraf hakkında daha fazla bilgi aktırır.

Seri Çekim

Fotoğrafa konu olan model hareket halinde ise makinamızı seri çekim moduna alarak yapacağımız çekimler daha sonra birlikte sunulabilir bir dizinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Böylece aslında durağan olan fotoğrafa hareket unsurunu da katmış oluruz.

En İyi Portre Fotoğrafları Nasıl Çekilir ?

Portre fotoğrafçılığı için lens seçimi önemlidir.

Kullandığınız ekipmana olan hakimiyetiniz, aniden gelişen olaylar karşısında vereceğiniz tepkiler ile birleşerek kritik anda ortaya çıkan portreleri daha iyi fotoğraflamanıza yardımcı olur.

En iyi portre ekipmanı için genellikle bütçenize göre değerlendireceğiniz F1.2 veya F1.8 gibi diyafram değeri en düşük 50mm, 70mm, 80mm gibi sabit lensler tercih edilir.

Bunun yanı sıra ek olarak uzaktaki modelleri çocukları yada insanları rahatsız etmeden çekmek için en uygun seçim Zoom lenslerdir.  70-200mm, 70-300mm yine alabildiğiniz en düşük diyafram değerlerinde işinizi görecektir.

En iyi portre nasıl çekilir iphone ve ya diğer akıllı telefonlar ile diye soranlar için öncelikle dokunmatik ekrandan modelin yüzüne dokunmalı ve odağı yüzüne vermeliyiz. Portre modu varsa yaklaşık 2.5 metre kadar modelimizden uzaklaşmalıyız. Modelimizin arkasının sade bir zemin olmasına dikkat etmeliyiz.

Diğer tarzlardada fotoğraflar çekiyorsanız En İyi Fotoğraf Çekim İpuçları yazımızda ilginizi çekebilir.

Gece portre çekimi ayarları nasıl olmalıdır ?
Gece portre çekmek zordur yeterli ışığı en iyi yakalayacağınız yeri seçin ışığı modelinizin karşısına almaya çalışın sağından gelirse sol tarafı, solundan gelirse sağ tarafı karanlık kalacaktır. Arkasından gelen ışık tamamen karanlıkta kalmasına sebep olur.

Bol bol portre fotoğraf örnekleri inceleyin ne kadar çok ilham alırsanız kendinizi o kadar çok geliştirirsiniz.

Erkek portre fotoğraf örnekleri ve diğer portre fotoğraflar için 500px sitesinden people kategorisini gezebilirsiniz.

Yusuf Kadri Şirinkan Yazısından alıntılar yapılmıştır.

Bir önceki En iyi Türkçe ücretsiz resim düzenleme programları başlıklı makalemizde en iyi fotoğraf programları, GIMP ve Paint.NET hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir