Şub 13, 2016
396 Views
2 0

Fotoğraf Çekim İpuçları

Yazan

​Sürekli araştırarak bol bol çekim yaparak elde edeceğimiz fotoğraf çekim ipuçları ile kendimizi sürekli geliştirebilir en iyi kareleri daha hızlı şekilde yakalayabiliriz.

Fotoğraflarınızın kalitesini artırmak anı en güzel şekilde yakalamak için fotoğraf çekim ipuçları;

Gün ortası çekim yapmamaya çalışın

Sabah erken saatte ve akşam üzeri yaptığınız çekimlerin, öğle zamanı, güneş tepedeyken yapılan çekimlerden daha iyi göründüğünü fark edeceksiniz. Öğle vakti renkler soluk ışık çok parlak görünür, akşam üzeri ise renkler canlı görünür. Bu canlılık, güneşin sebep oldugu eğik gölgelerle birleşince insani daha fazla etkileyen sıcak ve göze hoş görünen fotoğraflar çıkacaktır.

Fotoğraflarınızda çok fazla detaya girmemeye çalışın.

Bir kareye mümkün olduğunca çok şey sığdırabilmek çok mantıklıymış gibi görünse de en iyi sonuçlar bir cisme odaklanmış fotoğraflardan oluşur. Ön plana çıkarmak istediğiniz konuya karar vererek bunun için gereksiz nesneleri göz ardı etmelisiniz.
Standartların dışına çıkın

Gezi çekimlerinde alışılmışın dışına çıkarak farklı açı ve uzaklıklardan fotoğraflar elde edin. Farklı kompozisyonlar yaratmaya çalışın. Çünkü iyi bir fotoğraf, objektifi doğrultup deklanşöre basmaktan çok daha fazlasını gerektirmektedir. İlgi çeken fotoğraflar tabandan yukarıyı gösterecek şekilde de çekilebilir. Her ne kadar fotoğrafı çeken kişi komik duruma düşse de sonuçta iyi bir eser ortaya çıkacaktır.

foto çekim ipuçları

Alan derinliği

En çarpıcı fotoğraflardan biride derinlik hissi uyandırabilen fotoğraflardır. Bu tekniğin avantajı, gözümüzün fotoğraflarda ana objeyi kolayca seçebilmesidir. Mesela bir çiçek demeti fotoğrafı, ilgi çekici olabilir ama objektifi sadece bir çiçeğe odaklayıp derinlik hissi katarak daha ilginç bir kompozisyon oluşturabilirsiniz.
Fotoğraf makinanızın diyafram açıklık değerini artırın (çok düşük F Stop zamanı seçerek) böylece daha fazla derinlik hissi verebilirsiniz.

Soluk renkler

Makro çekimlerinizde konunuza çok yaklaştiğiniz için flaş çok güçlü hale gelip, fotoğrafınızdaki renklerin soluk görünmesini sağlayabilir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için konunuzdan uzaklaşıp lens yardımıyla odaklanma ve yakınlaşma işlemi yapabilirsiniz.

Gün batımı çekimleri

Gün batimi çekimlerinde kameraniz otomatik olarak sahneyi aydinlatmaya Çalışacaktır. Poz karşıtliğini -2 ya da -3’e getirerek manzaranın bozulmasını engellemeniz daha çarpıcı bir gün batımı fotoğrafı çekmenizi sağlar. Kameranızın otomatik pozlama yapıp, günbatimi çekimlerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

Panoramik çekim

Panoramik çekim yapacağınız zaman makinenizi (daha çok kullanılan) yatay yerine tripodunuza dikey olarak bağlayın. Böylece çekmek istediğiniz alanda daha fazla fotoğraf çekebilecek ve perspektif bozulmalarını da en aza indirmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir