Oca 2, 2015
791 Views
1 0

Fotoğraf Turlarına Katılmalı mıyız?

Yazan

Fotoğraf severlerin, yeni yerler keşfetmek için genelde iki seçenekleri vardır. Tur düzenleyen kişi veya şirketlere katılmak yada yalnız olarak yola çıkmak 

Ülkemizde bir çok tur şirketi, illerimizdeki fotoğraf dernekleri veya facebook taki fotoğraf grupları  turlar  düzenliyorlar. Bir çoğumuz kendisi veya arkadaşları bu gezilere katılmış bazen memnun kalmış bazen de şikayetlerle dönmüştür. Bazıları ise grupları sıkıcı veya fazla düzenli bulduğundan tek başlarına yada iyi anlaştıkları kişilerle fotoğraf gezilerine çıkmayı tercih ederler.

İnsanların alışkanlıklarına göre değişse de sizler için Grup ile yapılan fotoğraf turları ile yalnız çıkılan foto gezilerin fayda ve zararlarını karşılaştırmaya çalışacağız.

Fotoğraf Turlarına Katılmalı mıyız?

Grup Fotoğraf Turlarının avantajları:

– Turlar devamlı yapıldığı için herşey önceden planlanır kolay kolay vakit kaybı olmaz.
– İyi bir zamanlama ve yönlendirme yapılmışsa gittiğiniz şehirdeki her yeri rahatlıkla görebilirsiniz .
– Rehberinizin bilgisi çok önemli fotoğraf konusunda bilgili biriyse önemli mekanları hangi açıdan hangi saatlerde çekmeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.
-Rehberinizin gideceğiniz yerin tarihi kültürü ile anlatacakları çok faydalı olacaktır.
-Yurt dışına çıktıysanız yabancı dil sorunu yaşamazsınız rehber sizin yerinize gerekli görüşmeleri yapar.
-Müze veya fotoğraf çekiminin izinsiz yapılmadığı yerlerde önceden izinleri alarak sizi bir çok sorundan kurtarabilir.
-Gidiş dönüş saat ve biletleri önceden alındığı için yer bulma sorunu yaşamazsınız

Olumsuz yanlarına gelecek olursak:

-Her yere ayrılan süre belli olduğu için istediğiniz bir yerde fazladan  çekim yapamazsınız.
-Rehberinizin programı dışında kalan görmek istediğiniz tavsiye edilen veya merak ettiğiniz bir yer varsa göremeyebilirsiniz.
-Rehberiniz çoğu zaman herkesin gittiği yerlere ve çektiği  noktalara götürür ve gruptaki tüm arkadaşlarınızla aynı açıdan aynı yerden çekim yapmak zorunda kalırsınız.
-Bir veya birkaç kişinin geç kalması yavaş davranması yüzünden vakit kaybedip sinir bozucu durumlarla karşılaşabilirsiniz.
-Grup olarak kalabalık gezdiğiniz için kadrajınıza bol bol insanlar girecek ve istediğiniz bir mekanı boş çekme şansınız daha zor olacaktır.
-Yerel bir çalgıcı veya ilginç kıyafetli bir yerli halkı çekmek için teklifi yapacağınız zaman bir çok kişi aynı anda çekim yapmak isteyeceği  için  genellikle ilk teklif edeni kabul edecek veya hiç birini kabul etmeyecektir.

Yalnız veya arkadaşlarla Fotoğraf turları düzenlemenin avantajları:

-Turlar genelde hafta sonları yada resmi tatillerde düzenlendiği için özellikle ülkemizde kalabalık günlere denk gelecektir fakat kendiniz düzenleyeceğini turlarda hafta içini seçerseniz daha rahat daha sakin çekimler yapma şansınız olacaktır.
-Düzenli saatlerde bir yolculuk erken kalkmak gibi disiplin kurallarından hoşlanmıyorsanız tur firmaları sizi sıkabilir kendi gezi programınızı dilediğiniz saatlerde düzenleyebilir vey düzensiz hareket edebilirsiniz.
-Dilediğiniz yerde dilediğiniz kadar çekim yapabilirsiniz.
-Yolculuk boyunca İnternet veya kitaplarda bulduğunuz yada yolculuk sırasında tavsiye edilen yeni yerlere çekime gidebilirsiniz.
-Tek başınıza veya kafa dengi arkadaşlarınızla yola çıktıysanız istediğiniz konaklama yerini veya seyahat firmasını seçebilirsiniz.

Olumsuz yanları ise:

-Gideceğiniz yeri anlatacak rehber olmayacağı için önceden çok iyi araştırmalısınız ve özellikle tarihi mekanlar ise hakkında bol bol okumalısınız.
-Yemek yiyeceğiniz konaklayacağınız mekanları önceden bilmekte fayda vardır belirli tatil dönemlerinde doluluk oranı arttığından sorun yaşayabilirsiniz.
-Gideceğiniz yerle ilgili bol bol fotoğraflara göz atmalısınız çünkü sizi en iyi açı veya ışık konusunda uyaran biri olmayacak, daha önceden aynı bölgeye gitmiş bir arkadaşınızla beraber gitmekte faydalı olacaktır.

Son olarak tavsiyemiz eğer geziler konusunda kendinize çok güvenmiyorsanız öncelikle turla ile başlayın ve mekanları özelliklerini öğrenin eğer belli bir süre sonra size yetmeyecek veya size uymayacak olursa kendiniz turlar düzenler yada arkadaşlarınızın düzenlediği turlara katılabilirsiniz. Fakat çok kalabalık olmamaya dikkat etmekte fayda var.
Gideceğiniz yer hakkında bol bol fotoğraflar inceleyin tarihini ve meşhur yerlerini araştırın mutlaka bir gezi planı yapın münkünse önceden rezervasyonlarınızı yaptırın iyi eğlenceler : )

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir