Kas 2, 2013
1535 Views
0 0

Fotoğrafta ışık nasıl kullanılır?

Yazan

Fotoğrafın önemli unsurlarından biri ışıktır, fotoğraf kelimesi “Işıkla Çizmek” anlamına gelir. Fotoğrafçılar ışık üzerine sürekli düşünmek zorundadır, üstelik sadece ışığın yeterli olup olmadığını değil aydınlık ve gölge bölümler konusun dada karar vermek zorundadırlar.

Işığın yönü

Fotoğrafçılar aynı zamanda ışığın yönünü de hesaba katmak zorundadırlar. Tepeden gelen ışık bazen genelde yeterli görünsede aşırı kontrast ve derin gölgeler ile fotoğrafınızı bozabilir. Gün doğumundn 30-60 dk sonrası ve gün batımından 30-60 dk öncesi yani çoğu fotoğrafçının en sevdiği zamanlar neredeyse yatay düşen ışık yumuşak ve altın sarısı bir parlaklık yayar,

Foto_isik1

Sabah Gün doğuşu

Sabah ışığı

Güneşin alçak olduğu sabah erken saatlerinde ışık temiz ve beyaz olur. Manzara fotoğrafları için idealdir, çünkü fotoğraf daha keskin renkler doygun olur ve gölgelerin uzunluğu fotoğraflara üç boyutlu etkisi etkisi katar.

Öğle ışığı

Gün ortasında güneş tepedeyken gölgeler kısa ve derin, ışıksa kısa fazla kontrast olur, özellikle portre fotoğrafçılığı için çok zordur, görüntü net olmayacağı için manzara çekimleri içinde uygun değildir.

Foto_isik2

Gün batımına 1 saat kala

Öğleden sonra ışığı

Akşam üzeri saatleri uzun ve yumuşak gölgeler sarı kırmızı sıcak bir ışık verir, farklı çekimler için en ideal ikinci zaman bu saatlerdir. Işığa doğru, yani ters ışıkta çekilen fotoğraflar ön plan öğelerin de silüet (karanlık çıkmasına) oluşmasına neden olur bu bazen sanatsal görünebilir, karanlık çıkmasını istemediğiniz durumlarda flaş kullanabilirsiniz.

Akşam saatleri

Güneş battıktan sonra ise gökyüzü maviye dönüşür (Mavi saatler) bu saatlerde sadece sanatsal manzara çekimleri ve uzun pozlamalar için uygundur.

Not: National Geographic Ustalardan Fotografi Kitabından alıntıdır.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir