Nis 26, 2014
828 Views
0 0

Fotoğraflarda Titremeyi Önlemek

Yazan

    Fotoğraf çekimlerinizde bir tripod kullansanız bile deklanşöre basma anınızda bir titreşim meydana gelebilir. Fotoğraflarda Titremeyi Önlemek için kablo deklanşör, uzaktan kumanda ya da tüm fotoğraf makinelerinde olan “self timer” (Süreli çekim) modunu kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarda Titremeyi Önlemek

Fotoğraflarda Titremeyi Önlemek

 

Manuel mod’da uzun enstantane aralığıyla yaptığınız çekimlerde, dijital fotoğraf makinenizi ne kadar sıkı tutarsanız tutun fotoğraflarınız keskin çıkmayacaktır. İmaj sabitleyici kullanmak için çekinmenize gerek yok. Bu sayede keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ancak imaj sabitleyicinin nasıl çalıştığını ve kullanırken sistemde oluşan zayıflıkları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dijital ve optik imaj sabitleyiciler arasında büyük fark var. Orijinaliyle karşılaştırıldığında dijital imaj sabitleyiciler fotoğrafın çözünürlüğünden bir parça götürmekte. Özellikle fotoğrafın kenarlarında bu çözünürlük kaybı yaşandığından, fotoğrafçıların dijital imaj sabitleyici ile yaptığı çekimlerde çerçevenin iç kısımlarına odaklanmasında yarar var. Bunun nedeni ise algılayıcının kenarlardan ortalama bir değer alıp fotoğrafın geneliyle eşleştirme yaparak gelişigüzel piksel ataması. Daha yüksek maliyetlerle edinilebilen optik imaj sabitleyicilerde bu tarzda çözünürlük kayıpları yaşanmıyor. Lensin optik sistemi dengeli ölçümlerle pikselleri eşleştirebiliyor. Bir fotoğraf makinesi alırken imaj sabitleme özelliğinin bulunmasına önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

İster amatör ister profesyonel olun fotoğraf çektiğimizde ya da çekilen bir fotoğrafa baktığımızda dikkat ettiğimiz noktaların başında netlik durumu gelir. Anlatmak istediğimiz konuya göre netliği ayarlarız. Hatta netliği kontrol ettiğimiz alan ile ilgili olarak Alan Derinliği adı verilen bir kavram bile bulunur.

Görüldüğü gibi fotoğrafı oluşturan temel öğelerden biri olan netlik, vermek istediğimiz konuya, öne çıkarmak istediğimiz nesneye göre değişen bir etken. Amatör kullanım için genelde net fotoğraflar tercih edilse de zaman zaman farklı anlatımlarda özellikle netsiz fotoğraflar da tercih edilebilir. Netliği oluşturan ise enstantane ve diyafram ilişkisi ile fotoğraf makinesini tutarken yaptığımız titreşimlerdir. Genelde yüksek enstantane değerlerinde (1/30 ve üstü) net fotoğraflar çekilebilir. Ancak net fotoğraf çekmek sadece yüksek enstantaneye bağlı değildir. Konunun da fazla hareketli olmaması gerekmektedir. Yüksek hıza sahip araçların yarıştığı Formula 1’de 1/30 enstantane de yeterli olmayabilir. Çok yüksek hızlı hareket eden nesnelerde tek sorun enstantane hızı da değildir. Seçilen enstantanenin konunun hızına eşit ya da yakın olmasının yanı sıra o hızda hareket ederken fotoğraf makinesinin netlik yapması da oldukça zordur.

Amatör kullanımda en sıklıkla karşılaşılan sorun ise çocuk fotoğrafları çekerken oluşan netsiz karelerdir. Gerçekten de çocukların çok hareketli olduğu 2-5 yaş arasında aileler güzel fotoğrafları olsun isterler. Ancak ev aydınlatma şartları içinde çocuğun hareketli olduğu da düşünüldüğünde düşük enstantane kullanmak gerekeceğinden (flaş kullanarak bu sorun kısmen ortadan kaldırılabilir ancak o da pil ömrünü etkiler) netlik anlamında genelde kötü sonuçlar alınır. İşte fotoğraf makinesi üreticileri bu sorunun üstesinden gelebilmek için titreşim engelleme sistemleri geliştirmişlerdir. Her marka farklı bir isim vermekle beraber genelde Anti Shake, Vibration Reduction, Image Stabilizer ve benzeri isimlerle anılan bu teknolojilerin temelde yaptığı şey aynıdır: Net fotoğraflar çekmenize yardım etmek. Bunu bazıları optik bazıları ise dijital olarak yaparlar. Şimdi her iki türü de yakından inceleyip aralarındaki farklara bakalım:

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir