Eyl 12, 2014
21889 Views
0 0

Alan Derinliği ile Fotoğrafta Arka Planı Flu Yapmak

Yazan

Fotoğrafta arka planı flu yapmak için ; öncelikle Zoom lensimizi takarak çekim modumuzu Nikon makinalar için “A” Canon makinalar için “AV” moduna alıyoruz.  

Fotoğrafta arka planı flu yapmak için ;

Diyafram olarak en küçük değeri seçip çekimi yapıyoruz.Unutmayın Diyafram değeriniz ne kadar küçük olur sa arka plan o kadar fazla flulaşır

Eğer alan derinliği yeterli gelmediyse odak uzaklığını yani “mm” arttırmalıyız. Arka plan flu yapmak istediğiniz zaman mümkün olan en uzun mm sahip lensinizi kullanın diyafram değerinin yetmediği durumlarda mm yükselterek flu luk sağlayabilirsiniz.

Arka planı flu yapmak için hangi lensleri kullanmalıyım?

Kit lens 18-55 lens kullanarak arka plan flu yapmak oldukça sordur bu iş için en azından bir 200mm veya 300mm lense ihtiyacınız olacaktır

Fotoğraf makinanız istediğiniz bölgeye netleme yapmıyorsa (çünkü netleme yaptığınız nesne dışındaki alanlar flu olacaktır.) Netleme yi manuele alıp elle netleme noktası belirleyebilirsiniz.

Fotografın arkasını flu yapma yöntemlerinden biriside diyafram derinliğini sabitleyip durumunuza göre nesne ile aranızdaki uzaklığı yada lens odak uzaklığını hareket ettirerek arka planı rahatlıkla flulaştırabilirsiniz.

Flu fotoğraf çekme teknikleri

Arka planı flu yapmak yani yeterince Alan derinliği elde etmek diyafram açıklığına, Lensin odak uzaklığına mm ve nesne ile aranızda ki uzaklığa bağlıdır.

Aslında basit olarak arka planı flulaştırmak desekte bu işlemin fotoğraf dilinden adı Alan derinliğidir.

Fotoğrafta arka planı flu yapmak

Fotoğraf EXIF bilgileri F: 4.5
Enstantane : 1/400
Odak Uzaklığı : 185mm
Flaşsız

Alan derinliği Nedir ?

Bir fotoğrafın en fazla net olan kısmına alan derinliği denir. Alan derinliği aynı zamanda fotoğrafın netleme yapılan kısmı nada denir.

Flu fotoğraf nasıl çekilir ?

Farklı Alan derinlikleri elde etmek için mesela arka planı flu yapmak değilde arka planda ki bir nesneyi netleştirip ön kısımdaki nesneleri flu laştırmak gibi işlemler için manuel netle meyi kullanmanızı tavsiye ederiz. Otomatik netleme anlık değiştiği için fark etmeden yanlış bir yeri netleyerek fotoğrafınızda kompozisyonu yok edebilirsiniz.

Arka planı flu yapmak

Fotoğraf EXIF bilgileri F: 5,6

Enstantane : 1/30sn
Odak Uzaklığı : 105mm
Flaşsız

Telefonda flu çekim nasıl yapılır ?

Arka planı flu yapma programı olarak hem ios hemde android te çalışan en başarılı auto focus uygulamalarından biri fabfocus uygulama otomatik olarak özneninizi algılayarak arka planını flulaştırabiliyor. Seçimini beğenmediğinizde yada kendiniz seçim yapmak istediğinizde manuel olarak elle seçim yapabiliyorsunuz.

Andorid için indir

İphone ios için indir

Bilgisayarda arka planı flu yapmak

Arka planı flu yapmak photoshop programında oldukça kolay aşağıdaki videodan aşama aşama öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Alan Derinliği ile Fotoğrafta Arka Planı Flu Yapmak

  • Vay be süper oldu teşekkürler

    httyuyt 12 Mart 2017 08:54 Cevapla
  • teşekkürler bir kaç takıldığım noktada çok işime yaradı

    aniqacimixil 21 Mayıs 2018 23:58 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir