Eki 1, 2013
2061 Views
0 0

Fotoğrafta Histogram nedir?

Yazan

Histogram fotoğraftaki ışık dağılımını grafik olarak gösterir fakat histogram her zaman doğruyu göstermez fotoğrafın konusu ve amacına göre kullanmak gerekir.


Peki ne işe yarar bu Histogram

Histogram grafiğine makinamızın lcd ekranında yada çektiğimiz bir fotoğrafa Photoshop yardımıyla baktığımızda en sol veya en sağda bir birikme varsa, genelde o fotoğrafta bazı tonlar ölçülebilen sınırın dışına taşmış demektir.

histogramBeyaz

Fazla pozlanmış aşırı aydınlık

Yani algılayıcı bazı bölgelerdeki ışığı ölçememiş  bu yüzden en sağda birikme varsa o bölgeler de fazla  “beyaz”, (Yani fotoğrafta ışık patlaması olmuş)

Az pozlanmış Karanlık

Az pozlanmış Karanlık

en solda birikme varsa o bölgelere “siyah” (Yani fotoğraf veya bazı bölümleri karanlık kalmış) olarak uyarmıştır.

Bu, genelde istenmeyen bir durum ama bu da çektiğiniz fotoğrafa bağlı, belki siz o bölgeleri özellikle karanlık yada aydınlık istiyor olabilirsiniz, mesela bir gece konser çekimi yada arka planın beyaz tonlarda çıkmasını istediğiniz bir portre veya makro çekimler gibi.

histogram

Olması gereken histogram

Renk tonlamasının doğru olması için histogramın yukardaki fotoğraftaki gibi ne sağa ne de sola dayalı olmaması tercih edilir. Yani genel bir sahnenin histogramında ağırlığın orta tonlarda olmasını tercih edilir. Histogram okumayı öğrenmek, doğru pozlama ve ışık patlamaları nedeniyle detay kaybetmemek için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir