Kas 11, 2013
1852 Views
0 0

Fotoğrafta renkler nasıl kullanılmalıdır.

Yazan

Renk kompozisyondaki en önemli öğelerdendir, çünkü her renk fotoğrafa bakan kişinin gözünü fotoğrafa çekme ölçüsünü belirleyen görsel bir ağırlığa sahiptir.

Fotoğraflarımızda iyi kompozisyonlar oluşturmak için renklerin uyumuna dikkat etmemiz lazım, bunun için yapacağımız şey biraz renk bilgisi edinmek aşağıdaki şablonda birbiriyle uyumlu birbirini tamamlayan renkler grafiksel olarak anlatılmıştır. Bu şemadan da anlaşılacağı üzere her rengin bir tamamlayıcı opsiyonu mevcuttur.

renkUyumu


Aynı rengin tonları veya eşit ton değerine sahip renkler fotoğraf ta derinlik hissi verebilirler. Bunun yanında renkleri kullanarak fotoğraflarımıza sıcak yada soğuk duygular katabiliriz. Örneğin; Mavi ve tonları  soğuk ve kış mevsimini hissettirir, Kırmızı bir güneş veya sarı kumlar yada turuncu sıcaklık hissini akla getirir. Ancak bazen renk konusunda fotoğrafçının içgüdülerine göre çok farklı renkler ilgi çekici ve göze hoş gelen fotoğraflar elde etmemizi sağlayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir