Mar 7, 2015
954 Views
1 0

Gezi Fotoğrafçılığı için 10 ipucu

Yazan

Gezi fotoğrafçılığı, ister yaşadığımız şehir veya ülke ister çok uzaklarda bir ülkeye yapılsın, her zaman farkın dalık duygumuzu artırır ve gözümüzü geliştirir.

Gittiğimiz yerlerde her şey dikkatimizi çeker. İnsanların yaptıkları işlerden giyinme biçimlerine kadar bazen kendi yaşantımızda olağan sandığımız özelliklerin farkına varırız.

Unutmayın gezi fotoğrafçılığı na çıkmadan ne kadar iyi hazırlanırsanız o kadar fazla yararını görürsünüz. İşte sizlere gezi fotoğrafçılığı hakkında faydalı olacak 10 ipucu;

1- Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz yer hakkında elinize gelen her şeyi okuyun, arkadaşlarınızdan daha önce aynı yere gidenler varsa onlarla görüşüerek ön bilgi alın, mümkünse yanınızda taşıyabileceğiniz bölgeyle ilgili bir kitapçığıda unutmayın.

2- Fotoğraflamak için planladığınız bölgeleri önem sırasına göre  sıralayın unutmayın her zaman fotoğraf çekemeyeceksiniz. Öğle ortası bir çok konu için uygun olmayacaktır. Bu yüzden saat ayarlamanızı iyi yapmalısınız.

3- Yanınıza bir kaç farklı filtre alın seyahatler sırasında en büyük filtre ihtiyacınız çarpma çizilme gibi durumlardan objektifinizi korumak için ultraviyole filtreler olacaktır. Parlama ve pusu azaltmak için polarize alabilirsiniz.

4- Çekmek istediğiniz konuyu iyi seçerek objektif seçimini iyi yapın, örneğin; farklı odak uzunluklarına sahip bir zoom objektif, bir çok farklı objektifin işini görerek sizi seyahatlerinizde rahatlatacaktır.

5- Bölge halkının tepkilerini ölçmeye çalışın fotoğraf çekmeden önce mutlaka izin isteyin, farklı bir dil konuşuluyorsa mutlaka selam vb dillerinden bir kaç kelime öğrenin

6- Seçtiğiniz bölge turistlerin bol ziyaret ettiği bir yer ise erken saatlerde gitmeye çalışın mümkünse geç saatlere kadar kalın,

7- Gittiğiniz bölgede dost veya dostlar edinmeye çalışın çünkü beraber gittiğiniz bir rehber varsa size sadece belirli turistik yerleri gezdirir ve rotası dışındaki güzellikleri size bildirmez, belkide bilmez. Yerel halktan tanıştığınız kişiler belki özel bir pazar tören gibi normalde tanık olamayacağınız anları yakalama fırsatı tanıyabilirler.

8- Porte fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız önce insanlarla sohbet edin daha sonra doğal hallerini karelemeye çalışın ve çektiğiniz kareleri lcd ekranınızdan onlarla paylaşın, sizden fotoğraf için para isteyen olursa kabul etmemeye çalışın poz vermeye çalışacağı için yapmacık bir kare olacaktır.

gezi fotoğrafçılığı

Fotoğraf Sahibi: http://websta.me/n/elifmd

 

9- Kapalı mekanları (Müze, Harabeler, galeriler)  fotoğraflamayı seviyorsanız ışığın dışarda güçlü olduğu gün ortasını seçebilirsiniz.

10- Önceden defalarca çekilmiş karelerden kaçının arka arkaya deklanşöre basıp aynı kareleri tekrar çekerek vakit kaybetmek yerine bir süre konunuza bakıp daha farklı daha güzel neler yapabilirim diye düşünmeye vakit ayırmaya çalışın.

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı etikeletleri
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

yorumlar Gezi Fotoğrafçılığı için 10 ipucu

  • Efso yazı olmuş benim gibi başlamak isteyipte hala adm atamayan gezi fotoğrafçılığı meraklılarınca mutlaka okunması lazım

    Fotografçı 28 Mayıs 2018 04:51 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir