Eyl 25, 2014
971 Views
0 0

Fotoğraf Makinesi için Hafıza Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yazan

Hafıza kartı seçimi yaparken, öncelikle cihazımızın desteklediği boyutları öğrenmeli, kapasitesinin üzerine çıkmayan gb lardaki hafıza kartlarını almalıyız.

Fotoğraf makinesi hafıza kartı önerisi

Örneğin ; 8gb destekleyen Makinamıza 16 gb lık Hafıza kartı almak mantıksız olacaktır.

Hafıza kartı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk defa  alacak isek piyadaki en yüksek kapasiteli kartı seçmeliyiz. Mevcut bir kartımız var ise yada eski hafıza kartımızın yerine satın alacaksak kullandığımız gb miktarı aşağı yukarı bellidir fakat yinede ortalama bir seferlik gezi veya çekim sırasında 8gb kullanıyorsak en az 16gb lık bir hafıza kartı almak ta fayda vardır.

Günümüzde fotoğraf makinalarının artan Mega piksel rakamlarından dolayı çektiğiniz Raw veya Nef formatındaki ham fotoğraflar 20-30mb bulmaktadırlar. Bu yüzden ilerde zevklerinizin değişebileceğini düşünerek kapasite konusunda cömert davranmanız ileride size çok faydalı olacaktır.

Hafıza Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Micro sd kart üzerindeki yazılar ne anlama gelir ?

Hafıza kartlarının üzerinde yukarıdaki resimde olduğu gibi yuvarlak içerisinde  yazma hızları yani class numarası belirtilmiştir. Şu an için güncel en hızlı yazma hızına sahip olan class 10 kartlar tercih edilmelidir.

Hafıza kartı hızı nedir ? Ne faydası vardır ?

Örneğin Class 10 Minimum 10 MB/s hızında veri yazar.

Bu aynı zamanda çok karşılaştığımız class 10 hafıza kartı nedir ? sorusununda cevabıdır aslında

Hafıza kartlarının hızı  benim için önemli değil diye düşünmeyin SLR makinanınızın saniyede 6 kare yakalayabilme özelliği var diyelim kartınız düşük bir class numarasına sahipse yazma hızından dolayı seri çekimlerinizi yavaşlatacaktır. Yada uzun pozlama yaptınız pozlama süresi bittikten sonra makinanınızın işlemcisine göre ve kartınızın yazma hızına göre daha az zaman kaybedersiniz ve zaten kısıtlı sürede daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi hafıza kartı önerisi

Fotoğraf makinesi için hangi sd kart markası sorusuna genelde tavsiyemiz öncelikle neredeyse sektörün lideri Sandisk, Kingston veya Toshiba markalarından birini tercih etmelisiniz olacaktır.

Hafıza kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz :

– İlk kez defa kullanılacak sanız kullanılmadan önce mutlaka formatlanmalıdır. Bu işlem yapılmadan kullanılırsa çekilen fotoğraflar kaybolabilir.

– Kartınızı fotoğraf makinanız açıkken çıkartmamalıyız. İçindeki bilgiler zarar görüp kart bozulabilir. Çoğu makine hafıza kartının kapağını açınca makineyi kapatır. Yine de biz dikkat etmeliyiz.

– Çekim yapmaya çıkmadan önce bir poz deneme çekimi yapılmalıdır. kartınızda herhangi bir sorun varsa bilgisayara veya kart okuyucuya takıp formatlayarak sorunlar düzeltilebilir.

Kullanmadığınız zaman mutlaka çantanızın içindede olsa kutusunda yuvasına oturtulmuş şekilde taşıyın, cebinizde, elinizde veya başka bir manyetik eşyayla birlikte taşımayın nemli ortamlardan uzak tutmaya çalışın.

– Son olarak kullanmadığınız küçük kapasiteli kartlarınızı araba teyplerinde Dijital fotoğraf albümlerinde yada bilgisayarınızda flash bellek olarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki Kaybolan Fotoğraf Makinanızı Bulabilirsiniz başlıklı makalemizde Camera-Trace, fotoğraf-makinam-calindi ve fotoğraf-makinam-kayboldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Summary
Fotoğraf Makinesi için Hafıza Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Article Name
Fotoğraf Makinesi için Hafıza Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Description
Hafıza kartı seçimi yaparken, öncelikle cihazımızın desteklediği boyutları öğrenmeli, kapasitesinin üzerine çıkmayan gb lardaki hafıza kartlarını almalıyız.
Author
Publisher Name
fotonotlari.com
Publisher Logo
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir