Eyl 29, 2014
1806 Views
0 0

Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek

Yazan

Havai fişekleri hepimiz çok severiz gökyüzünü patlamalar ile renk cümbüşüne çevirirler. Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek zor gibi görünse de biraz sabırla sizde

çektiğiniz harika fotoğrafları göstererek insanların yüzlerini aydınlatabilirsiniz. Ancak,Havai fişek fotoğrafı çekmek için önce bu fotoğraf teknikleri hakkında ipuçlarıyla tanışmanız gerekiyor.

Düşük hızlı enstantane kullanın düşük hızlı enstantane obtüratörü daha uzun süre açık tutar, böylece gökyüzüne yayılan havai fişek kıvılcımlarının tam fotoğrafını daha kolay yakalayabilirsiniz.

Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek

Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek için ipuçları ;

Kendinizi ve çekim yapacağınız konumu iyi hazırlayın ve fotoğraf makinenizi mutlaka tripod ile sabitleyin yoksa bir şekilde Duvar üzeri Masa vb. yardımı ile sabit tutun!

Komposizyonunuzu iyi kurun ağaç dallarıyla havai fişekler pek uyum sağlamaz, onun için kendinize iyi bir yer bulun. Pek sağa sola hareket edemeyeceğinizden, bina ya da insanların görüşünüzü kapatmayacağı bir yer bulun.

Makineyi kıpırdatmadan tutmak için özel çaba harcayın Fotoğrafın bulanık olmaması için makinenizi bir duvar, Tabure  yada masa üzerine koyarak ya da bir sütün veya ağaca yaslayarak hareket etmesini engelleyin. Bu, makinenin hareket etmesini dolayısıyla fotoğrafın bulanık çıkmasını engeller.

Çok sayıda fotoğraf çekin Havai fişek patlamasının ne kadar süreceğini kestirmek zordur. Elbette, bu patlamayı en genişlediği anda yakalamak istersiniz. Öyleyse seri moda alın ve deklanşöre parmağınızı basılı tutun ki eve saklayabileceğiniz fotoğraflarla dönebilesiniz.

Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek

Farklı pozlama modları deneyin Fotoğraf makinenizin farklı ya da gelişmiş pozlama modları varsa, kullanın.

Diyafram modundayken 11 ya da 16’yı seçip makinenizi sabitleyin. Enstantane modun da ise en düşük enstantane  hızını seçin. Manuel modda ise birkaç patlamayı alabilmek için deklanşörü 2 – 5 saniye arası bir süre basılı tutun; Mutlaka tripod kullanın eğer yoksa makinenizi sabit tutmaya ya da bir üç ayak kullanmaya özen gösterin.

Sürekli uzun pozlama yapacağınız için yanınızda yedek pil ve hafıza kartı bulundurun

En düşük iso değerini kullanın. Gece çekimi yapacağınız için yüksek iso değerlerinde grenlenme yani fotoğrafta kaliteyi  düşüren kumlanmalar olacaktır.

Lenslerinizin ve ayna nızın temizliğini çekimden önce mutlaka yapın uzun pozlama ve gece çekimi yapacağınız için lens veya ayna üzerindeki tozlar gündüz çekimlerinden çok daha fazla görünürler ve en güzel fotoğraflarınıza zarar verebilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir