Kas 28, 2015
294 Views
1 0

HDR Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yazan

HDR Nedir ?  yazılım desteği kullanılarak 3 farklı ışık modunda fotoğraf çekimi yapıp daha sonra bu 3 farklı fotoğrafın birleştirerek ortaya kaliteli bir ikinci fotoğrafın çıkarılmasıdır.

HDR Teknolojisi

Son yıllarda yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda fotoğrafın dinamik kademesi programsal yoldan artırılmıştır. Fotoğraf makinası ile kadrajımız içinde kalan ve farklı ışık değerleri olan bir karede hiçbirzaman dengeleme sağlayamayız.

dfd

Işık veya gölge nekadar optimize edilsede LDR sınırları içinde kalacağı için istenen neticeyi vermeyecekdir. İşte bu noktada farklı ışık değerlerinin optimize edilmesi ve kadrajımız içinde kalan her noktanın (ister gölgede, ister ışıkta kalan yüzey ) patlama veya kararma yapmadan en iy şekilde algılanması için dinamik kadememizin yardımcı bir programla yükseltilerek işlenmesine HDR denir.

hdr nedir

HDR Nedir?

Fotoğraf makinalarımız yada Telefonlarımız tarafından en az üç adet çekilmiş aynı kareye ait farklı pozlanmış (-2, 0, +1 gibi) fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde birleştirilerek asıl fotoğraftan farklı ikinci bir fotoğraf oluşturulur.

HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Örneğin 0 poz değerinde karanlık çıkan alanlar + 1 pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler -1 pozlanmış kareden alınır. Böylece ışık problemlerinin sebep olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayları görebildiğimiz birazda abartılı renklerden oluşan göze daha hoş gelen HDR dediğimiz kare ortaya çıkmış olur.

HDR Altyapısı

Bunun üstesinden gelmek üzere HDR görsel işleme adında bir algoritma seti kullanılmaktadır ve dinamik olarak aralık artırılmaktadır. HDR ile insan gözünün görebileceğinden çok daha yüksek bir ışık seviyesine sahip, bazen hiç de gerçek gibi olmayan bir fotoğraf meydana getirmek mümkündür. Ancak burada da bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin fotoğraflara bakmakta kullandığımız monitör veya akıllı telefonlar da insan gözünden daha düşük bir dinamik aralığa sahiptirler. Filmli fotoğraf makinesi zamanlarında, bir fotoğrafın dinamik aralığını artırmak, filmi geliştirip bastıktan sonra mümkün olabiliyordu. Ansel Adams gibi fotoğrafçılar, “dodging” ve “burning” olarak bilinen bu tür görsel değiştirmede uzmanlardı. Dodging, baskının pozlamasını düşürerek alanı daha aydınlık bir tona getirir, burning ise tonları koyulaştırır.

Negatifteki koyu alanlar, baskı kağıdında aydınlık alan olarak görünür, çünkü kağıt üzerindeki ışığa duyarlı gümüş tozları daha az ortaya çıkar ve dolayısıyla daha aydınlık görünür. Aydınlık alanlar ise daha fazla ışık gümüş tuzlara çarptığından baskıda daha karanlık görünür.

Bir önceki Odaklama Kilidi Nedir? başlıklı makalemizde fotoğrafta patlama, netleme noktası kilidi ve Odaklama Kilidi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir