Mar 31, 2018
272 Views
2 0

iphone ile Fotoğraf Çekmek

Yazan

Yenilenen kamera ve yazılımları sayesinde artık iphone ile fotoğraf çekmek artık daha zevkli ve kolay,  telefonunuzun kamerasını ve çekim tekniklerini yerinde kullanmayı bilmeniz yeterli olacaktır.

Hareketli fotoğraflar çekerken

Konunuzu belirlediyseniz öncelikle arka planınızı iyi seçin ve öznenizin belirlediğiniz yerden geçmesini beklerken farklı çekimler yapmak istiyorsanız ağır çekim modunu deneyin, daha rahat çekim yapmak için parmağınızı basılı tutarak seri çekim yapabilir arasından beğendiğinizi seçebilirsiniz.Odak noktasını siz belirleyin

Genelde kamera odağı otomatik olarak alır fakat çoğu zaman isteğimiz dışında noktalara odağı yönlendirerek ön plana çıkmasını istediğimiz bölgelerin veya özenemizin netleşmesini engelleyebilir. Odaklamak istediğimiz alana dokunup odak kutusu biraz titreşene kadar basılı tutarsanız AE/AF KİLİDİ yazısı belirecek, parmağınızı istediğiniz yöne kaydırarak istediğiniz pozlamayı ayarlayabilirsiniz.

iphone ile fotoğraf çekmek ae/af kilidi

Yeni portre modunu keşfedin

iphone 7 plus modeliyle birlikte gelen çift kamera ile telefonunuzla tamamına yakın flu arka planlı portreler çekebilirsiniz, konunuzla aranıza en az 2 metre mesafe vermeyi unutmayın. Işık yetersiz ise flaş kullanabilirsiniz. Arka plan ne kadar sade ise portreleriniz o kadar güzel olacaktır.

HDR renk doygunluğu ve keskinlik modu

Işığın yeterli olduğu renkli manzaralar veya uygun kompozisyonlarda HDR yi mutlaka deneyin çok iyi sonuçlar verebilir.

“Live” Canlı fotoğraf modu

Bu mod açıkken çektiğiniz fotoğrafları galeride izlerken üzerine bastırdığınızda 2sn lik kısa video gibi hareketli görüntülere dönüşücekler. Fakat desteklemeyen telefonlar ve bilgisayarınızda bu özellik aktif olmayacatır.

Işık yeterli ise nesneleri yakınlaştırın

1x dairesine dokunarak yada elinizle büyütme hareketi yaparak daha yakından daha iyi fotoğrafları çekebilirsiniz. Fakat özelikle az ışıklı ortamlarda ne kadar fazla yakınlaştırırsanız gren (kumlanma) artacaktır.

Üçte bir kuralını unutmayın

Üçte bir kuralı Profesyonel makina kullanmayanlara yabancı gelebilir fakat fotoğrafçılığın en basit kurallarındandır.  Ayarlar/ Fotoğraf menüsünden ızgarayı aktif hale getirmeniz yeterlidir. Cep telefonu ile iyi fotoğraf çekmek yazımızda Altın oran ve ızgara kullanımı konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Yeni kamera (force touch) kısa yolları ile hızlanın

Kamerayı açmak için kilidi açıp ekrandan seçmek için uğraşmayın kilit ekranındayken sağa kaydırın yada aşağıdan yukarı doğru menüyü açarak kamerayı seçin, ana ekrandaysanız 6s ve üzeri Force touch destekleyen modellerde kamera ikonuna basıl tutun ve istediğini seçim tekniğini hızlıca başlatın.

 

 

Titreşime dikkat edin

Ne kadar iyi ışık, hareket veya sahne yakalarsanız yakalayın o an elleriniz titrediyse fotoğrafınız hayal kırıklığı olacaktır. Ekrana dokunmak yerine sol yandaki ses açma kapama tuşuyla fotoğraf çekebilirsiniz. Yine normal çekimlerde özellikle selfilerde süreli çekim kullanarak telefonunuzun 3 veya 10sn sonra çekim yapmasını sağlayarak titreşimi engelleyebilirsiniz. Başka bir yöntem ise iPhone kulaklıklarını takarak kulaklık üzerindeki tuşları kullanarak titremeden çekim yapabilirsiniz.

iphone ile Fotoğraf Çekmek her yeni modelde dahada zevkli olmaya başladı fakat kamera ve telefon ne kadar yeni olsada önemli olan yine kişisel yetenekleriniz olacaktır.

Bir önceki HDR Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde hdr nasıl çekilir, HDR nedir ve HDR Teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

yorumlar iphone ile Fotoğraf Çekmek

  • Ne kadar iyiyim desemde bilmediğim bir kaç özellik çıktı : )

    Nedim 31 Mart 2018 05:14 Cevapla
  • artık gerekmi var makinalara belki daha iyi bile çekiyor bana kalırsa heleki iphonlar

    Demir 1 Nisan 2018 22:41 Cevapla
  • başarılı arkadaşlar teşekkürler

    Demiradam 16 Nisan 2018 17:01 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir