Mar 20, 2018
244 Views
2 0

ISO Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazan

ISO nedir? ISO kamera sensörünün ışığa olan duyarlılığıdır. Bu değeri azaltıp artırırsanız kameranız daha az ya da daha çok pozlamaya ihtiyaç duyar. 

ISO nedir görevleri nelerdir

Günümüz SLR ve compact kameraları oldukça geniş ISO aralığına sahiptirler ve bu aralık her yeni modelde dahada büyümeye devam etmektedir. Kameralardaki varsayılan ve genelde kullanmanızın tavsiye edildiği ISO değeri “100” bazı modellerde “200” dür. Bu değerin tavsiye edilmesinin sebebi en iyi görsel kaliteyi sunması, bu yüzden mümkün olduğunca bu değerleri kullanmanız öneriliyor.

ISO nedir kısaca ve iso nedir fotoğraf çekimimize etkileri nelerdir ?

ISO, kısaca Fotoğraf makinamızdaki sensörün ışığa olan duyarlılığıdır. Fotoğraf makinalarımız üzerinde 100-200 gibi değerlerden başlarlar gelişmiş makinalarda 25.600 e kadar çıkan bir değerdir. Bir anlamda çekimler sırasında ışık yetersizse bu değerlerle oynayarak dijital olarak fotoğraflarımızı aydınlatmaya yarar.

iso nedir ne işe yarar kısaca anlattık gelelim kullanımına

Giriş-seviye modellerde genellikle 100/200 12800 ISO aralığına kadar bulunmaktadır. İleri seviye full frame cihazlarda ise bu aralik 100- 25600 değerlerine kadar çıkabilmektedir. Örneğin Full frame bir kamera olan Nikon D5’in normal IS0 100-102400, üstelik 3800000 ISO değerine kadar genişletebilmektedir.

nikon-iso

ISO değeri nasıl değiştirilir ?

ISO’yu değiştirmek için ISO butonuna basın veya basılı tutun artırmak veya azaltmak için ilgili kadranı kullanın. Seçtiğiniz yeni ayar kameranın üst ekranında, arka ekranında, her ikisinde ya da vizörde görünecektir.

canon-isoHangi ISO değerini kullanmalıyız ?

Fotoğraf makinanızı ileri derecede kullanıyor yada ayarlarınızı manuel yapmak istiyorsanız otomatik modu kapatabilirsiniz. Bundan sonra ışığın durumuna göre elle fotoğraf kalitesini bozmayacak şekilde ışığı artırmak için değeri yükseltebilirsiniz.

Otomatik ISO Ayarları

Tüm kameralarda otomatik ISO ayarları mevcut. Bu ayar etkinleştirildiğinde ortamdaki ışık seviyesine göre ışık oranı değiştikçe enstantane hızının makul bir düzeyde kalabilmesi için ISO değeri otomatik olarak değişmektedir. Bu modu kullanırken kameranın artabileceği en yüksek ve en düşük ISO değerlerini ayarlayabilir, hatta ISO artırılmaya başlamadan önceki en düşük enstantane hızını bile belirleyebilirsiniz.

Bu ayar, spor veya röportaj çekimleri gibi hızlı ve keskin olmanın gerektiği, görsel kalitesinin ikinci planda olduğu durumlar için kullanışlı olabilir. En yüksek ISO değerini belirli bir değerde sınırlayın ve çok gerekmedikçe Otomatik ISO ayarını kullanmamaya çalışın.

iso-nedir

ISO nedir fotoğrafı nasıl etkiler ?

Yüksek ISO değerleri kullanmak fotoğraflarınızda (Gren) kumlanmalara sebep olacaktır. Işığın yetmediği ortamlarda yüksek ISO değeri kullanmak zorunda kalırsanız, makinanızın desteklediği değerlere göre değerleri artırmaya çalışabilir yada ISO değerini artırmak yerine  fotoğraflarınızı yavaş enstantane hızlarında, flaş ve tripod kullanırsanız daha düşük ISO değerlerinde çekimler yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir