Ara 30, 2014
4133 Views
1 0

Kar Fotoğrafı Çekimi İpuçları

Yazan

Kış geldi çattı, karlar yağmak üzere hatta bazı illerimizde yağdı bile, en güzel kar fotoğraflarını çekebilmek için hangi açı ve ayarları kullanmalıyız.

Kar Fotoğrafları

Kar Fotoğrafı  Beyaz dengesi ayarları

Kar fotoğrafı çekmek, gündelik yaşamda çektiğimiz fotoğraflardan daha zordur. Fotoğraf makina nızın Kar modunda çekim yapmıyorsanız, normal ayarlar ile karlar içinde gezip çekim yaptığımızda vizör den baktığımız görüntüyü elde edemeyiz. Çektiğimiz fotoğraflar daha çok gri veya mavi tonlarda çıkar, tam olarak beyazlığı yansıtamayız.

Çekim öncesi makinemize beyaz bir obje göstermek bu beyazdır, sen diğer renkleri, bu beyaza dayanak kabul ederek hesapla demek gerekir. Bunun için karın temiz olduğu yöne objektifinizi çevirip beyaz dengesini en uygun seçeneğe ayarlamalısınız.

Kar Fotoğrafları

Beyaz dengesi ayarlarını düzgün bir şekilde yaparsak karlı ortamdaki beyazlık Buz mavisi veya gri değil gerçek beyaz olacaktır. Beyaz dengesi ile beraber yapmamız gereken diğer bir ayar ise, doğru pozlamadır. Pozometrede ortama ve ışık miktarına göre +1  ile +2 arasında EV telafisi eklemek gerekebilir. Mesela kar yeni yağmaya başladığı ortamlarda yüksek pozlama telefisi +2 gibi kullanabilir, karın beyazlığını yitirdiği erimeye başladığı zamanlarda +1 veya +1,5 gibi değerleri deneyebiliriz. Çekimlerimizde sırasında Portre çekecek veya model kullanacaksak tek nokta pozlama ayarına geçerek modelimizin yüzüne odaklanıp ışığıda yüzünden almalıyız. Karlı ortamda çekime başlamadan, değişik beyaz ayarı ve  pozlama telafisi denemek makinenizin hangi ışık ortamında nasıl sonuç verdiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Çekim yaptığınız açıya saatlere ve güneşin bulutların durumuna göre değişkenlik gösterdiği için sabit bir diyafram değeri vermek zor fakat makinanızı otomatik diyafram moduna alarak çekim yapıp verdiği diyafram değerini 1 veya 2 kademe açarak deneme yapabilirsiniz.

Karlı ortamlarda gökyüzü ve renk ayrımının daha canlı olması için polarize filtre kullanmakta fayda vardır.

Yağan Kar fotoğrafları

Yağan kar tanelerini görüntülemek

Yağan kar tanelerini görüntülemek içinse flaş kullanmayı deneyin. Böylece kar taneleri, arka plandan koparak daha belirgin hale gelecektir. Flaş etkisi, yağışın şiddetine bağlı olarak farklı görüntüler oluşturacaktır. Özellikle tipi şeklinde yağan kar taneleri düşük enstantane ve flaş kullanarak görüntülerseniz hem hareketi dondurmuş, hem de hareket netsizliği sağlamış olursunuz. Yavaş yavaş yağan iri kar tanelerini görüntülerken düşük enstantane kullanımı pek olumlu sonuç vermez. Böyle bir durumda flaşın hareketi dondurma etkisi yeterince ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bilgisayar başında beyaz ayarları

Çekimleri yaptınız ama fotoğraflarınızı bilgisayara taşıdığınızda sonuçtan memnun değilseniz moralinizi bozmayın Phoshop, Photoshop Camer Raw veya benzeri bir çok programla beyaz ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Son olarak karlı havalarda fotoğraf çekerken Makinanızı ani ısı değişikliklerine maruz bırakmamaya çalışın, makinanızı mont veya ceket içerisinde korumaya çalışırsanız yüksek vücut ısısı makinanızda buhar ve nemlenmeye neden olabilir. Çantanızda yada çekim esnasındaki ortamdan farklı olmayan sıcaklıkta bir yerde taşıyabilirsiniz. Makinanızda ani ısı değişikliğinde veya aşırı soğuklarda perdesinde donma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda makinanızı kapatarak normal oda sıcaklığında bir süre bekletin normale dönecektir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Kar Fotoğrafı Çekimi İpuçları

 • Çok güzel bu günlerde tamda ihtiyacım olan bir yazı

  Nedim 17 Şubat 2015 19:44 Cevapla
 • Tam olarak bir diyafram veya enstantane değeri veremezmisinşz

  Kasım 25 Ocak 2016 15:07 Cevapla
  • Çekim yaptığınız ortam ışığına göre değerler değişmekte fakat tavsiye edebileceğimiz en kolay teknik ev değerini gerçek beyazı tutturana kadar +2, -2 arasında değiştirmektir.

   admin 13 Şubat 2016 07:33

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir