Eyl 14, 2018
59 Views
1 0

Kars Gezi Rehberi Hem Gezdim Hem Anlattım

Yazan

İshak paşa sarayı, Kars kalesi, Ani antik kent harabeleri ve bir çok güzelliği ile sizler için hazırladığım Kars gezi rehberi yazıma buyrun.

Kars gezi rehberi Giriş Sarıkamış ;

Sarıkamış’a yaklaşırken Doğu Anadolu’nun tek düzenli çam ormanı sizi karşılıyor. İlçeye varır varmaz ilk önce yapılar ilginizi çekiyor. Bölgenin kayalıklarından kesilmiş düzenli taşlar pek çok binanın özellikle de askeri yapıların temel malzemesi.

Kars şehir rehberi

Bu düzen Kars’ta da değişmiyor. Bölge ’93 Harbi’nden sonra 1878-1920 yılları arasında Rus işgali altında kaldığından Ruslar içlerinde ısıtma sistemi bile olan bu binaları inşa etmişler. Bu da onların bölgedeki kalıcı amaçlarını gösteriyor. Zaten Erzurum için Kazım Karabekir Paşa ne kadar önemli ise Ruslara karşı savaş 1878’te vermiş olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa da Karslılar için bir o kadar önemli. Sarıkamış’ta şehit düşenleri anmadan oradan geçemiyorsunuz.

Kars gezilecek yerler

Kars’a vardığımda saat 18.00’e yaklaşmış idi. Kars gezi rotası başlamadan önce otele yerleşip küçük bir tur yapıyorum. Belediyede görevli zabıta bana çok yardımcı oluyor. Şehrin merkezi eski taş yapılardan oluşuyor ve merkezdeki ana caddeler son derece düzenli. Bir an kendimi Adalar’da gezer gibi hissettim. Sadece köşklerin yerini bu zarif taş yapılar almıştı. Ama hepsi bu kadar. Kars bunlar dışında büyük bir köyü andırıyor. Köyden kente göç buranın da en önemli sorunu.

Kaleyi görünce planladığım Kars gezi rehberi programımı bırakıp, ertesi gün Kars kalesine çıkıyorum. Kaleye gitmek için güzel karelerinide çekerim belki diye 1579’da yapılmış olan üç kemerli Taşköprü’yü tercih ediyorum. Fakat yine bizim ünlü olmak isteyen elektrik tellerinden dolayı pek hoş bir kare olmadı.

Kars gezi rehberi taş köprü

Kale ile Kars merkezi Kars çayı ayırıyor. Çayın kale tarafında tarihi bir hamam var. Kaleye tırmanıp Kars etrafını panoramik bir seyredip fotoğraf çekiyorum. Ardından merkeze gelip Ani’ye gidebilmek için vasıta bekliyorum. Ani’ye gidebilmek için önce Turizm Danışmadan bir kağıt ardından da onu Emniyet Müdürlüğü’ne onaylatmanız gerekli. Ama bu o kadar da uzun ve zor bir iş değil. Sadece sınıra yakın olduğunuz için bürokratik bir işlem ( Son zamanlarda bu iş biraz zorlaşmış galiba).

Neticede iznim olmasına rağmen o gün Ani’ye gidemiyorum. Ani’ye gidip gelmek 4 ila 5 saat sürüyor. Ertesi gün tek başıma da olsa Ani’ye gitmeye karar veriyorum ve gerekli ayarlamaları yapıyorum. Merkezde son olarak Fethiye Camii’ni görüp günü tamamlıyorum.

Kars’tan çıldır gölüne nasıl gidilir ?

Çıldır Gölü veya Ani Harabeleri için şehirden belirli saatlerde (kars çıldır gölü otobüs sabah 10.00 olması lazım dönüşte 15.30 hatırlıyorum) kalkan turlar var. Taksiler ve otelin araba kiralama servisinde yararlanabilirsiniz. Aracınız varsa yada kiralayacaksanız kış aylarında mutlaka kar lastiği olsun.

Güne erkenden başlayıp Ani’ye gidiyorum. Antik kent tam Ermenistan sınırında ve aradan geçen Arpaçay iki ülke topraklarını ayırıyor. Sanki doğa bile sınır dinliyor. Ermenistan tarafındaki dağda kar ve sis var. Sessizliği korkunç bir gök gürültüsü parçalıyor ve şimşekleri görüyorum. Tüm bunlar karşı tarafta olurken ben sis içinde kalan karşıdaki Ermeni köyünü arıyorum.

kars gezi rehberi

Sınıra yakın olduğu için kaleye çıkamıyor, Ermenistan tarafına doğru fotoğraf çekemiyor ve yanınızda bir asker ile gezebiliyorsunuz. Anadolu’yu bugünkü Türkiye sınırları olarak yorumlarsak kentin Türkler için önemi Malazgirt’ten önce ayak basılan ilk Anadolu toprağı olması.

Alparslan’ın komutanlarından Menuçehr 1064 yılında burayı fethediyor ve Katedrali camiye çevirerek Anadolu’nun ilk camisini kurmuş oluyor (Fethiye Camii). Selçukluların Anadolu’da ilk inşa ettiği camii ise görkemli minaresi ve mükemmel tavan döşemeleri ile Menuçehr Camii (1072). Yarısı yıldırım ve depremlere dayanamayarak yıkılan Keçeli kilisenin durumu vahimdi.

Çaya doğru inerken karşınıza çıkan Resimli Kilise nispeten iyi durumdaydı. Hemen yakınından Bakireler Manastırı ve ipek yolu köprülerinden olan Arpaçay üstündeki yıkık Tek Göz köprüsü muhteşem bir manzara arz ediyor. Kızlar Manastırı kale tarafında olduğu için oraya geçemiyorum. Polatoğlu kilisesi, I.Gagik kilisesi ve Selçuklu sarayını gördükten sonra Ani’den ayrılıyorum.

Kars’ta hemen Doğubayezıd’a gitmek için Iğdır arabasına sonra dolmuşla Doğubayezıd’a ulaşabiliyorum. Otele yerleştiğimde Ağrı Dağı’nı göremiyordum. Buralara gelmemin ana nedenlerinden biri de o.

İlçe son derece bakımsız ama sürekli bir inşaat var. Bölgedekiler sınır ticaretinin ilçeyi on yılda birkaç kat büyüttüğünü söylüyorlar. Eskisinin aksine geniş bir düzlükte kurulu bulunan ilçede sabah beni pırıl pırıl bir hava bekliyor. Ve Ağrı dağının zirvesini masmavi gökyüzü ile görebiliyorum. Hayatımda beni en etkileyen manzara dersem inanım abartmış olmam (O da beni mahcup etmedi hani. Dağın zirvesi genelde bulutlarla kaplıdır, görüş ise en iyi sabah erken saatlerde ).

İshak paşa sarayı

Kars’ta kaybettiğim günü kazanmak için hemen İshakpaşa’ya gidiyorum. Eski Doğubayezıd şimdi İshakpaşa Sarayı’nı şehrin tam ortasında bırakıyormuş. Zaten oraya gidince eski kale ve camiyi görüyorsunuz.

Saray oldukça harap olmuş. Alt katını ortaya çıkarma çalışmaları sürmesine rağmen pekte itina ile korunduğu söylenemez. Gerçi bu Türkiye’deki pek çok tarihi eser için geçerli. Saray yine de anlatmakla bitirilemeyecek kadar güzel. Özellikle Harem Kapısı, Ziyafet Salonu ve Camii ile Türbe mimari doğu-batı sentezini gerçekleştirmiş ve eşsiz taş işlemeciliği örneklerini sunuyor.

İshakpaşa Sarayı’nın tarihi ve mimarisi ile ilgili arkeolog Mehmet Akok’un kitabını tavsiye ederim. Sarayla ilgili bilmek istediğiniz en ufak ayrıntıya kadar her şey “İshakpaşa Sarayı Rölövesi ve Mimarisi” adlı kitabında bulunuyor.

Aşağıya doğru hızlıca yürüyorum. Çünkü az da olsalar bulutlar Ağrı dağına yaklaşıyorlar. Çekeceğim fotoğraf tam olmalı idi. Öyle de oldu. Görkemli heybetli ve muhteşem bulutlu Ağrı Dağı’nın fotoğrafına sahibim artık hemde saraylı : )

Kars gezi rehberi

Bölgeye giderken pasaportunuz yanında olursa iyi olur. Iğdır’dan Nahcıvan’a geçebilir, Böylece büyük ve küçük Ağrı Dağları’nın en güzel görüntülerine de sahip olabilirsiniz. Eğer pasaportunuz yoksa gene de bir şansınızı deneyin. Nahcıvan kapısı Azerbaycan’la sınır olduğundan sorun çıkarmayabiliyorlarmış. Açık havada İshakpaşa sırtlarından Erivan dağı bile görünebiliyormuş.

Kars gezi yazısı sonuna geldik aklıma gelen ve soracağınızı tahmin ettiğim bir kaç soruyu cevaplamak istiyorum.

Kars’a ne zaman gidilir ?

Hava soğuk olduğundan ilkbahar yada yazın gitmenizde fayda var fakat çıldır gölünde kızakla gezicem yada Ani harabelerini beyaz içinde çekme istiyorum diyorsanız mutlaka kışın gitmelisiniz.

Kars’ta ne yenir ?

Neler yenmezki kaşarını kayısısını söylemem gerek yok övündükleri kadar var kayısı malataya’ya fark atmış. Hangel burdada meşhur, makarnaya benziyor lezzetli, Umaç Helvası, Katmer, Kaz Dolması ve erişte plavını mutlaka deneyin

Doğu ekspresi ile Kars yolculuğu

Trenle kars gezisi için gitmeye kara verdiğinizde 1 ay önceden Tcdd sitesinden  biletiniz alabilirsiniz.

Kars gezi turları ile gezilebilirmi ?

Uzak ve bilmediğimiz bir bölge ise ilk seferinde tur ile gidilebilir. Fotoğraf çekme zor olsada ulaşım rahat olur

Yazıyı pdf olarak indirip istediğiniz zaman okumak veya saklamak için buradan indirebilirsiniz.
Kars gezi rehberi pdf

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Summary
Kars Gezi Rehberi Hem Gezdim Hem Anlattım
Article Name
Kars Gezi Rehberi Hem Gezdim Hem Anlattım
Description
İshak paşa sarayı, Kars kalesi, Ani antik kent harabeleri ve bir çok güzelliği ile sizler için hazırladığım Kars gezi rehberi yazıma buyrun.
Author
Publisher Name
fotonotlari.com
Publisher Logo
Yazı etikeletleri
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir