Eyl 5, 2014
1664 Views
0 0

Kaybolan Fotoğraf Makinanızı Bulabilirsiniz

Yazan

Çekim sırasında unuttunuz, yanlışlıkla düşürdünüz veya çaldılar. Bu gibi durumlarda tamamen çaresiz değilsiniz kaybolan fotoğraf makinanızı bulabilirsiniz.

kaybolan-fotograf-makinanizi-bulabilirsinizBu günlerde hırsızların işi giderek daha da zorlaşmakta. Cep telefonlardaki kayıp cihazları gps uydu üzerinden tespit etme yada polisin imei üzerinden bloke etmesi gibi uygulamalardan sonra kaybolan veya çalınan fotoğraf makinaları içinde uzun zamandır var olan fakat yeni haberdar olduğum bir siteden bahsetmek istiyorum StolenCameraFinder.com kaybolarak veya  çalınarak başkasının eline geçmiş fotoğraf makinanızı bulmanıza yardımcı oluyor.

StolenCameraFinder.com

Kayıp Dslr Fotoğraf makinanıza ait bir adet fotoğraf işinizi görecek, tabii bu fotoğraf Jpeg formatında olmalı ve üzerinde photoshop vb uygulamalarla düzenleme yapılmış olmamalıdır.

stolencamerafinder.com

Kaybolan Fotoğraf Makinanızı Bulabilirsiniz

Fotoğraf klasörünüzden çalınan makinanız ile çektiğiniz fotoğrafı web sitesinin “drag & drop photo here” kısmına sürükleyerek bırakın size fotoğrafınız exif bilgilerini verecek ve sizin exif bilgileriniz ile internet üzerinde bugüne kadar yayınlanmış fotoğraflardan oluşan veri bankasında bilgileri eşleştirerek, uyanları tespi edecek. Fotoğraf makinenizi çalan kişi makinayı kullanarak mesela 500px, Flickr tarzı fotoğraf paylaşım web sitelerine fotoğraf yüklediyse siz de bu site sayesinde hırsızı bulabilirsiniz.

Fakat kullanıcılar photoshop veya benzeri düzenleme araçları ile işleyerek fotoğraf yayımladıklarında exif bilgileri silinebiliyor o zaman böyle bir olanak ortadan kalkıyor.

Bu siteyi aynı zamanda kendi çektiğiniz fotoğrafların nerelerde kullanıldığını görmek içinde kullanabilirsiniz.

Bu arada StolenCameraFinder.com sitesini araştırırken internette bir uygulamaya daha rasladım belki faydası olur

Camera Trace uygulaması

Stolencamerafinder a göre daha profesyonel olan Camera Trace ücretli ama dahandetaylı ve kesin çözümler sunabiliyor.

Site makinenin seri numarasını kayıt altına alıyor. Daha sonra  özel kod yardımıyla internette arama yapılıyor. Her cihaz, bünyesindeki fotoğrafı bir seri numarasıyla kayıt altına aldığı için uyuşan görsellerin ne zaman ve nerede çekildiği kolaylıkla bulunuyor.

Şimdilik Flickr üzerinde arama yapabilen Camera Trace, bir sefere mahsus $10 ücret sonrası 2006 yılından itibaren yüklenen tüm fotoğrafları araştırıyor. 200 den fazla marka 11 milyona yakın Fotoğraf makinasını tanıyan sistem böylelikle hırsızlık olaylarına profesyonel bir çözüm getirmiş oluyor.

Camera Trace internet sitesi

Bahsettiğimiz siteler cihazınız ile fotoğraf çekilerek sosyal medya ya yüklendi ise sadece kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacak fakat kim bilir belki benim gibi makinanızı geri alamasanız da içerisindeki fotoğraflara bile razısınızdır.

Bir önceki Nikon Capture NX-D Artık Ücretsiz başlıklı makalemizde Capture NX-D, Nikon Capture NX-D ve nikon-program hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

yorumlar Kaybolan Fotoğraf Makinanızı Bulabilirsiniz

 • 2 aylık makinam çalınmıştı bir deneyim bakalım kimbilir kimde

  Sevgi 25 Eylül 2014 22:40 Cevapla
 • camera trace sitesine ücreti paypal ile ödedim fakat üye olamadım ne yapmam gerek ?

  şahin 9 Aralık 2015 22:25 Cevapla
  • Ücreti paypaldan ödedikten sonra otomatik olarak üyeliğin tamamlanması lazım paypal hesabınızdan ödeme düşmüşmü kontrol edin düşmüşse yardım sayfasından yazın yada mail atın ilgileneceklerdir.

   admin 13 Aralık 2015 23:52

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir