Eki 6, 2018
373 Views
0 0

Konya Akören, Çatal höyük, Gezi Rehberi

Yazan

İl merkezine uzaklığı 54 kilometre olan Akören ilçesi May barajı, Akören göleti gibi doğal güzellikleri ile Konya’nın tarihi en eski ve en güzel ilçelerden birisidir.

Tarihi milattan önce 7000’li yıllara dayanan ilçenin 49 kilometre uzaklığında Çatalhöyük bulunmaktadır. Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük’te son yıllarda yapılan kazılarda bir çok eser bulunmuş ve koruma altına alınmıştır.

Konya Akören Çatalhöyük

Konya Akören Çatalhöyük yerleşim yeri gerçek hali tahmini çizimi

Akören bu yönüyle tarihi ve doğal güzellikleri açısından Konya’nın en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Sınırları içerisinde May Barajı, Akören Göleti, May ve Çat Deresi vardır.

Konya akören nasıl bir yer

İlçe diğer ilçelere nazaran daha dağlık ve engebelik bir arazi yapısına sahip olmakla birlikte tarımdan çok hayvancılık gelişmiştir diyebiliriz dolayısıyla. Konya akören nüfusu son istatistik ve sayımlara göre 17.380 gibi bir rakama ulaşmıştır.

Bu nüfusun 10.400’ü ilçe merkezinde diğeri ise köylerdedir. Orhaniye köyü ise köyler arasında doğal güzellik ve tarihi mekan olarak en önemli ve büyük köyüdür. Orhaniye köyünde Tarihi Osmanlı Köprüsü ve Avdan Tekkesi bulunmaktadır.

Konya Gezilecek yerler rehberi yazımızı kaçırmayın

Konya Gezilecek Yerler Rehberi

Gezilecek yerler

Orhaniye köyünün en gözde mekanlarından birisi ise asırlık ardıç ağaçlarının bulunduğu turistik bölgedir. Halk ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur.

İlçenin bir diğer doğal güzelliği ise Mavi Boğazdır. İlçe halkının uğraşları arasında tarım ve hayvancılık önemli yer tutarken eski dönemlerde kilim dokuma işi de yapılmaktaydı ve dokunan Akrivan Kilimleri İstanbul’da Sultan Ahmet Müzesi’nde sergilenmektedir.

Konya akören

Akören’in altyapı ve kültürel hizmetlerine bakacak olursak; İlçede Konya Selçuk Üniversitesine bağlı 1000 öğrenci kapasiteli Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Meslek Yüksek Okulu dışında eğitim kurumlarına bakacak olursak 15’e yakın ilkokul ve ortaokul, 5 tane de lise bulunmaktadır.

Yine tarihi açıdan değerlendirecek olursak Akçeşme civarında Selçuklu dönemine ait mezarlar bulunmuştur. İlçenin en eski yapısı olarak kabul edilen Koca Camii ise 1850 yıllarında yapılmıştır. Koca Çeşme ise Sille’de oturan Rumlar tarafından yapılmış eski bir yapıt olarak göze çarpıyor.

Konya akören

May Göleti üzerine 1950-1960 yılları arasında inşa edilen May Barajı ise birçok doğaseverin kamp yaptığı ve oltacılıkla uğraştığı bir bölgedir. Akören tarihi ve doğal güzellikleri açısından hem ziyaretçilere hem de halka doyumsuz bir macera yaşatmaktadır.

Konya akören belediyesi sitesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konya akören harita

Bir önceki Kars Gezi Rehberi Hem Gezdim Hem Anlattım başlıklı makalemizde Kars'a ne zaman gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir