Haz 25, 2018
244 Views
3 0

Konya Akşehir Gezi Rehberi

Yazan

Konya Akşehir denilince akla gelen güldürürken düşündüren fıkraları ile Nasreddin Hoca ve köklü bir tarihtir hiç şüphesiz.

Akşehir Konumu

Konya’nın en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Akşehir gelişmiş nüfus dinamiği ve şehir yapısı olarak son yılların dikkat çeken ilçelerinden bir tanesi olma konumuna erişmiştir. Konya’ya 135 km uzaklıkta olan ilçenin bir diğer dikkat çeken güzelliği ise Akşehir Gölü’dür. Türkiye’nin 5. Büyük gölü olarak bilinen Akşehir gölü bilinçsiz sulama, küresel ısınma gibi nedenlerden dolayı zamanla eski güzelliğini ve yapısını kaybetmiştir.

Konya Akşehir Gezi Rehberi

Dünyada Napolyon Kirazı olarak bilinen mikro klima iklime özgün aromaya sahip kiraz da burada yetişmektedir ve 2004 yılında Akşehir Kirazı olarak tescil ettirilmiştir.

Tarihte Frigya, Lidya gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan Akşehir ismini Araplar’ın Beyaz Şehir’ inden daha sonra da buraya yerleşen Türkler tarafından almıştır. Şehirde yapılan daimi organizasyonların başında ise Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği gelmektedir. Bu şenliğe yurtiçi ve yurtdışından binlerce insan, bilim adamı ve sanatçı katılmaktadır.


5-10 Temmuz arası yapılan bu etkinlikte her yıl ünlü bir mizah sanatçımız Nasreddin Hoca’nın yerini almaktadır. Şenlikte önce sohbetler, tartışmalar ve anma töreni yapılır daha sonra meşhur fıkrada anlatılan hikayeyi canlandırmak üzere hep beraber göle maya çalmaya gidilir.

Akşehir’in tarihi mekanları ve yeşillikleri ile bize bir çok fotoğraf konusu çıkarmaktadır. En önemlilerine bakacak olursak şöyle bir sıralama yapabiliriz.

 

Konya Akşehir Gezi Rehberi

Konya Akşehir Gezilecek Yerler;

• Nasreddin Hoca Türbesi
• Gavur Hamamı
• Nasreddin Hoca Etnografya Müzesi
• Batı Cephesi Karargahı Müzesi
• Ulu Camii
• Taş Medrese
• Hacı İbrahim Veli Türbesi
• Hıdırlık
• Gülmece Anıtı
• Eski Kilise

Konya Akşehir’ de Neler Yenir?

Akşehir’in meşhur yemekleri olarak bilinen; Zülbiye, Herse, Nasreddin Hoca Peynir Baklavası ve Ergörmez’ i mutlaka denemelisisiniz.
Akşehirliler genellikle tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaktadırlar. Son dönemde Akşehir ilçesinde yapılan projeler ile ilçe geçmiş mimarisine uygun restore edilen eski evler fotoğrafçıların ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Akşehir son zamanlarda hem nüfus olarak hem de gelişen altyapı hizmetleri olarak oldukça büyük bir kent olma yolunda ilerlemektedir.

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 2 Puan: 3.5]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir