Ağu 1, 2018
98 Views
2 0

Konya Beyşehir Gezi Rehberi

Yazan

Konya ilçeleri arasında nüfus yapısı, dinamiği, doğal güzellikleri açısından en büyüklerinden bir tanesi olan Konya Beyşehir gezi rehberi; 

Ulaşım

İstanbuldan Konya Beyşehir kaç km ? 618km,  Konya ilçeleri arasında nüfus yapısı, dinamiği, doğal güzellikleri açısından en büyüklerinden bir tanesidir. İlçe Konya merkezine 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sınırları her ne kadar Akdeniz bölgesi içinde bulunsa da Beyşehir idari olarak Konya’ya bağlıdır. Konya Beyşehir otobüs ile gitmek isteyenler için İstanbul, Bursa, Ankara ve bir çok illerden günlük direk hatlar bulunmaktadır.

Son nüfus sayımıyla birlikte Konya Beyşehir nüfusu  72.347 civarında olduğu görülmektedir. Gelişen sosyal hayat, sanayi ve endüstri açısından ise oldukça önemli konumlara geldiği söylenebilir ilçenin çünkü Huğlu, Üzümlü ve merkezinde silah sanayi sektörüne hakim bir çok fabrika kurulmuştur. Bu fabrikalar ülke dışına silah ihraçetmekte ve hem ülke ekonomisine hem de ilçe ekonomisine can katmaktadır.

Bir diğer ekonomik sektöre bakacak olursak tekstil fabrikasını göz önünde bulundurmalıyız çevre köylerden ve Beyşehir merkezinden birçok aile geçimini bu fabrika sayesinde sağlamaktadır. Fabrikanın kurucusu ise Beyşehir’in Durak köyünden olan Ali Akkanat.

Beyşehir’de diğer geçim kaynaklarına değinecek olursak çevre köylerde tarım ve balıkçılık sektörü geliyor bu geçim kaynaklarının başında. Balıkçılık göle kıyısı olan köylerde ve merkezde birçok ailenin geçim kaynağıdır.

Konya Beyşehir Gezi Rehberi

Konya Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü; Türkiye’nin ikinci büyük gölü olmasıyla dikkat çeken geniş bir alana yayılmış ve birçok tatlı su gideğeni olan bir göldür.

Doğal ve tarihi güzellik açısından Beyşehir’i inceleyecek olursak başta göl ve adalar gelmektedir göl içerisinde irili ufaklı 32 ada bulunmaktadır. Bu adaların yakın olanlarına yaz ayarları içerisinde yat turları düzenlenmekte ve çevre tanıtılmaktadır.

Konya Beyşehir Gezi Rehberi

Eşrefoğlu Camii

Beyşehir’in tarihi güzelliklerine bakacak olursak başta Eşrefoğlu Camii gelmektedir. Eşrefoğlu Camii Anadolu’nun en büyük camisidir ve tarihi İçeri Şehir Mahallesinde kurulan Eşrefoğlu Beyliğine dayanmaktadır. Süleyman Bey tarafından yaptırılan cami her mevsimde yabancı ve yerli turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi olmasıyla dikkat çekmektedir.

Konya Beyşehir Gezi Rehberi

Beyşehir Köprüsü

İlçenin kendini gösteren en görkemli yeri ise hiç kuşkusuz Tarihi Beyşehir Köprüsü’dür. 1908 – 1914 yılları arasında, sonradan sadrazam olan Konya valisi Avlonyali Ferit Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Vuslat Parkı

Beyşehir’in diğer bir geliştirilen doğal güzelliği ise Vuslat Parkı’dır. Vuslat Parkı göle kıyısı olan, piknik alanı ve aşk adasına sahip belediye tarafından kiraya verilmiş birçok çay bahçesine sahip alandır. Vuslat Parkı üzerinde konser alanı da bulunmaktadır.

Park üzerindeki konser alanında ve çevresinde her yıl Uluslar Arası Göl Festivali düzenlenir. Çevre illerden ve yurt dışından binlerce insanın katıldığı festivalde yarışlar, konserler, stantlar ve daha birçok organizasyon gerçekleştirilmektedir.

Bu festival 10 gün boyunca sürmekte ve her gün bir sanatçı konseriyle son bulmaktadır. Beyşehir bu güzellikleriyle tarihinde ve günümüzde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmış gelişmiş bir konuma gelmiştir.

Konyada nereleri gezebilirsiniz merak ediyorsanız  Konya Gezilecek Yerler Rehberi  adlı yazımızı tavsiye edebiliriz.

Beyşehir hakkında ayrıntılı bilgi için Beyşehir belediyesini buradan web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gezimiz biraz sıkışık zamanda hızlandırılmış geçtiği için çok hızlı bir şekilde çekmek zorunda kaldım fotoğrafların kusurana bakmayın.

Son olarak mutlaka görülmesi fotoğraflanması gereken Beyşehir için Aladdin Keykubad’ın da dediği gibi “Cennet ya burasıdır, ya da buranın altındadır.”

Bir önceki yazımız olan En İyi Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2018, iphone ve android başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı etikeletleri
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir