Haz 16, 2018
240 Views
1 0

Konya Gezilecek Yerler Rehberi

Yazan

Konya Gezilecek Yerler Rehberi ; Konya’da güzel bir gün geçirmek için çok iyi bir şekilde gezi planı oluşturmalısınız. Konya’nın keşfedilmemiş güzelliklerini keşfederek gezinizin tadını almalısınız.


Sabah saatlerinde Konya otogarına iniş yaptıktan sonra aç olduğunuzu hissedip kahvaltı yapmanız gerektiğini düşüneceksiniz, Konya’nın eşsiz manzarası ve sabah saatlerindeki serin bir esintiyle kim kahvaltı yapmak istemez ki o zaman size tavsiyem otogar önüne ilerleyip tramvaya binip 20 dakikada Kulesite’de inmek olacaktır.

Kulesite Konya’nın merkezinde bulunan en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesidir. 42 katlı olan Kule’nin 41. Katında ziyaretçilere açık bir teras ve özel işletme olan bir restoran bulunmakta kim istemez ki 42 katlı bir kulenin üzerinde sabah çayını yudumlarken Konya’nın ayaklarının altında olan manzarasını seyretmek ve gezilecek yerleri yukardan görüp incelemeyi. Bu yüzden sizlere tavsiyem kulenin önünde tramvaydan inip kuleye girdikten sonra asansör eşliğinde 41. Kata çıkıp manzara eşliğinde kahvaltı yapmanız.

Konya Gezilecek Yerler Rehberi

Konya Gezilecek Yerler Rehberi

Konyada nereleri gezelim?

Konya Kültürpark

Kahvaltıdan sonra kahve alışkanlığınız varsa ki birçoğumuzun vardır böyle bir alışkanlığı hiç durmadan tekrar tramvay ile ikinci durağımız olan Kültüpark’a Türk Kahvesi içmeye gidebilirsiniz. Kültürpark gece çok daha güzeldir fakat gündüz de o doğallığı, otantik manzarayı seyretmeye doyamayacağınızı söylemeden geçmek olmaz. Kültürparkta El- Beyk cafede Türk kahvesi içmenizi tavsiye ederim bugüne kadar içtiğim en güzel Türk kahvesini orada içtim diyebilirim. İşte Kültürpark’ın eşsiz manzarasından bir kare.

Alâeddin Tepesi

Kültürpark’ta Türk kahvenizi içtikten sonra Konya’nın en haraketli ve en bilindik yerlerinden birisi olan Alâeddin Tepesi ve Zafer Meydanı olsun. Bir sonraki durağımız meydana gidebilmek için yapmanız gereken nereden gideceğinizi bir vatandaşa sormak ve 10 dakika yürümek eski inşaları ve otantikliği ile zafer sokakları sizlere ziyafet sunacaktır Alâeddin tepesinde nargile keyfi bir başkadır içinize çektiğiniz sanki nargile dumanı değil de Konya’nın serin ve iç titreten havası gibi gelecektir size. Nargile keyfinden sonra Alâeddin Tepesinde kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra yine bir Konyalı vatandaşa sorarak Kayalıpark üzerinden sizi çağıran GEL, NE OLURSAN OL, YİNE GEL diyen Mevlana’yı ziyaret edebilirsiniz. Mevlana Türbesi ve Müzesini gezerek Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesini ve müritlerinin türbesini ziyaret ederek dua edebilirsiniz.

Mevlana

Yaklaşık 3 saat sürecek bu gezilerden sonra bir hayli açlık ve yorgunluk hissi oluşacaktır üzerinizde. Konya deyince akla ilk gelen Etliekmek bekliyor olacak sizleri doyurucu hamuru ve üzerindeki sebzeli kıymasıyla birlikte.
Konya’da deyim yerindeyse adımınızı attığınız restoranda etliekmek bulabilirsiniz fakat biz etliekmeği kültürüne, kalitesine ve lezzetine göre yemek istiyoruz diyorsanız tabiki Konya’da öncü isim Havzan Etliekmek ve Pide Salonu olacaktır. Havzan Konya’da birçok şubeye sahip bu işte zirveye çıkmış bir etliekmek ve pide salonu zinciridir. Havzan’dan sonraki durağımız Beyşehir olacağı için Havzan’ın otobüslere yakın olan Tıp Fakültesi şubesine gideceğiz bunun için zafer meydanı üzerinden Adalhan’a yürüyüp oradan Tıp Fakültesi Dolmuşlarına binerek Havzan önünde inip tahtada etliekmek ziyafetinden sonra Beyşehir’e gitmek üzere yola koyulabiliriz.
Beyşehir, Konya’nın en büyük ilçelerinden ve doğal güzellikleri açısından Türkiye’nin sayılı ilçelerinden biri olabilecek kapasiteye sahip ve Türkiye’nin ikinci büyük doğal gölü olan Beyşehir Gölü Milli Parkını sınırları içerisinde barındıran gelen ziyaretçi ve turistlerin tatilleri süresince tadını damakta bırakan bir şehir ve tatil bölgesi diyebilirim. Kısaca Beyşehir’in doğal güzellikleri ve tarihi yerlerinden bahsetmek gerekirse; Tarihi Beyşehir Köprüsü Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Gölü Adaları, Beyşehir Gölü Vuslat Parkı Sahil Şeridi, Karaburun Plajı, Sadıkhacı Kasabası-Eflatun Pınarı ve daha birçok güzelliğe sahip bir cennettir. Beyşehir otogarına indikten sonra halk otobüsleri ile merkeze gidip vuslat parkı önünde inebilirsiniz. Daha sonra Vuslat Çay Bahçesi ve Restoran’da yorgunluk kahvesi içip Vuslat Parkı’nı gezmeye başlayabilirsiniz. Taşlara vuran dalga sesleri eşliğinde sahil kenarını gezebilirsiniz daha sonra halk arasında Aşk Adası diye tabir edilen vuslattan küçük bir köprüyle ayrılan adayı gezebilirsiniz. Daha sonra bir yat turuna katılabilirsiniz köprü kenarında girişteki yatlar yaz aylarında her gün saat başı yat turları düzenler adaya gidip 15 dakika moladan sonra göl ve çevresini gezerek geri dönmektedir çok keyifli bir göl turu olmakta tavsiye ederim.

Konya Gezilecek Yerler Rehberimize Eşrefoğlu Camii ile devam edelim

Daha sonra parkın karşına geçip tarihi çok eskilere dayanan Eşrofoğlu Camii ziyaretine. Eşrefoğlu Camii Beyşehir ve Konya bölgesinin en eski camisi olan yapı ve bina itibariyle sağlamlığı ve mimarisi ile göz dolduran bir camidir sürekli turist ve ziyaretçi akınına uğramakta adeta.

Konya Gezilecek Yerler Rehberi

Konya Beyşehir Gölü Günbatımı Keyfi

Bu kadar geziden sonra biraz dinlenmeye ihtiyacınız olacağı kanaatindeyim şimdi sıra geldi Beyşehir’de Gün Batımını Seyretmeye sıkı durun belki de hayatınızda izlediğiniz en güzel gün batımını izleyeceksiniz şimdi. Tüm ünlü fotoğrafçıların beğenisini toplayan ve sırf bunun için kilometrelerce öteden gelen insanların pişman olmayacakları tarzda bir gün batımı Beyşehir’in gün batımı.

Artık güneş battığına göre akşam yemeği vakti geldi ve yemek için Yakamanastır’a yola çıkabilirsiniz tek yapmanız gereken 10 dakika gibi bir süre anıt meydanına yürüyüp bir taksiye atlamak ve yakamanastıra gitmek istediğinizi söylemek olacak taksiciye. Taksiden indiğinizde karşılaşacağınız manzara ve güzellik aklınızdan hiç çıkmayacak derecede olacak. Çünkü Tüm Beyşehir ayaklarınızın altında olacak ve yemek ziyafetiyle birlikte gözünüz de bir ziyafet çekecek bu süre zarfında. Atik Restoranda Beyşehir Gölü’nde yakalanan canlı taze günlük Sazan balıklarından bir ziyafet çekebilirsiniz kendinize tavsiye ederim çok lezzetli ve yumuşak etli bir balıktır kendileri.

Bir sonraki yazıda Buluşmak üzere Hasan Gündoğmuş

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

yorumlar Konya Gezilecek Yerler Rehberi

  • bir konyalı olarak tebrikler güzel anlatım olmuş konyaya gelen fotoğraf sever pişman olmaz : )

    fotoKenan 17 Haziran 2018 01:25 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir