Haz 11, 2015
1635 Views
1 0

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliği

Yazan

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliği: Belirli bir zoom mesafesinden sonra yada ışığın yetersiz olduğu zamanlarda fotoğraflarımızın net çıkmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Bu özellik Lens üreticileri tarafından aşağıdaki gibi kısa isimler ile lenslerin üzerinde veya model isimlerinde belirtilmiştir.

Lens titreşim önleyici

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliği kodları;

Nikon – VR
Canon – İS
Sigma – OS
Tamron – VC

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliğinin faydaları

Kimilerine göre fazla işe yaramayan veya gereksiz bir özellik gibi görünsede imkanınız varsa özellikle zoom lenslerde mutlaka titreşim önleme özelliği olan lensleri tercih etmelisiniz nedenmi?

Özellikle Zoom yani tele objektiflerde lensler uzun ve daha ağar olduğu için özellikle uzak nokta çekimi yaparken veya makro çekimlerde ellerimizin titremesi veya rüzgarlı hava gibi durumlarda farkını bariz bir şekilde görebilirsiniz.

Az ışıklı mekan çekimlerinde ışığın durumuna göre 4-5 stop arası titremeden rahat çekim yapmanızı sağlar.

Tripod taşımayı veya kullanmayı sevmeyenler için çok faydalıdır. Belli bir zoom aralığında veya düşük ışıkta tripod kullanmadan çekim yapmanıza yardımcı olur.

Lens titreşim önleyiciler i lens üzerindeki butonundan, normal çekimler yani gerek duymadığınız zamanlarda kapatabilirsiniz.

Lenslerdeki Titreşim Önleme Özelliğine Örnek verecek olursak;

Normal bir lens ile 200mm odak uzaklığında net ve keskin bir fotoğraf elde edebilmemiz için  enstantane değerimizin 1/200 olması gerekir. Bu hız değerlerinin altına düşer isek,  ISO arttırmak veya tripod kullanmak zorunda kalırız. Fakat Titreşim önleme özelliği olan bir lense sahipseniz, 4-5 stop etkisi olduğundan yine  200mm odak uzaklığında   200/4= 50 yani 1/40 hatta 1/50 enstantane değerlerinde bile keskin fotoğraflar çeke-bilmemizi sağlayacaktır.

Nikon Lenslerde Titreşim Önleme Özelliğini Anlatan Bir Video

 

Canon Lenslerde Titreşim Önleme Özelliğini Anlatan Bir Video

Bir önceki HDR Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde hdr nasıl çekilir, HDR nedir ve HDR Teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir