Haz 17, 2018
223 Views
3 0

Muğla Sarıgerme Gezi Rehberi

Yazan

Muğla Sarıgerme Gezi Rehberi yazımızla arkasında yer alan yoğun çam ormanları ve önünde boylu boyunca uzanan kumsalı ile dünyanın en güzel tatil mekânlarından birini tanımış olacaksanız.

Muğla Sarıgerme Gezi Rehberi Başlasın

Muğla Sarıgerme, Dalaman Çayı’nın üzerinde taşınan tomrukların denize kaçmaması için Sarısu Çayı’nın deniz bağlantısının kapatılması ile oluşmuş ve 4 yılda gelişip güzelleşerek altın kumlu bir kumsala kavuşmuştur.

12 km uzunluğundaki plajıyla, gelişmekte olan turizm merkezlerinden biri olan Sarıgerme; Dalaman ve Ortaca arasında yer alan bir turizm ilçesidir. Ünlü tatil beldesi; tertemiz denizi, mis gibi çam kokan doğası ve her türlü su sporuna imkân tanıyan coğrafi yapısıyla, dünyanın dört bir yanından birçok turist ağırlamaktadır.

Muğla Sarıgerme Gezi Rehberi

Muğla Sarıgerme’de Nereleri Gezelim?

Çam ormanları, antik yerleşim alanları ve mavi bayraklı plajıyla önemli bir doğal güzelliğe sahip olan Sarıgerme; bu özelliklerini uzun yıllar boyunca koruyabilmesi için doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Hiçbir taş ya da yosun parçasının dahi bulunmadığı pürüzsüz deniz tabanı ve sığ sularıyla, denizde kilometrelerce yürüme imkanı tanıyan plajın bakımı; bölgedeki çevre dernekleri tarafından büyük bir özenle gerçekleştirilmektedir. Yemyeşil çam ormanları, berrak denizi ve yapılaşmanın asgari düzeyde olduğu Sarıgerme, güney kıyılarımızın en önemli doğal koruma alanlarından biri olarak hem ulusal hem de uluslararası üne sahiptir.

Pisilis Antik Kenti

Pisilis Antik Kenti, Sarıgerme sınırları içinde yer alan tek antik yerleşim birimidir. Üst tarafında birçok ev kalıntısı ve surun yer aldığı kentin Lelegler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Daha önceki isminin Luwi veya Karia kökenli olduğu, ancak Hellenler tarafından değiştirildiği düşünülen bu kentin tepesindeki Leleg tarzı surlara; Arkaik ve Klasik çağlarda eklemeler yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Duvarlarla çevrili şehir merkezi, bunun dışında kalan birkaç büyük yapı ve mezarlık gibi bölümler; antik kentte rastlamanın mümkün olduğu kalıntılar arasındadır. Kayalık bir alanda kurulu dar cadde ve sokaklardan oluşan şehir merkezinde, genellikle iki katlı evler bulunmaktadır. Zemin katlarında ahırlar, üst katlarda oturma odaları bulunan bu yapıların bir kısmına dışarıdan merdivenlerle ulaşılmaktadır.

Muğla Sarıgerme Gezi Rehberi

Sarıgerme Baba Adası

Baba Adası; Sarıgerme’nin önemli sembollerinden biridir. Aynı zamanda bir doğal dalgakıran görevi de üstlenen adanın sahile uzaklığı 650 metredir. Sarıgerme’ye bakan kuzey kıyıları, mavi yolculuğa çıkan yatlar için korunaklı bir sığınak olan adanın güney sahili ise muhteşem kayalıklara ve sualtı zenginliklerine ev sahipliği yapan bir dalış cennetidir.
Adaya yüzerek gidilebileceği gibi, sahilden kanoyla veya teknelerle ulaşabilmek de mümkündür. Herhangi bir yerleşimin olmadığı bu adanın zirvesine çıkıp Sarıgerme sahiline vuran dalgaları seyredebilir; ağaçların altına oturup denizin kokusunu taşıyan rüzgârı hissedebilirsiniz.

Göcek ve 12 Adalar turu

Sarıgerme’ye yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki Göcek ve etrafındaki Yassıca Ada, Tersane Adası, Akvaryum Koyu, Kleopatra Hamamı, Bedri Rahmi Koyu gibi birbirinden güzel adalar; önemli turist atraksiyon merkezleridir.
Küçük bir yelkenli ya da büyük bir tekneyle kalabalık olarak çıkılabilen ada turunda ziyaretçiler, el değmemiş koylarda yüzmenin tadını çıkarabilmekte ve berrak denizdeki tüm balık çeşitlerini rahatlıkla görme imkânı bulabilmektedirler.
Sarıgerme’de ayrıca sahilden hareket eden mini tekne turları da bulunmaktadır, Sarıgerme’nin sevimli çarşısında ya da sahil şeridinde tekne turları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sarıgerme’de neler yapabiliriz?

Jeep Safari ve su sporları, yerel acentalar tarafından düzenlenen turlarla yapılan doğa ve safari gezileri, ziyaretçileri farklı bir deneyim yaşamaya davet etmektedir.
Birçok su sporunun yanı sıra, Kite Surfing ve parasailing gibi etkinlikleri yapmaya olanak sağlayan Sarıgerme’de; ayrıca yelkenli sörf, ringo ve banana gibi eğlenceli aktiviteleri gerçekleştirme imkanı da bulunmaktadır.

Sarıgerme’de Neler yenir?

Doğal ve otantik güzellikleriyle öne çıkan Sarıgerme sahilinde yemek yemek için lüks otellerin restoranları tercih edilebilir. Büyük tatil yörelerinin restoran çeşitliliğine sahip olmayan bölgede, sahilden biraz daha iç kısımlarda yer alan butik pansiyonlar; kahvaltı, öğle ve akşam yemeği de servis etmektedirler.

Bunların yanı sıra, doğal koruma alanı içerisinde bulunan plajda yer alan büfelerde ve Osmaniye Köyü’ndeki kır lokantalarında çeşitli yöresel lezzetlere de ulaşmak mümkündür. Yılda 4 kez ürün hasadı yapılan bölgede, taze ve lezzetli sebze ve meyvelerden yapılan yiyeceklerin yanı sıra balık spesiyalleri de öne çıkmaktadır.

Sarıgerme’ de Nerelerde Kalabiliriz?

Sarıgerme ilçe merkezi ve çevresinde; dağ, orman ve deniz manzaralı, her bütçeye uygun pansiyon, otel ve apart bulabilmek mümkündür. Daha konforlu ve lüks bir konaklama deneyimi için ise; Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, Club Seno, Lykia Resort, Club Magic Life Imperial ve Iber Hotel Sarıgerme Park gibi lüks oteller de Sarıgerme’deki yerini almıştır. Özellikle yaz aylarında doluluk oranı yüksek olan bu otellerde kalmak isteyen misafirlerin, tatile çıkmadan önce rezervasyon yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Sarıgermeye Nasıl Gidilir?

En kolay ulaşım yolu olan uçağı tercih eden misafirler; hemen her ilden karşılıklı uçak seferleriyle Dalaman havaalanına geldikten sonra, yalnızca 11 km uzaklıktaki Sarıgerme’ye ulaşabilir.
Özel aracı ile yola çıkmak isteyenler ise; İzmir, Aydın ve Muğla’yı geçtikten sonra, Fethiye – Göcek yönüne dönüp Köyceğiz’den Sarıgerme yoluna saparak sağlı sollu meyve bahçeleriyle dolu şirin bir yoldan ilçeye varabilirler.
Otobüsle yolculuk yapmak isteyen tatilciler, Ortaca’da indikten sonra minibüslerle 20 dakikalık kısa bir yolculuğun ardından Sarıgerme’ye ulaşabilir.

Yazıma aşağıdan yıldız vermeyi unutmayın lütfen : )
Selim Kırkıncı
Gezi ve fotoğraf sever

Foto-gezi konusundaki  Konya Gezilecek Yerler Rehberi adlı yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir