Tem 23, 2014
1148 Views
0 0

Neden Raw Fotoğraf Çekmeliyiz?

Yazan

Bir çok yerde Raw fotoğraf çekmemiz tavsiye edilsede üşengeçlikten yada fazla yer kaplamasından dolayı jpg formatı ile çekimlere devam ederiz.

RAW - JPEG

RAW – JPEG

Sizlere Raw formatını avantaj ve dezavantajlarını anlatarak neden Raw forma tında fotoğraf çekmeliyiz anlatmaya çalışacağız.

Sizde hala JPEG formatında mı çekiyosunuz? Makinenizde dosya tipleri arasında RAW, RAW+JPEG gibi de seçenekler var ama ya merak etmediniz ya da yer kaplamasından dolayı  JPEG’e devam ettiniz. Bu yazımızda fotoğraf makinenizin sahip olduğu detay yakalama yeteneğini sonuna kadar değerlendirebilmeniz için neden  ham çekmeniz gerektiğini örneklerle açıklayacağız.

Ham dosya nedir?

Ham görsel dosyası, fotoğraf makinenizin algılayıcısından gelen asgari düzeyde işlenmiş veridir.

Neden RAW değil de ham kelimesini kullanıyorsun? RAW birşeyin kısaltması değildir dolayısıyla fotoğraf makinesinin menüsünde RAW olarak görseniz de doğrusu ‘raw’dır. ‘raw’ İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı işlenmemiş, hamdır.

Günümüzde tüm DSLR fotoğraf makinelerinde JPEG ile birlikte ham çekme desteği de mevcuttur. Çoğu DSLR benzeri kompakt ve kimi klasik kompakt fotoğraf makineleri de ham çekim desteği sunarlar. Ham dosyalar isimden de anlaşılabileceği üzere çekilmiş ama işlenmemiş dijital fotoğraf dosyalarıdır. Bunu filmli dönemde, pozlanmış ama karanlık odada henüz işlenmemiş negatif film olarak düşünebilirsiniz. Bu benzetmeden dolayı ham dosyalar için aynı zamanda dijital negatif de denilmekte. JPEG ise çekilmiş ve işlenmiş yani izlenmeye hazır son üründür.

Günümüzde DSLR fotoğraf makineleri çeşitli kalite ve boyutlarda JPEG’İn yanı sıra sadece RAW ve RAW+JPEG seçenelerine de sahiptirler.Ham dosyaların uzantıları genelde düşünüldüğü gibi RAW değildir ve fotoğraf makinesi üreticilerine göre ham dosyalarının değişik uzantıları olabilir. Bu yetmezmiş gibi ham dosyanın içeriği de modelden modele de değişiklik gösterebilmekte. Makine üreticilerinin bu yöntemi seçmiş olmaları, ham dosyaların çeşitli yazılımlarla okunabilmesi ve işlenebilmesinde çeşitli sorunlara neden olmakta, çünkü standart bir ham dosya tipi bulunmamaktadır.

Fotoğraf makine üreticilerinin ve yazılımların kullandıkları ham tipleri:

Adobe: .dng
Canon: .crw .cr2
Casio: .bay
Epson: .erf
Fuji: .raf
Hasselblad: .3fr
Kodak: .dcs .dcr .drf .k25 .kdc .tif
Leaf: .mos
Leica: .raw .rwl .dng
Mamiya: .mef
Minolta: .mrw
Nikon: .nef .nrw
Olympus: .orf
Panasonic: .raw .rw2
Pentax: .ptx .pef
Phase One: .cap .tif .iiq .eip
RED: .r3d
Samsung: .pef, .nef
Sigma: .x3f
Sony: .arw .srf .sr2

Neden ham dosya kullanmak gerekir?

Ham dosyanın getirdiği en büyük avantaj, çekim sonrasında çok daha fazla ayar yapmaya izin vermesidir ki özellikle fazla pozlanıp detaylarını kaybetmiş bölümlerden detay kurtarmak konusunda JPEG’den çok daha üstündür. Patlamış gökyüzüne sahip bir fotoğrafı, ham programlarında, daha az pozlama ile, gökyüzü detaylarını kazanacak şekilde işleyip kaydedebilirsiniz. Daha sonra farklı pozlanmış dosyaları daha başarılı bir pozlama için birleştirebilirsiniz.

Ham olarak çekim yapmak aynı zamanda daha yüksek görüntü kalitesi demektir çünkü günümüzde 12 ya da 14-bitlik ham dosyaları 16-bit işlemeye izin vererek, 8-bitlik JPEG dosyalarına göre avantajlıdırlar. Bit konusuna sRGB mi yoksa Adobe RGB mi yazımızda değinmiştik. Daha fazla bit değeri, fotoğraflarınızı işlerken açık ve koyu alanlar arasındaki renk geçişlerinin daha yumuşak olması, daha az görülebilir bozulmalar (gürültü) ve detay ile parlak bölümlerde daha fazla detay anlamına gelir.

Ham dosyalar JPEG dosyalarına göre daha üstün görüntü kalitesi sunarlar.

Yüksek ISO kullanımında ise ham dosya kullandığınızda elde edeceğiniz fotoğraflar detay konusunda daha başarılı olacaktır çünkü JPEG çekerken makineniz gürültü giderme işlemi uygulayacaktır. Uygulanacak gürültü giderme işlemi ve sizin bu işlem üzerindeki kontrol seviyeniz makineden makineye değişecektir ama her durumda ham dosyalar JPEG’lere göre daha çok detay sunacaktır. Kendiniz daha sonra ham işleme yazılımında ya da ek yazılımlarla istediğiniz seviyede gürültü giderme işlemi uygulayabilirsiniz. İsterseniz bunu sadece yerel olarak fotoğrafın sadece belli bölümlerinde uygulayabilmek de önemli bir esnekliktir. Daha fazla bilgi için ISO hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

JPEG çekerken gürültü giderme seviyesine dikkat etmek gerekir.
JPEG sıkıştırma kullanan bir dosya tipi olduğu için gürültü nedeniyle zaten fazla veri içeren fotoğraf dosyalarında sorunlar ortaya çıkarırlar. Uygulanan gürültü giderme işlemleri de durumu iyileştirmek yerine daha da kötüleştirir.
Artıları ve eksileriyle ham dosyalar

+ JPEG’e göre daha yüksek görüntü kalitesi çünkü JPEG’in oluşturulabilmesi için bir kaynak dosyaya gereksinim vardır, bu da zaten ham dosyadır 🙂
+ Keskinleştirme, gürültü giderme gibi JPEG’in ihtiyaç duyduğu görüntü işleme adımlarına ihtiyaç duymaması.
+ JPEG dosyaları sıkıştırma içerirken, ham dosyalar makinenin kaydedebildiği tüm verilere sahiptir.
+ Daha çok görüntü değişkeni ile daha kolay bir şekilde oynayabilme esnekliği. Pozlama, doygunluk, tek tek renk kanalları gibi pek çok şey tek bir fare tıklaması ile halledilebilir.
+ Ham dosyaları JPEG gibi renk uzayına sahip olmak zorunda değildir, son ürün olacak fotoğrafta istediğiniz renk uzayını seçebilirsiniz.
+ Ham dosyları 12-14-bitlik yoğunluk bilgisine sahipken JPEG dosyları 8-bitlik yoğunluğa sahiptir ve bu sayede ham dosyaları gölge, parlak ve doygun bölgelerde daha fazla hassas veriye sahiptir.
+ Sadece kameradaki JPEG motorunun yetenekleri ile sınırlı kalmazsınız, istediğiniz şekilde işleyebilirsiniz.
+ Ham dosyalar üzerindeki ayarlamalar ile daha geniş aralıkta değişiklik yapabilirsiniz.
– En büyük eksi hemen aklınıza geleceği üzere büyük dosya boyutları olacaktır. Fark makineden makineye değişebilmekte ama örnek olarak 24.5MP’lik Sony Alpha 900’ün JPEG dosyaları 6-13MB arasında değişirken, ham dosyaları 36MB civarında.
– Büyük dosya boyutlarının etkisi ile hafıza kartlarına yazma daha uzun sürer ve tampon bellek daha çabuk dolacağı için sıralı çekimde ham çekerseniz toplam fotoğraf sayısı JPEG’e göre daha az olacaktır.
– Standart eksikliği nedeniyle her marka farklı bir ham dosya formatına sahiptir, bu da yazılımlarla uyum konusunda sorunlara neden olmaktadarır.
– Kullanıcıları da bir şekilde etkileyen yeni makine = yazılım güncelleştirme ihtiyacı.
– JPEG’lere göre en azından kullanılabilirlik için farklı dosya tiplerine dönüştürme gereği.

Ne zaman ham, ne zaman JPEG çekmeliyim?

Eğer çektiğiniz fotoğrafın kalitesi çok önemli değilse: JPEG
Azami görüntü kalitesi önceliğinizse: Ham
Fotoğraflar üzerinde işleme yapacaksanız: Ham
Kartınızda yeterli yer yoksa ve fotoğrafı çekmeniz, kalitesinden daha önemliyse: JPEG
Fotoğraflarla oynamayı ve buna zaman ayırmayı gereksiz görüyorsanız: JPEG
Yüksek ISO kullanıyorsanız ve detay sizin için önemliyse: Ham
Yüksek ISO kullanıyorsanız ama pürüzsüz olsun, benim olsun diyorsanız: JPEG

Ham dosyaları nasıl görür ne ile işleriz?

Ham dosyaları işlemek içinse önünüzde fotoğraf makinenizin paketinden çıkan ham dosya işleme yazılımının yanı sıra başka yazılımları kullanma seçeneği de mevcut.

Adobe Phoshop, Adobe Lightroom,Bibble Pro.gibi programları kullanarak Ham dosyaları açabilir veya işleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir