Haz 24, 2018
574 Views
2 0

Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kazanmak

Yazan

Ödüllü fotoğraf yarışması kazanmak için neler yapmalıyız? Fotoğraf yarışmaları günümüzde kazandırdığı prestij sebebiyle oldukça popülerlik kazandı.

Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kazanmak

Özellikle manzara fotoğrafçılığı yarışmaları. Büyük ödüller, kazandırdığı prestij ve internet aracılığıyla dünya üzerindeki herkesin katılabilmesi sayesinde popülerliği oldukça artmış durumda.

Bu yarışmalara katılanların asıl istekleri büyük ödülü kazanmak olsa da yarışmaya başvururken çoğunun bu konuda pek fazla umutları olmuyor. Kimileri elenmeden yarışmanın sonlarına kalmayı ve ufak bir ödül kazanmayı umut ederken kimileri de sadece yarışmaya katılarak becerilerini test etmekten ve yeteneklerinin sınırlarını zorlamaktan hoşlanıyorlar.

Fotoğraf  Yarışmalarına Katılmalıyım?

Şimdiye dek bir fotoğraf yarışmasına katılmadıysanız, hedefiniz ne olursa olsun mutlaka bir yarışmaya katılmalısınız. Yarışmayı kazanmak size imkânsız görünse bile en azından katlim için uygulayacağınız disiplin ve çaba sayesinde fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirebilirsiniz; denemekte yarar var.

Bir fotoğraf yarışmasında elenmeden sonlara kalmak kolay iş değildir. Yine de şansınızı arttırabilmeniz için bazı yollar vardır; bu yazımızda yer alan tavsiyeler kazanmaya giden yolda sizin için önemli bir destek olacaktır.

Fotoğraf Yarışması Kazanmak için Neler Yapmalıyım?

Sizin de fark edeceğiniz üzere etkileyici bir fotoğraf yakalamak bu işin sadece bir parçasıdır, başarıya ulaşabilmek için diğer faktörler de bulunmakta. Her jürinin fotoğrafları değerlendirirken kendisine has yöntemleri bulunmakla birlikte göz önünde bulundurmanız gereken bazı mutlak noktalar da mevcut
Kazanmak için çaba harcamınız lazım.

Yarışmalarda birinci gelenlerin ortak noktası diğerlerine göre daha fazla çaba göstermeleridir. Kulağımıza oldukça normal geliyor ancak bazı fotoğrafçılar kazanacaklarına inanmadıklan için fotoğraflanı yarışmalara yollamadıklanı sonraki yıl fotoğrafçı arkadaşlanın zorlamasıyla yarışmaya katıldıklanı ve birinci geldiklerini ya da derece aldıklarını söylüyorlar. Eğer çektiğiniz fotoğrafın bir şans olduğunu düşünüyorsanız sakın tereddüt edip yarışmaya başvurmaktan çekinmeyin. Olabilecek en kötü şey dereceye girememektir; bu da sizi bir sonraki yıl daha çok çalışmanız yönünde teşvik eder.

Hangi Yarışmalara Katılabilirim?

Başvurabileceğiniz çok sayıda uluslararası ve ulusal fotoğrafçılık yarışması bulunmakla birlikte, daha önce hiçbir yarışmaya katılmadıysanız daha ufak, yerel çaptaki yarışmalara başvurmanızda yarar var. Şehrinizde bulunan belediyelerin düzenlediği ya da dergi veya sosyal medyada yer alan yarışmaları takip ederek buralardan başlayın. İsterseniz fotoğrafçılık ekipmanı veya aksesuarlanı üreten firmaların ufak çaplı yarışmalarını da deneyebilirsiniz. Başarılı olun ya da olmayın, her halükarda bilgi ve becerileriniz artacak ve daha büyük yarışmalara katılabilmek için yeterli seviyeye erişeceksiniz.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonunun düzenlediği aktif yarışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

TFSF aktif Fotoğraf yarışmaları

Ülkemizdeki fotoğraf yarışmalarını etkinlikler sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebiliriniz.

Fotoğraf Yarışması Konusuna Bağlı Kalın

Yarışmaya yolladığınız görselin jüriyi etkilemesi önemlidir, bu yüzden sıra dışı bir şeyler ile başvurmak kesinlikle faydalıdır. Bir yarışmaya başvururken seçtiğiniz fotoğrafın yarışmanın konusuyla bağlantılı olduğundan emin olun. Konu dişi fotoğrafınız halk tarafından çok beğenilebilir, ancak yarışma jürisi bu fotoğrafın yarışmanın temasına uymadığı yönünde karar verirse fotoğrafınız ne kadar iyi olursa olsun yarışmadan elenecektir.

Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kazanmak

Düzenlemeleri Abartmayın

Aşırı işlemden kaçının çektiğiniz fotoğrafları photoshop veya benzeri düzenleme programları ile aşırı işlemeniz yarışma dışı kalmanıza sebep olabilir. Bir çok yarışma kuralları gereği sadece renk ve aydınlatma ile oynamanıza izin verirler. Kuralları iyi okuyun.

Önceki Yılların Kazananlarını Mutlaka İnceleyin

Önceki yıllardaki kazananları incelemek hem teknik hem konu ve mekan hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Fotoğraf Kural ve Tekniklerine Dikkat Edin

Teknik mükemmellik Başarı şansını artırmak için görselinizin kompozisyonunun ve aydınlatmasının yanı sıra pozlamasının, keskinliğinin ve tonal aralığının da tam doğru olması gerekiyor. Aynı bölgenin daha iyi çekilmiş fotoğraflarını gördüyseniz eğer muhtemelen jüri de görmüştür, o halde farklı bir çekim yapmanızda yarar var.

Başvuru koşullarını Okuyun

Yarışmalara başvururken başvuru koşullarının tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Giriş şartları yarışmadan yarışmaya büyük fark gösterebilir, bu yüzden görselinizin kurallara uymaması sebebiyle reddedilmeyeceğinden emin olun.
Bu şartlar içerisinde orijinal fotoğrafın ne kadar kırpılabileceği, hangi formatta başvurulabileceği ya da hangi boyut baskısının alınacağı gibi kurallar yer alabilir.

Uluslararası Fotoğraf  Yarışmaları

“Landscape Photographer of the Year Take a view” olarak da bilinen buyarışma, manzara fotoğrafçıları için en prestili yarışmadır. Birinci £10,000 kazanırken kategori ödülleri ise £500 ve £1,000
www.take-a-view.co.uk

Travel Photographer of the Year  Manzara da dahil olmak üzere çok sayıda seyahat konusunu içeriyor. Birincilik ödülü £4,000.
www.tpoty.com

International Garden Photographer of the Year ismine rağmen manzara görselleride başvurulabilecek çok sayıda kategoriye sahip.
www.igpoty.com

Bir önceki Yıldırım Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması başlıklı makalemizde bursa-fotograf-yarismasi, fotoğraf yarışması ve yıldırım fotoğraf yarışması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Etkinlikler

yorumlar Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kazanmak

 • Çok iyi olmuş teşekkürler bayağ heyecanlandım takip edicem

  Göksel 24 Haziran 2018 07:19 Cevapla
 • katılacağımız yarışmaların mutlaka tfsf onaylımı olması gerekiyor

  Şükran 24 Haziran 2018 07:20 Cevapla
  • Hayır gerekmiyor bir çok büyük firmanın yaptığı güvenilir yarışmalar bulunmaktadır.

   admin 24 Haziran 2018 07:27
 • bu yarışmaları sürekli nerden takip edebiliriz

  Selin 24 Haziran 2018 07:21 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir