Eki 14, 2014
8600 Views
0 1

Ölçüm Modları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazan

Ölçüm Modları SLR kullanan fotoğraf severler için aslında çok önemli konulardan biridir fakat bir çok kullanıcı tarafından varsayılan ayar olarak bırakılır.

Ölçüm Modları Işık patlamalarının ve karanlık noktaların olmadığı fotoğraflar çekebilmek için üzerine ciddi olarak durulması ve alıştırmalar yapılması gereken ve alıştırma gerektiren konudur.

Fotoğrafa yeni başlayanların en büyük sıkıntılarından biri  doğru ölçümü nereden alınması gerektiğini bilmemeleridir. Örneğin manzara fotoğraflarında pozlamayı gökyüzü yerine, çekeceğimiz ağaç, deniz gibi objelere verirsek için gökyüzü patlar. Objeler genelde karanlık yada koyu renk olduğu için makinamız  pozlamayı objenin en koyu yerinden almış oluyor, bu yüzden açık mavi olan gökyüzü parlıyor. Bu tarz çekimlerde pozlamayı gökyüzüne yönlendirdiğimiz zaman ise binalar karanlık olacaktır. Bu gibi durumlarda 2 kare çekip birleştirme yapabilir, yada pozlamayı -1 +1 olarak değiştirerek istediğiniz kareyi yakalayabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise pozlamayı gökyüzü ile objenin birleşme noktasına vermek yada pozlamayı gökyüzüne vererek sonradan fotoğraf düzenleme araçları ile shadows yani gölgeler seçeneğinden öndeki objelerin aydınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Başlıca Ölçüm Modları:

Genel Alan Ölçümü (Matrix Metering, Zone Metering, Matrix)

Çerçevedeki bölgeleri bölerek, her biri için ayrı poz değeri okumaları yapar. Sahnede hangi kısımların önemli olduğu ve pozlanması gerektiği ve poz değeri üzerinde sonuç çıkarır. Genel Alan Ölçümü, çekimi yapanın arkasından gelerek düz dağılımla aydınlanmış portre ve manzara gibi konuların fotoğraflanmasında iyi sonuç verir. Bu nedenle dijital makinaların hepsinde Matrix Ölçüm Sistemi vardır. Matrix Ölçüm Modu hemen tüm genel tüm çekimlere kullanılabilir fakat en çok manzara çekimlerinde kullanılır.

Genel alan ölçümü

Merkez Ağırlıklı Ölçüm (Resized Center, Weighted Average metering, Centre Weighted metering)

Poz ölçümünde ağırlığı çerçevenin ortasına verir. Vizörden görülen görüntünün merkezinden % 60-75 lık kadar bir bölüm ölçülerek ortalama poz değeri olarak verilir. %18 gri standart olarak kabul edilir. Bu poz ölçüm modunun arkasındaki mantık, doğadaki objelerin %75 lik bir bölümü normal çekim koşularında orta tonda olduğudur. Konunun merkezinin doğru pozlanmış olmasının önemli olduğu durumları içeren tüm çekimlerde ve portre çekimlerinde yaygın kullanılır. Merkez Ağırlıklı ölçüm parlak bir arka plan veya arkadan aydınlatılmış konuların çekiminde etkilidir. Kumsalda güneşli bir günde birinin yüzünü fotoğraflamak gibi durumlarda, yüzdeki detayları görmemizi engelleyecek kuvvetli arka plan ışığı istemeyiz. Kişinin yüzünün doğru pozlanmış olması bizim için daha önemlidir. Genelde portre çekimlerde kullanılır.

Merkez ağırlıklı ölçüm

Kısmi Ölçüm (Resized Partial Metering, Partial metering, Partial Metering)

Arkadan aydınlatılmış portre fotoğraflarının çekiminde kullanılması uygundur. Kısmi Ölçüm aynı zamanda konunun kenarlarında koyu ve açık alanlar olduğu zaman sık sık kullanılır. Ana konudan ölçüm yapıldığı için az pozlama riski en aza indirilir.

Kısmi ölçüm

Nokta Ölçüm (Resized Spot Metering, SPOT metering, Spot)

SLR makinalardaki Nokta Ölçüm sistemi merkez ağırlıklı ölçüm sisteminden daha duyarlıdır. % 1-3 gibi çerçevenin çok daha küçük bir bölümden ölçüm alır. Nokta Ölçüm koyu arka plan ve parlak ışıkla aydınlatılmış konuları içeren, fotoğraf karesinin parlaklığı yüksek (yüksek kontrast sahneler) konuların fotoğraflanmasında kullanılabilir. Makro fotoğraf çekimlerinde en çok kullanılan ölçüm ayarıdır.

Nokta ölçüm

 

Bir önceki Fotoğraf Makinesi için Hafıza Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? başlıklı makalemizde hafıza kartı seçimi ve hafıza kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 4 Puan: 2.8]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir