Eyl 8, 2018
2995 Views
0 0

Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık

Yazan

Cumalıkızık Bursa merkeze 13km uzaklıkta, Uludağ ın yamaçlarında, 600m rakımlı ve 700 yıldır tarihi dokusu bozulmadan yaşayan tam bir Osmanlı köyüdür.

Cumalıkızık köyü

Cumalıkızık tarihi;
Adını diğer Kızık köylerinden (Fidyekızık, Derekızık) topluca gidilerek Cuma namazı kılınmasından almıştır.  Uludağ eteklerindeki 5 kızık köyünden biridir 1980 yılında korunma altına alınmış, (birkaç beton binada bu tarihten önce yapılmış galiba) 2000 yılından itibaren başlayan restorasyon çalışmaları ve Küçük Emrah ımızın Kınalı Kar diziyle adını duyurmaya başlamıştır.

Cumalıkızık köyü

Cumalıkızık köyü girişi

Köy girişinde araç parkı için okul ve bir arsa tahsis edilmiş 5-6TL gibi bir bedelle görevliye aracınızı teslim edip rahatça gezebilirsiniz. Hafta sonları oldukça yoğun ve fotoğraf çekimi için çok uygun olmayabilir, Geziye başlar başlamaz sizi köy halkının tezgahları karşılayacak yöreye özel bir çok el işi ürünler ve Ahudu, böğürtlen ve kızılcık ve ev yapımı reçellerinden alabilirsiniz.

 

Cumalıkızık köyü

Cumalıkızık evleri Aslına sadık kalınarak restore edilmiş 2 katlı Osmanlı mimarisini yansıtan taş evlere, çiçekli sokak ve pencerelere bakarken aslında çok da küçük olmayan (270 Hane 180 i kullanılmakta) köyü nasıl gezdiğinizi anlamıyorsunuz. Köyde kaybolmak zor ama farkında olmadan aynı yerde defalarca turda atabilirsiniz ben şahsen her gidişimde farklı bir sokak veya ev keşfediyorum diyebilirim.

Cumalıkızık köyü gezilecek yerler

Köyün her sokağını gezmenizi tavsiye ederim ama cin aralığı ilginç gelebilir. Nasıl ve neden yapılmış belkide iki ev arasında sıkıştığı için çok dar bir sokak fakat uzaktan bakıldığında çıkmaz sokak gibi duruyor yaklaştığınızda çok dar bir sokak olduğunu anlıyorsunuz.

Ticari olarak kullanılan evlerin içlerinide mutlaka gezin bahçelerde çok güzel kareler yakalayacaksınız. Cumalıkızık tam bir fotojenik köy aslında

 

Cumalıkızık köyü

Cumalıkızık kahvaltı

Cumalıkızık kahvaltı yerleri çok meşhur girişte sağdaki ilk evi çok tavsiye ettiler fakat vakit darlığından deneyemedik, fakat gözlemeleri çok güzeldi hemen hemen her evde mantı ve gözleme mevcut, cumalıkızık köyü konaklama için pansiyon da bulunmakta uzak yoldan geldiyseniz konaklayabilirsiniz.

Sokaklarda gezerken en çok dikkatimi çeken şeylerden biri yaz kış taş sokakların ortasından akan ince bir su sızıntısı kışın Uludağ ‘ın eriyen karları yada bir şebeke patlaması sanmıştım ama suyun her mevsim yazın çok azalarak ta olsa aktığını fark ettim meğer evlerin arasından akan sular, tepeden ayarlanan bir mekanizmayla, farklı sokaklardan geçerek neredeyse bütün sokakları dolaşıyor ve bu köye bir ferahlık veriyormuş. Günümüzde kullanılıyor mu bilmiyorum ama bahçe sulama işlerinde de bu su kullanılıyormuş.

Cumalıkızık köyü

Cumalıkızık nerededir ?

Bu kadar anlattınız ama bu Cumalıkızık neresi ? diyorsanız işte size cumalıkızık yol tarifi ;

Bursa’nın doğusunda, Ankara karayolunun 10. kilometresinde sağ tarafta cumalıkızık bursa tabelasından girin yol 3 km sonra sizi cumalıkızık köy girişine ulaştırır. Aracınız yoksa  Bursa Santral garajdan minibüs ve belediye otobüsleri aracılığıyla yaklaşık yarım saatte ulaşılabilirsiniz.

Bu arada gelmişken biraz ter atayım diyenler köyün üst tarafındaki patikadan Uludağ eteklerine kadar epey dik ve zorlu bir zeminde yürüyüş yapabilirler.

Cumalıkızık köyü

Bir önceki Yalova Teşvikiye Çifte Şelale başlıklı makalemizde çifte şelale, Çınarcık teşvikiye şelalesi ve erikli şelale hakkında bilgiler verilmektedir.

Summary
Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık
Article Name
Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık
Description
Cumalıkızık Bursa merkeze 13km uzaklıkta, Uludağ ın yamaçlarında, 600m rakımlı ve 700 yıldır tarihi dokusu bozulmadan yaşayan tam bir Osmanlı köyüdür.
Author
Publisher Name
fotonotlari.com
Publisher Logo
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir