Eki 30, 2014
4792 Views
1 0

Odaklama Kilidi Nedir?

Yazan

Güzel bir model buldunuz, hemen deklanşöre bastınız, fakat modelinizin ışığı yeterli iken arka planda ışık patlıyor işte odaklama kilidi burada işinize yarıyor.

Odaklama kilidi nedir?

Çok güzel bir model veya bir obje buldunuz, hemen kadrajladınız odağı modelin yüzüne yada objenize verdiniz ve fotoğrafı çektiniz. Fakat objenizin yada modelinizin ışığı yeterli iken arka planda ışık patlaması  (Gökyüzü patlıyor yada arka plan fazla aydınlık çıkar) oluyor. yeni bir çekim yaptınız bu sefer odağı arka plana yada gökyüzüne verdiniz bu seferde modeliniz yada objeniz karanlık çıkıyor. İşte bu gibi durumlarda AFL Otomatik odak kilidi imdadımıza yetişiyor. Odak noktasını deklanşöre yarım basarak plandan alıyoruz sonra AFL tuşuna basıyoruz elimizi kaldırmadan odağı modelimize verip fotoğrafımızı çekiyoruz bazı makinalarda deklaşöre yarım basılı tutmak gerekebilir yani kilitleme  tuşuna basarken deklanşördeki elimizde basılı kalmalıdır.

Bazen patlayan bir gökyüzü arka plan için kullandığımız gibi bazende karanlık bölümleri odak kilidi ile düzeltebiliriz. Bu gibi durumlarda ise odak önce karanlık noktadan alınır daha sonra aydınlık bölümden tekrar odaklayarak çekim yapılır. Bir kaç kare ile tekrarladıktan sonra fotoğraflarımızda faydalı olduğunu göreceksiniz.

Odaklama kilidi terimleri

AFL = Auto Focus Lock (otomatik odaklama kilidi)
AEL = Auto Exposure Lock (Otomatik Pozlama kilidi)
AE-L / AF-L — her ikisininde aynı anda kitlenmesi anlamındadır..

AE-L(Auto Exposure Lock) ve AF-L (Auto Focus Lock) kilit düğmesi ile aynı işlevi görür, yani otomatik pozlandırmayı (AE-L) ve otomatik netleme (AF-L) ile netleme noktasını seçtikten sonra bu seçtiğiniz noktayı kilitleme işlevi.

SLR Fotoğraf Makinalarında Odaklama Kilidi

Nikon Odak kilitleme

Nikon Fotoğraf makinelerinde  Odak Noktası Kilidi (AE-L / AF-L) şeklinde gösterilmektedir.

Canon Odak kilitleme

Canon Fotoğraf makinelerinde Odak Noktası Kilidi (*) şeklinde gösterilmektedir.

Sony Odak kilitleme

Sony Fotoğraf makinelerinde Odak Noktası Kilidi (AF/MF) şeklinde gösterilmektedir.

Bir önceki Küçük Prens'in gezegeninden selfie uygulaması başlıklı makalemizde B612, Küçük Prens ve selfie uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 2]
Yazı Kategorileri
Teknoloji

yorumlar Odaklama Kilidi Nedir?

  • Çoktandır merak ettiğim bir teknikti ilf fırsatta deniycem teşekkürler

    serkan 15 Kasım 2014 01:55 Cevapla
    • Hep merak ederdim bir deneyip görmek lazım teşekkürler

      Spiker 25 Ekim 2016 11:11

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir