Şub 22, 2014
1240 Views
0 0

Portre Çekimlerinde Flaş Kullanmak

Yazan

Özellikle portre çekimlerinde ışık konunuzun arkasından geliyorsa konunuz ters ışıkta kalacak ve yüzü nerededeyse tamamen karanlık çıkacaktır. Eğer portrenizin yüzünü karanlık değil de daha aydınlık şekilde göstermek isterseniz en basit yöntem olarak dolgu flaşı kullanabilirsiniz. Flashlı-portre-cekim

Böylece portrenizin yüzü de arka plan ile dengeli şekilde aydınlanacaktır.

Gün ışığının zamanını gözetin özellikle güneşin size dik geldiği zamanlarda eğer flaş kullanmaz iseniz portre çekimlerinde yüzde istenmeyen derin gölgeler olabilir. Bu ortamda flaş kullanmak yüzde oluşacak gölgeleri yok eder. Duruma göre Tam Flaş (Full Flash) veya Dolgu Flaş (Fill Flash) tercih ediniz. Bu seçim pratik olarak şöyle olmalıdır fotoğrafını çekeceğiniz kişi size en fazla 1,5 metre uzakta ise Dolgu Flaş daha uzakta ise Tam Flaş tercih edebilirsiniz. Yetersiz ışık koşullarında flaş kullanmanızı öneririz. Genel prensip olarak doğal ışık kaynağını arkanıza almanız gerekir eğer siz gün batımında bir portre çekmeyi planlıyorsanız bu ortamda flaş kullanma seçeneğiniz iki amacı olmalı. Birinci amacınız batan güneşin gökyüzünde oluşturduğu kızıl gökyüzünü hedefliyor iseniz flaş kullanmayacaksınız ve tercinizden dolayı gökyüzü istediğiniz gibi çıkarken konu karanlık olacaktır biz bu çekim türüne ters ışık diyoruz  eğer amacınız portrenin batan güneş manzarası önünde görülür olması ise ozaman mutlak Dolgu Flaş kullanmalısınız. Kurguladığınız komposizyon var ise doğal loş ortamlarda flaş tercih etmeyebilir manuel ayarları kullanarak flaşsız çekimlerin keyfinide çıkarabilirsiniz.

Flaş etki mesafesi:

Öncelikle sahip olduğunuz fotoğraf makinesinin etki mesafesini bilmeniz gerekiyor. Eğer doğru etki mesafesini bilmiyorsanız flaşlı çekimler istediğiniz sonucu vermeyecektir. En sık yapılan hatalardan biri etki mesafesinin dışında flaş kullanmaktır. Mevcut kompakt kameraların genel flaş etki mesafesi ortalama maksimum 4 – 5 metreyi geçmez çoğu bu mesafenin altında etkilidir. Bu mesafe cihazların kullanım klavuzlarında yazılır eğer kullanım klavuzunuz yok ise yapılacak tek şey değişik mesafelerde deneysel çekimler yapıp en uygun sonucu bulmaktır. Aksi takdirde hiçbir zaman sahip olduğunuz fotoğraf makinesi size istediğiniz görüntü kalitesini veremeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir