Eki 26, 2014
1606 Views
1 0

Portre Fotoğraf Çekim İpuçları

Yazan

Portre fotoğraf çekimlerinde dikkat etmeniz gereken kuralların başında, odağı modelimizin gözlerine vermek, habersiz samimi bir bakış ve arka plan sadeliği gelir.

Perspektifinizi Değiştirin

Çoğu fotoğrafçı portrelerini göz hizasından çekmeye çalışır. Bu isıradan bir portre fotoğrafıdır fakat belli bir denemeden sonra kuralları aşmaya çalışın en iyi portre fotoğraflar çoğu zaman göz hizasında değil, altta veya üsttedir.

Portre fotoğraflar çekerken modelin yukarısından yada mümkün olduğu kadar altında çekmeye çalışın. Farklı açılar ve konumlar her zaman farklı ve çekici fotoğrafların çekilmesini sağlamıştır.

Göz Temasını Kaçırmayın

Göz teması, portrelerde çok önemlidir. Bazı portreler objektife bakan gözler ile çekilse de, farklı çalışmalar denemekte fayda vardır.

-Kadrajın dışına dönük bakışları deneyin

Modelinize, başka bir yöne bakmasını belirtin. Bu şekilde habersiz çekilmiş etkisi oluşturabilirsiniz. Bu Portre Fotoğraf çekimlerinden en önemli kurallardan biridir, bazen makinaya bakan bir model yerine belirli bir noktaya bakan model daha ilgi çekici ve gizemli olacaktır.

-Kadrajın İçine Dönük Bakışlar

Alternatif olarak, modelinizin (veya konunuzun) kadrajın içinde bir şeye veya birine bakmasını da sağlayabilirsiniz. Örneğin çocuğuna bakan bir anne gibi.. Bir kompozisyonu planladığınızda, kadraj  içerisinde ikinci bir odak noktası oluşturacak iki odak noktası arasında bağlantı kurmuş olacaksınız. Bu bağlantı fotoğrafınızın etkisini artıracak ve fotoğrafınız içerisinde bir hikaye ortaya çıkacaktır.

Klasik kuralların dışına çıkın

Portre Fotoğraf kompozisyonlarının bir çok kuralı vardır, genel olarak portre severler bu kuralları uygulayarak fotoğraf çekerler. Bu kuralları mutlaka bilmeliyiz, (bu konudaki internet medyasındaki bir çok yazı ve videoyu takip etmenizi ” En İyi Portre Fotoğrafları nasıl çekilir ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.)  bu kuralları portre fotoğrafçılığa ilk başladığımızda uygulamalıyız fakat zamanla kendimizi geliştirdikten sonra bu kuralların dışına çıkarakta fotoğraf çekebiliriz.

Siyah beyaz çalışın, Işıkla Deneyler Yapın

Portrelerinizi ışıldatacak bir başka yöntem de şüphesiz ışığı nasıl kullandığınız. Işığın portrede nasıl kullanılacağı konusunda sınırsız seçenek var. Yanal ışık genellikle fotoğrafa derinlik ve duygu verecek, ters ışık ise objelerinizin konturlarını öne çıkartarak güçlü görsel etkiler yaratacaktır.

Modelinizi rahat alanının dışına çıkarın

Herkesin kendini içinde rahat hissettiği (dolayısıyla kalkanlarına, duvarlarına alışık olduğu) bir rahat alanı vardır. Psikolojide buna Comfort Zone deniyor. Kişinin kendisini güvende hissettiği bölge. Deney gösteriyor ki, kişi ne kadar rahat alanının, alışık olduğu ortamın veya fiziksel jestlerin dışına çıkarsa kendini o kadar ele verir. Bir başka deyişle, en iyi portrelerin ortaya çıkma şansı belirir.

Habersiz çekim yapın

Ne yaparsanız yapın, bazı fotoğraflar bir şekilde poz verdirilmiş görünüyor. Bu nedenle bazı işlerde en iyisi, insanları günlük, hazırlıksız halleri ile yakalamak. Bunun için insanları sevdiği işleri yaparken yakalamaya çalışın. Bu onları rahatlatacak ve sizin ortamda fotoğraf çekiyor oluşunuzun etkisini azaltacaktır.
Bu durum özellikle çocuklarda etkilidir.

Öteki objeleri fotoğrafa dahil edin

Tamam, biliyorum. O zaman ilgi merkezini dağıtmış olacaksınız. Bununla birlikte başka bir ilgi merkezi yaratmak her zaman portrenizi zayıflatmaz, bazen güçlendirir. Evet, ilgi merkezini dağıtarak çok fazla risk almış oluyorsunuz. Ama bunu yaparak (bütün fotoğraflarda değil, bazılarında) fotoğrafın içine bir hikaye eklemiş olrsunuz.

Vücudun belirli bir kısmına odaklanıp yaklaşın

Yeterince geniş açı bir objektif ile, vücudun belirli bir kısmına yaklaşıp çevreyi de içine alan ilginç fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bir kişinin gözleri, elleri, veya vücudunun belirli bir kısmı çok etkili bir portre yaratabilir. Aynı zamanda, izleyicinin hayal gücünü de harekete geçirecektir.

Objenizin bir kısmını gizleyin

Yaklaşma konseptine ilişkin bir çeşitleme de, objenizin bir kısmını gizlemektir. Bunu giysiler, eller, kadrajlama veya ışık yardımı ile yapabilirsiniz. Bu yöntem izleyiciye yeterince hayal gücü verirken aynı zamanda onları fotoğrafın sizin istediğiniz bölümüne odaklayacaktır.

Seri Fotoğraf kullanın

Bazen bir fotoğrafta anlatılamayacak şeyler, yan yana getirilmiş seri fotoğraflarda kendini daha iyi açığa vurur. Özellikle dijital teknolojinin sağladığı olanaklarla bu kolayca başarılabilir. Makinenizi seri çekim moduna alıp, ardışık olarak fotoğraflar üretin, sonra da bunların arasından seçtiklerinizi birleştirin. Bu teknik özellikle çocuklar veya aktif (hareketli) konularda işe yarayabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Portre Fotoğraf Çekim İpuçları

  • Bu portre fotoğrafçılığı bir türlü beceremediğim bir konu denemekten sıkıldım güzel manzaralar çekmeye devam

    HekimAli 15 Kasım 2014 02:00 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir