Nis 18, 2018
371 Views
3 0

Pozlama Telafisi Nedir?

Yazan

Pozlama telafisi nedir? Kameralarımızda bulunan ölçüm sistemini telafi etmenin en çabuk ve kolay yöntemi pozlama telafisi özelliğidir.

Fotoğraf aşkı ile makinamızı karıştırıp gördükten sonra, ilk çekimlerimizde dikkat etmesekte kullanımını öğrendikten sonra tüm fotoğraflarda kullanmak isteyeceğiniz bir özellik olacaktır. 

Pozlama telafisi nedir

Pozlama telafisi ne işe yarar?

Kameramızın desteklediği ölçüler içerisinde pozlamamızı 3 – 5 stop arası artırmızı yada azaltmamızı sağlar. Bu değerler gün içerisinde bile uzun pozlama yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Pozlama telafisini ne zaman kullanmalıyız?

Fotoğrafımız istediğimizden daha karanlık çıkıyorsa az pozlanmış, daha aydınlık ise fazla pozlanmıştır bu gibi durumlarda artırarak veya eksilterek pozlama telafisi yöntemi ile istediğimiz ışığı yakalayabiliriz.

Pozlama telafisi nedir

Kameralarımızda standart olarak pozlama telafi değeri normalde ‘0’ olarak gelir. Fakat bazı durumlarda  ters ışık, yüksek kontrast, dik gelen gün ışığı gibi bazı yanıltıcı durumlarda kameralarımız otomatik pozşamayı yanlış ölçebilirler.  Yada ışığın durumuna göre siz kendi gözünüze göre daha karanlık veya daha aydınlık bir fotoğraf tercih edebilirsiniz.


Pozlama telafisi nasıl kullanılır?

Genellikle fotoğraf makinalarının üzerinde bulunan butonuna basılı tutup ayar kadranını çevirerek istediğiniz ayarları getirebilirsiniz.

Pozlama telafisi tuslari

Dikkat etmeniz gereken eğer Diyafram öncelikli (A/AV) modda çekim yapıyorsanız enstantane hızını değiştirerek pozlama telafisi yapabilirsiniz, böylece diyafram değişmeden kalır.

Pozlama telafisi kullanımı

Canon Pozlama telafisi kullanımı

Enstantane-öncelikli (S/ TV) modunu kullanıyorsanız pozlama telafisi ayarlarken diyaframı değiştirdiğinizde enstantane hizi değişmeden kalir.

Program (P) yada (scene) sahne modunda pozlama telafisi özelliğini kullanamazsınız.

 

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Pozlama Telafisi Nedir?

  • Hafta sonu bursa mudanyada eski evleri çekmeye gittik kapalı havada ara sokaklarda gerçekten çok işime yaradı normalde diyafram ve iso ile açmaya çalışırdım karanlık ortamlarda aklıma yazı gelince pozlama telafisini +1.3 civarına kadar açtım sonuçlar harikaydı

    Çerkezkazım 28 Mayıs 2018 04:47 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir