Eki 12, 2013
1705 Views
0 0

Sensör ve Lens temizliği nasıl yapılmalıdır?

Yazan

Fotoğraflarınızda ki lekelerden artık sıkıldıysanız, sizlere temizlikle ilgili bilgiler vermeden önce aslında önce Sensör ve Lensin temiz kalması için neler yapmamız lazım konusunda bir kaç bilgi vermek istiyorum.

 

Nasıl temiz tutarız :

Özellikle rüzgarlı havalarda lens değiştirmemeye çalışın, mutlaka lens değiştirmeniz gerekiyorsa, rüzgarı kesecek şekilde, örneğin çanta veya kıyafetinizin içinde değiştirmeye çalışın, bir lensi çıkardıktan sonra hemen diğer lensi takın ve sensörün kirlenme ihtimalini en aza düşürün çünkü lens veya sensörün en çok toz kaptığı an lens değiştirdiğiniz zamanlardır.


Makinanızı kullanmadığınız zamanlarda lens kapağını kapalı tutun.

Lensin çizilme yada aşınma ihtimaline karşı mutlaka UV yada Polarize filtre kullanın.

Parasoleyi takılı bulundurmak da lensin hem kirlenmesini hemde çizilmesi veya kırılması ihtimalini azaltır. (Bir gün tepeden aşağı doğru hızla inerken kayınca durmak için mecburen ağaç gövdesine tutunmuş makinamı ağaca çarpmışım parasoley olmasaydı lensim mutlaka kırılırdı.)

Nasıl Temizlemeliyiz :

Bu kurallara fazlasıyla dikkat ettiniz ama yinede mutlaka lekeler, tozlar olacaktır, ozaman nasıl temizlemeliyiz bölümüne geçiyoruz.

lens-lekeler
Lens Lekeler

Öncelikle sakın lens yada filtrelere nefesinizi vererek yani hoh layarak temizlemeye çalışmayın çünkü insan nefesinin camlarda aşınma yaptığı tespit edilmiştir.

Sensör veya Lens üzerindeki tozları temizlemek içim bir hava pompası ya da sıvı içeceklerde kullanılan Pipet leri kullanabilirsiniz (Pipetin üst kısmından katlayarak yada hazır katlı olanlarından kullanarak sensöre nefesinizle beraber sıvı kaçmasını engelleyebilirsiniz.)

Hava pombası ile gitmeyen tozlar genellikle ince kıllı temizleme fırçaları ile gider. Fırça yardımıyla bu tozlardan kurtulabilirsiniz.

lens_temizleme_seti
Lens temizleme seti

(Resimde ki gibi bir seti 15-20 TL civarı bulabilirsiniz, içerisindeki bezi kullanmanızı pek tavsiye etmem fakat Hava pompası ve Kalem fırça işinizi görecektir.)

Lens-Temizleme-Hava-Pompa
Lens-Temizleme-Hava-Pompa

Hava ve fırça ile gitmeyen tozları fiber bezle silebilirsiniz. Daha sert bir bez veya kıyafetlerimizle silmeye çalışırsak lensi /filtreyi çizebiliriz. Bezle silerken sağa sola çekerek değil daireler çizerek tek bir yöne silmeliyiz.

Parmak izi ve yağ gibi inatçı izler daha çok uğraştırır. Bu izleri silerken temizleme setlerindeki losyonlarını kullanabilirsiniz. Losyonu çok fazla kullanırsanız bunu temizlemek de işinizi zorlaştırır. Fiber bezin bir kısmına az miktarda losyon sıktıktan sonra fazla zorlamadan tek istikamette hareketle önce losyonu yayın. Sonra da bezin kuru tarafıyla bu losyonu kurulayın.

Sensörü zorda kalmadıkça temizlemeyin. Sensörü temizlemeye çalışmak, sensörü daha çok kirletir.

Açık rekli bir karton veya duvarın fotoğrafını çekin. Herhangi bir siyah benek görüyorsanız lensi kontrol edin.

Lensin iki kapağını da açıp bir uçtan ışık tutarak kontrol edebilirsiniz.

Eğer toz lensin içindeyse ya servise verip ücret karşılığında lensi temizletebilir ya da çekim sonrasında Photoshop ile “Spot healing brush” kullanarak bu benekleri temizleyebilirsiniz.

Lenste sorun yoksa sorun sensörde olabilir. Ben sensörü kendi kendinize açıp temizlemenizi önermem. Daha çok kirletebilir siniz.

lens-temizleme-kalemi
Temizleme kalemi

Makinanızın sensör temizleme özelliği varsa bunu kullanın. Bunu da sadece her çekim sonrası gereksiz yere bu işlemi yapmayın. Sensör temizleme özelliği yoksa yine bu işlemi yetkili servise yaptırın.

Yetkili servise para vermem diyorsanız, tamamen tozsuz bir masanın üzerinde (mutfak/banyo olabilir) sensörü makinanızın menüsünden aynayı kaldırarak ve sadece hava kullanarak temizleyebilirsiniz.

Temizliğin yanı sıra makinanızı veya lensi nemli bırakmamanız da önemli. Uzun süre nemli kalan ekipmanlarda mantar oluşabilir. Bu yüzden ekipmanınızı kuru ve serin yerlerde tutun.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir