Eyl 29, 2013
915 Views
0 0

Shutter ömrü nedir, sayısı nasıl öğrenilir?

Yazan

Herkes kendi makinesiyle şimdiye kadar kaç fotoğraf çektiğini ya da ikinci el fotoğraf makinesi alırken o makineyle acaba kaç fotoğraf çekildiğini merak eder.

Shutter

Her marka ürettiği fotoğraf makineleri için belirli sayıda perde ömrü belirlemiştir. Bu sayı makinenin seviyesine göre değişmektedir.

Shutter; görüntü algılayıcısının (sensör) üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar. Algılayıcı ile diyafram arasındaki perde görevi gören ünitedir.

Perde ömrü, makinenin seviyesine (giriş, orta, üst) göre ortalama 150.000 ile 300.000 arası değişmektedir. Yani üretici firma belirlediği perde sayısıyla makine için garanti sınırını belirlemiş olur. Tabi bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak kullanıcıya da bağlıdır. Perde ömrünün farkında olan kullanıcı gereksiz fotoğraf çekmekten ya da mecbur kalmadığı sürece ‘Sürekli Çekim‘ veya ‘Time Lapse‘ gibi teknikleri kullanmaktan kaçınabilir.

Çekilen her bir fotoğraf makinenin perde ömründen bir adet eksiltmektedir. Bundan, perde ömrü sınırını aşan makine işlevini yitirmiş ya da artık işe yaramaz gibi anlamlar çıkarılmamalıdır. Perde ömrünün bitmesi makinenin değil perdenin bir daha kullanılamaz hale gelmesi demektir. Perde ürünün teknik servislerinde değiştirilebilir ve makine eskisi gibi kullanılmaya devam edilir. Fakat, teknoloji ürünü olan çoğu cihaz kullanım vakti dolduktan sonra genellikle eskisi gibi performans gösteremez. Tabi makinesini eskisi gibi kullanmaya devam edenler de vardır bu biraz şansa kalmış bir durum : )

CameraShutterCount (Canon, Nikon, Pentax cihazların Shutter sayısını öğrenebilirsiniz)

Yazı Alıntıdır :
http://www.bascek.com/82789/shutter-perde-omru-nedir-sayisi-nasil-ogrenilir/

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir