Ara 30, 2014
2145 Views
0 0

Sisli Havada Fotoğraf Çekmek

Yazan

Sisli havalar çoğu zaman hayatımızı zorlaştırsa da, fotoğraf tutkunları için sisli havada fotoğraf çekmek mutlaka yaşanması gereken deneyimler den biridir.

Sisli havada fotoğraf çekmek için uygun mekanlar

Sisli havalarda en güzel görüntüleri deniz kenarları, sahiller, göl kıyısı, ormanlar veya tarlalarda elde edebilirsiniz fakat bu tavsiyeler dışında sizin hayal gücünüze kalmış bir durumdur.

Sis Hangi saatlerde oluşur?

Sis yoğun olarak sabah saatlerinde ya da öğleden sonra ısının birden düştüğü saatlerde oluşmaya başlar. Fakat günün her saatinde de sisli hava ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle fotoğraf makinemizi her zaman hazır tutmamızda fayda var, eğer bir fotoğraf gezisinde iseniz hava durumunu çok iyi takip etmeniz ve sisin en çok göründüğü bölgeler iyi bilmeniz gerekmektedir.

Sisli havada fotoğraf çekmek için gerekli ayarlar

Sisli havada fotoğraf çekmek için  SLR fotoğraf makinesi kullanıyorsanız manuel ayarları iyi kullanmanız gerekmektedir.  Çünkü sisli havada fotoğraf çekerken fotoğraf makinalarımızın ışık ölçüm sistemleri yanılabilir. Bu sebepten makinalarımızda manuel ayar yapmamız gerekecektir.

Fotoğraf makinemizin standart ışık ölçüm sistemi %18 gri ton üzerinden yansıyan ışığı ölçer. Makinamız sisli bir ortamda etrafımız sisle kaplı olduğu için sürekli beyaz rengi algılayacak ve ışığın yoğun olduğunu hesaplayarak pozlama süresini kısa tutacaktır. Pozlama süresini kısa tutması kar fotoğraflarında karşılaştığımız gibi sisli havanın gri tonlarda görünmesine sebep olacaktır.

Sisli havada fotoğraf çekmek için tavsiyeler ;

– Kadrajımıza giren alanın büyük çoğunluğunu sis kaplıyorsa %70-80 gibi makinamızın otomatik alacağı değer ile renkler daha koyu çıkacaktır. Makinamızı Enstantane öncelikli moda alıp otomatik olarak verdiği değeri not alıp manuel modda iken biraz üzerinde bir değerde pozlama süresi seçmeli kısık bir diyafram ayarı f7 ile f16 arasında oynarak uygun bir değer seçmeli ve poz telafisi (AE) menüsünden + pozlama değerlerine getirmeli sisin yoğunluğuna göre +1 veya +1.5 gibi bir değer seçmeliyiz. Bu ayarlar arasında bir kaç fotoğraf çekerek zamanla  tecrübe sahibi olabilirsiniz.

– Sisli havada fotoğraf çekmek için Netleme noktası ayarlarını manuel e alarak netleme noktasını sis bulutunun üzerine yada gökyüzünde bir boşluğa verebilirsiniz.

– Fakat bazen ışık yetersizliğinden makinanınız netleme yapamayacaktır. Bu gibi durumlarda lensinizi manuel focus’a (MF) alıp gözle netleme yaptıktan sonra deklanşöre basabilirsiniz eğer bu yönetimi daha önce hiç kullanmadıysanız manuel focus (MF) ayarına almadan netleyeceğiniz noktayla aynı uzaklıkta bulunan etrafınızdaki rahat odaklayacağınız bir yere yarım deklanşör yaparak netleyip daha sonra sis üzerine veya gökyüzüne netleyerek deklanşöre tam basarak fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

– Yoğun sisli havalarda fotoğraf çekerken makinamızı kullanmadığımız zamanlarda çantamızda tutmalıyız çünkü sisli havada bulunan yoğun su tanecikleri ve nem fotoğraf makinemize zarar verebilir.

– Sisli bir havada uzun süre çekim yapmayı planlıyorsanız yağmurlu havalarda olduğu gibi sudan koruyan bir kılıf veya market poşeti kullanabilirsiniz.

-Sisli fotoğraflarda siyah beyaz etkisi büyüktür mutlaka bir kaç kare siyah beyaz çekim yapmayı deneyin

sisli-havada-fotograf-cekmek

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir