Haz 10, 2014
8316 Views
0 0

Snapseed Fotoğraf Uygulaması

Yazan

  Akıllı telefonlarda fotoğraf çekmeyi sevenler. Fotoğraflarını düzenlemek veya güzelleştirmek için bir çok uygulama kullanırlar, Snapseed telefonlarınızdaki bir çok uygulamanın işlevini tek başına yapabilecek bir program olarak öne çıkıyor.

Snapseed aslında Apple Store da yayınlanmasından kısa bir süre sonra haftanın uygulaması seçilecek kadar başarılı bulunan bir fotoğraf uygulaması, halen Android ve Appstore da en çok satılan ve indirilen fotoğraf uygulamaları arasındadır.

Snapseed fotoğraflar üzerindeki etkileyici efekt ve filtreleri dışında kolay kullanımı belkide ilk kez kullanılan benim şahsen uygulamayı satın alıp bir arkadaşım tavsiye edinceye kadar fark edemediğim bir özelliği mevcut fotoğrafları uygulamaya ekleyip mesela tune image menüsüne girdiğinizde düzenleme yapabilmek için fotoğrafın üzerinde parmağınızı yukarı aşağı hareket ettirerek kullanacağınız filtreyi seçmeniz gerekiyor seçimi yaptıktan sonra parmağınızı sağa sola kaydırarak filtre derecesini ayarlayabiliyorsunuz.

Snapseed menüleri

Temel Ayarlar 

Automatic: Fotoğraflarınızı otomatik olarak analiz ederek pozlamayı ayarlar.

Selective Adjust: Nik Software’in devrimci U Point teknolojisi ile saniyeler içinde fotoğraflarınızda seçiçeğiniz belirli alanlarda hassas renk ışık vb ayarlamalar yapabilirsiniz.

Tune image: Favori ekranım, Brightness(Işık), Ambians, Contrast (Doygunluk), Saturation (Renklendirme), Shadows (Gölge) ve Warmth (Beyaz Dengesi) gibi en çok kullanılan filtrelerin bulunduğu kısım, fotoğraflarınıza derinlik, renk ve canlılık katmak için mutlaka kullanın.

IMG_1984

Straighten: Fotoğraflarınızı sağa sola yada ters çevirebilirsiniz fakat bu menünün en çok kullanılma amacı ise ufuk çizgileriniz deki sapmaları düzeltmek  resminizin üzerine parmağınızı bastırıp aşağı yukarı hareket ettirerek ızgaralar yardımı ile ufuk çizginizi düzeltebilirsiniz.

Crop – Mesela instagram a bir fotoğraf ekleyeceksiniz edit düzenleme yapmadan önce bu menüden 1:1 seçeği ile fotoğrafınızı istediğiniz bölgesinden kesip daha sonra rahatça düzenleyebilir yada düzenlemeniz bittikten sonra buradan fazladan uygulamalara gerek kalmadan instagramda yayınlamaya hazır hala getirilebilirsiniz.

Black & White: Klasik Siyah&Beyaz dan, karanlık odaya bir çok filtre bulabilirsiniz.

IMG_1982
Vintage : Fotoğraflarınızın 70 li yıllardaki eski film ve fotoğraflardaki gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dram: Özellikle bulutlar üzerinde inanılmaz etkilerini deneyin derim, kayıtlı olan 6 stilden bir tanesini seçerek fotoğrafa uyguladıktan sonra parmak hareketleriyle seçilen filtre yoğunluğunu ve renk sıcaklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Grunge: Fotoğraflarınıza kayıtlı 5 texture efektinden birini verebilir vintage tarzı eskitilmiş havası katabilirsiniz.

Tilt-Shift: Fotoğraflarınızda belirlediğiniz bir odak noktasını net bırakıp kalan kısımları flulaştırarak alan derinliği oluşturabilirsiniz.

IMG_1983
Details: Nik Software photoshop eklentisi olarak kullanılan profesyonel ürünlerinde bulunan benzersiz yapı denetimi ile belli bir noktaya zoomlayıp sadece o noktada düzenleme yaparak ayrıntıları geliştirebilirsiniz.

IMG_1981
Center Focus: Odaklandığınız nokta dışındaki kısmın Bulanıklık ve Parlaklığını ayarlayarak fotoğraflarınızda ana konuya dikkat çekebilirsiniz.
Frames: Mükemmel bir son dokunuş için en güzel çerçevelerden birini fotoğraflarınıza ekleyin.

Retrolux: Fotoğraflarına ışık sızıntıları, çizik, film stilleri ve daha fazla efekt eklemek isteyenler için

Yeni Eklenenler

HDR SCAPE : Snapseed uygulamasında eksikliği en çok hissedilen filtreydi buda eklendikten sonra neredeyse fotoğraf severlerin başka hiçbir uygulamaya ihtiyaçları kalmayacağı bir araç halini aldı, neredeyse tüm menülerde olduğu gibi hazır 4 filtrelere den birini uygulayabilir ve parmak hareketleriniz ile etkisini azaltıp çoğaltabilirsiniz. Her fotoğrafa HDR uygulanması doğru değildir uygun fotoğraflarda ise tavsiyem filter strength i +60 – +70 den fazla kullanmamanız dır.

Tabii fotoğrafınızla işiniz bittikten sonra instagram, Google+, Facebook, Twitter ve Flickr gibi birçok uygulamaya gönderebilir, albünüze kopyalabailir, e-posta veya yazıcıya gönderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nikon D7100 Türkçe Klavuz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
instagram · Teknoloji

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir