Şub 3, 2018
301 Views
1 0

Timelapse nasıl çekilir?

Yazan

“Time lapse” çekim tekniğine SLR fotoğraf makinalarının özelliklerinden yararlanılarak elde edilmiş video benzeri hızlandırılmış çekim diyebiliriz.

Eskiden sadece SLR fotoğraf makinalarında kullanılan bu teknik günümüzde bu aynasız compact fotoğraf makinaları yada bir çok uygulama ile cep telefonlarında ile bile kullanılabilmektedir.

Timelaps nedir?

Tam türkçesi “Zaman atlamalı çekim tekniği” olan Timelapse tekniği aslında aralıklı çekimlerden oluşan bir video gibidir. Ekranlarda izlediğimiz görüntüler saniyede 25 kareden oluşmakta ve biz bu görüntüleri sürekli akan bir görüntü gibi görmekteyiz, Timelaps de fotoğrafların 25 kare olmasada belli süre aralıklarında çekilip birleştirilerek hareketli görüntü haline getirilmesidir.

Timelapse Nasıl Çekilir ?

Timalaps tekniği ile kalabalık bir meydanı, gün doğumunu veya batımını, hava değişimlerini, mevsim değişimlerini ilgi çekici bir görsel haline getirebilirsiniz.

Timelaps çekime başlamadan önce tabiki mekanınızı ve çekim konumunuzu belirlemelisiniz makinanız için uygun bir bulduktan sonra olmazsa olmaz tripodunuzu sağlam bir şekilde kurarak iso enstantane ve diyafram ayarlarınızı belirleyin.

Çekim aralığınızı belirlemek için  intervalometer  kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yeni model bir çok SLR fotoğraf makinasının menüsündeTimelaps seçeneği bulunmakta bu modu kullanarak  kolay çekimlerde yapabilirsiniz.

Öncelikle çekim modunu diyafram önceliği’ne almanız faydalı olacaktır ISO yu 800 ü geçmeyecek şekilde ayarlayın. Gece çekimi yapacaksanız  ISO 10.000’e kadar çıkarılabilir. Enstantane hızını otomatikte bırakmakta fayda var çünkü ışık değişimler göstericektir fakat manuel verecekseniz akıcı bir görüntü olsun istiyorsanız 1/100 den daha düşük bir değer ayarlamanız gerekmektedir.

RAW formatında çekim yaparsanız çekim sonrası daha raht bir düzenleme yapabilirsiniz.

Sahnenizi oluşturduktan sonra lens seçiminizi doğru yapmalısınız timelaps çekimleri için en mantıkla seçim geniş açılı lenslerdir. Lens üzerinden odaklamayı manuele alın ve makinanızı sahneniz üzerinde bir nesneye odaklayınaksi takdirde her farklı geçiş veya sahnede odak değişecektir.

Çekim aralıklarını belirlerken, hızlı bir geçişler varsa kısa aralıklar girin örneğin bir meydandan geçen insanlar yavaş bir plan ise örneğin bulut geçişleri daha uzun aralıklarla mesela 2sn de bir çekim yapmayı deneyin

Timelapse çekiminizin süresini belirleyin

Örneğin 30 saniyelik bir zaman atlamalı çekim için 720 fotoğraf çekmeniz gerekmekte yani fotoğraf makinanızın 24 dakika boyunca her 2 saniyede bir çekim yapılacak şekilde ayarlamanız gerekmetedir. Bu süreyi uzatırsanız fotoğraf makinanız saatlerce çekim yapmak zorunda kalabilir.

Çekimleriniz bittiğinde karelerinizi timelapse videosu haline getirmek için son bir işlem yapmanız gerekmekte Windows movie maker gibi bir çok ücretsiz programla birleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir